שיפורים בשימוש בתחבורה הציבורית בעיר ניו יורק

שיפורים בשימוש בתחבורה הציבורית בעיר ניו יורק
ניו יורק העיר, הייתה ותמשיך להיות יעד לרבים מהישראלים הטסים לארצות הברית. כלי התחבורה הידועים ביותר בניו יורק הם המוניות הצהובות שלפי כללי העירייה חייבות לנוע כל העת בכבישי העיר ואי אפשר, עקרונית, להזמינן טלפונית (מלבד מקרים של קשר אישי בין הנהג למזמין). הזמנת מונית טלפונית אפשרית מאחת מעשרות חברות המוניות שבעיר, אלא שאז תגיע מונית שאינה צהובה וגם תעריף הנסיעה יהיה גבוה מזה של המוניות הצהובות בכ- 30 אחוז.

כעיר גדולה ומודרנית פותחה בעיר מערכת הסעה המונית באמצעות אוטובוסים ורכבות תחתיות (מטרו). יש גם מעט רכבות עיליות בין רבעי העיר או אל מחוץ לה. ניהול ההיסעים הציבוריים בעיר ניו יורק הוטל על ידי העירייה על MTA החברה לתחבורה במטרופולין של ניו יורק והיא עושה זאת באמצעות הרכבת התחתית והאוטובוסים.

בעבר, ירדת לרכבת התחתית שלפת ארנק שלמת דמי כרטיס ואיתו נסעת.

המודרניזציה לא פסחה על התחתית בניו יורק והיום בכל כניסה לתחתית יקבלו את פניך שלטים גדולים עם המלצה לרכוש Metrocard שהוא כרטיס מגנטי - ראה תמונה - עליו אפשר להטעין, בקופות הרכבת התחתית בלבד, סכום כסף כלשהו ולהעבירו בכניסה. כן, כרטיס המטרוקארד דומה ל"רב קו" בארצנו, אלא שבניו יורק זה לא בדיוק אותו דבר... ויחי ההבדל הקטן.

אגב, כרטיס מטרוקארד ניתן לרכישה בכל תחנות המטרו וגם בעוד כארבעת אלפי עסקים נוספים בעיר.

רכישת כרטיס מטרוקארד בניו יורק עולה 1 דולר. הכרטיס אינו אישי ויש לו תאריך תפוגה - כן, הוא יפסיק לפעול ביום המופיע בתאריך המוטבע בצידו האחר.

אם כך למה לרכוש כרטיס כזה?
ראשית, תעריף הנסיעה בתחתית הוא היום 2.75$ בצורה רשמית אך למשלמים בכרטיס מטרוקארד התשלום יהיה נמוך יותר. לנוסעים בתחבורה הציבורית לעיתים קרובות הנחה זו מצטברת לסכומים נכבדים - גם אם הגעת כתייר לעיר ניו יורק לכמה ימים בלבד.

שנית, הגעת עם חבר/ה או בן/בת משפחה ויש לך מספיק כסף בכרטיס, תוכל להעביר את הכרטיס פעם אחר פעם בקורא הכרטיסים ובכל פעם יעבור מישהו פנימה לרציפים.

והכי חשוב, כאשר משלמים בכרטיס מטרוקארד באוטובוס ניתן לעבור עם הכרטיס מאוטובוס עירוני אחד למשנהו ללא תשלום נוסף.

רוצה לדעת אם כרטיסך מוטען ובכמה דולרים? אין דבר פשוט מזה. בכל תחנת רכבת תחתית יש קוראי כרטיסים מיוחדים עבור הנוסעים ואם כרטיסך אינו מוטען בסכום מתאים לנסיעה אחת לפחות תקבל הודעה על כך.

חשוב לדעת: קיימת אפשרות לרכוש כרטיס נסיעה שבועי לשוהים כשבוע בעיר במחיר של 30$ או למי שנשאר בעיר כחודש במחיר של 112$ ובכרטיסים אלה מספר הנסיעות אינו מוגבל וכאשר מחיר נסיעה ברכבת תחתית הוא 2.75$ ובאוטובוס 2.5$ צריך לנסוע לפחות שלוש נסיעות ביום להצדקת רכישת מינוי כזה.

ועצה אחרונה לתייר המתלבט לגבי אופן נסיעתו בתחבורה הציבורית של ניו יורק. בכל תחנות המודיעין של הרכבת התחתית ניתן לקבל חינם מפות של מערכי התחבורה העירונית בעיר.
הערה חשובה: כל התעריפים המפורטים לעיל נכונים לקיץ 2013.

רצוי להתעדכן בכל מקרה, אחת לתקופה, באמצעות אתר האינטרנט
ד
ד"ר יהושע רוטין - למד גיאוגרפיה, גיאולוגיה וקלימטולוגיה במסגרת מדעי הטבע וסיים תואר ראשון ושני בגיאוגרפיה פיסית באוניברסיטה העברית בירושלים בה גם הוכשר להוראת הגיאוגרפיה. את התואר השלישי במדעי כדור הארץ סיים באוניברסיטה העירונית של אמסטרדם (בהולנד גר מעל 3 שנים לצורך מחקר השטח שביצע). בשנת 2000 למד הדרכת טיולים בחו"ל ומאז עוסק בתיירות הן כחוקר, הן כמרצה בתחום הגיאוגרפיה של התיירות והן כמדריך ויועץ טיולים לחו"ל.