מפת פורטוגל:

פורטוגל היא מדינה השוכנת במערב חצי האי האיברי כשחלקיה המערבי והדרומי הם קו חוף ארוך עם האוקיינוס האטלנטי, בדרום אירופה. שטחה של פורטוגל 91,590 קמ"ר (פי 4.5 משטחה של ישראל בקו הירוק) ובה כ- 10 מיליון תושבים. גבולה היבשתי בצפון ובמזרח הוא עם ספרד וממדינה זו מגיעים נהרות גדולים כמו הדוארו והטז'ו בצפון ובמרכז המדינה, והנהר הגדול בדרומה, המנקזים שטחים גדולים מספרד, וחוצים את פורטוגל לכיוון האוקיינוס האטלנטי. אמנם ההר הגבוה ביותר ברכס הכוכב (אשטרלה), בפורטוגל, לא מגיע לשני ק"מ גובה אך המדינה כולה היא הררית בעלת רכסים ועמקים.

חצי האי האיברי היה מיושב כבר בתקופה הפיניקית. בתקופה הרומית נקבע השם פורטוס קאלה ליישוב קטן בשם קאלה שבשפך נהר דוארו. מכאן קיבל הישוב שגדל את השם פורטו והמדינה קבלה את שמה פורטוגל. האזור הדרומי שבמרכזו העיר פארו נכבש מידי המורים, ששלטו מאות שנים רבות בחצי האי האיברי, באמצע המאה ה- 13 ומאז גבולות פורטוגל עם ספרד נשארו יציבים. לאורך כל השנים הייתה פורטוגל מלכות. מהמאה ה-15, עם גילוי אמריקה וגם מציאת הדרך סביב כף תקווה הטובה, להודו, הפכה פורטוגל למעצמה ימית ולמרכז יציאה לשייט לאזורים חדשים כולל הגילוי של דרום אמריקה וכן גילויים של איים באוקיינוס האטלנטי. התוצאה הייתה שפורטוגל הפכה למדינה עשירה כאשר מקור העושר הן הקולוניות אותם גילתה וכבשה.

בירתה של פורטוגל היא ליסבון, עיר גדולה השוכנת על שפך נהר הטז'ו לאוקיינוס. אחרי ההתעשרות הגדולה של המדינה, העיר התפתחה מאד עד שבשנת 1755 התרחשה רעידת אדמה חזקה שגרמה לצונאמי: שליש מהעיר נהרס ורבים מתושביה נהרגו. כיום העיר ליסבון היא בת מעט יותר מחצי מיליון תושבים אך אם נכליל את הערים הסמוכות לה מדובר במטרופולין של כ- 2.5 מיליון תושבים.

מאות 18-20 התאפיינו בפורטוגל באי שקט פוליטי וממלכתי שלוו גם באיבוד משאבים כלכליים ובעוני. בתי מלוכה קמו ונפלו והשלטון עבר תהפוכות עד השנים 1932-68 בהם שלט במדינה דיקטטור בשם סלזאר. רק אחרי מהפכת הציפורנים שיזם הצבא בשנת 1974 (שם המהפכה הוא ע"ש פרח הציפון שהוצב בתוך קני רובה של הצבא שיזם הפיכה ללא שפיכות דמים), הושם הקץ לדיקטטורה והוחל בתהליך של דמוקרטיזציה. בעקבות השינויים במשטר הצטרפה פורטוגל לאיחוד האירופאי בשנת 1986 ובשנת 1999 גם לגוש האירו.

לפורטוגל כמו ספרד יש עבר יהודי עשיר שנקטע במאה ה-15 עת החלו לדרוש מיהודים להתנצר. אז עזבו את המדינה רבים מהיהודים אך חלק הפך לנוצרים אנוסים וחלק התחבא ורק במאה האחרונה התגלתה קהילה שלה כזאת בעיירה קטנה בשם בלמונטה במזרח המדינה.

פורטוגל מציעה למבקרים בה מגוון עשיר של אומנויות ייחודיות (אז'ולז'וס וגותיקה מנואליתית), של נופים וטבע פראי ושל נוף חקלאי עשיר. בנוסף יש במדינה חופים חוליים, מצוקיים או מפורצים, ערים עתיקות, מבני שלטון עתיקים, אוכל מעולה עם הרבה דגים ופירות ים, יינות משובחים, מופעי מוסיקה ייחודיים כמו הפאדו, וגם אתרים דתיים כמו מנזרים וכנסיות.

לפורטוגל היו מושבות רבות מעבר לים. חלקם הגדול זכה במאה האחרונה לעצמאות (לדוגמה: אנגולה ביבשת אפריקה) אך נותרו לה כמה איים באוקיינוס האטלנטי השייכים לה. אחד מהם הוא האי מדירה השוכן במרחק של כאלף ק"מ מליסבון. השם מדירה פירושו יער והשם הזה ניתן לאי בשל היערות הצפופים המכסים את רוב מורדות ההרים עד לגובה של 1800 מטר מעל פני הים. האי מדירה הוא למעשה פסגת מערכת געשית שהתרוממה מקרקעים הים לפני 60-70 מיליון שנה. מדירה עצמה יחד עם 3 איים סמוכים התרוממה מעל פני הגלים לפני כ- 12 מיליון שנה ומתאפיינת במבנה תלול ביותר ובקרקעות פוריות. גודלו של האי כאלף קמ"ר ובירתו העיר פונשל. באי פחות מ-300 אלף תושבים והוא נחשב לאי יפה מאד עם פרחים אקזוטים וטרופיים וכן חקלאות מפותחת המתבססת על תעלות השקיה לרוחב מדרונות רבים.

תודה לחדוה ודוד שהרבני עבור התמונות מהאי מדירה.

מידע נוסף למטיילים בפורטוגל - לחצו כאן

עמק נהר דוארו המוקף בכרמים משני צידיו. בשפך הנהר לאוקיינוס שוכנת העיר פורטו,  שם שהוענק גם ליין פורטו המעולה
עמק נהר דוארו המוקף בכרמים משני צידיו. בשפך הנהר לאוקיינוס שוכנת העיר פורטו, שם שהוענק גם ליין פורטו המעולה
הקו התלול של חשמלית מספר 28 ממרכז העיר ליסבון למבצר סינט ג'ורג' החולש על העיר מגבוה
הקו התלול של חשמלית מספר 28 ממרכז העיר ליסבון למבצר סינט ג'ורג' החולש על העיר מגבוה
בית מגורים עם גג מקש וסביבה מטופחת ופורחת בסנטנה, עיירה קטנה בצפון האי מדירה
בית מגורים עם גג מקש וסביבה מטופחת ופורחת בסנטנה, עיירה קטנה בצפון האי מדירה
מתלול חוף בזלתי אופייני לאי מדירה
מתלול חוף בזלתי אופייני לאי מדירה
"אנדרטת המגלים" בעיר ליסבון שהוקמה לתפארתם של מגלי העולם בעת החדשה
פנים בית הכנסת החדש של קהילת יהודי בלמונטה
פנים בית הכנסת החדש של קהילת יהודי בלמונטה
תצורות סלעי גרניט ברכס הכוכב (אשטרלה)
תצורות סלעי גרניט ברכס הכוכב (אשטרלה)
המלך אגאס מוריץ ומשפחתו מגיעים לביקור אצל אלפונסו ה-7 מלך ליאון בספרד - אחד מציורי החרסינה המדהימים (אז'ולז'וס) בתחנת הרכבת סאו בנטו, בעיר פורטו
המלך אגאס מוריץ ומשפחתו מגיעים לביקור אצל אלפונסו ה-7 מלך ליאון בספרד - אחד מציורי החרסינה המדהימים (אז'ולז'וס) בתחנת הרכבת סאו בנטו, בעיר פורטו

הזמינו מסלול טיול מותאם אישית בפורטוגל: