מפת איסלנד:

איסלנד היא אי שגודלו פי 4 ויותר משטח מדינת ישראל בקו הירוק, הממוקם על קו החיבור בין יבשות אמריקה ואירופה במרכז האזור הצפוני של האוקיינוס האטלנטי על גבול הים הצפוני. ממזרח לאיסלנד במרחק של כ-1500 ק"מ נמצאות נורבגיה, דנמרק ובריטניה.

אם יש אתר בכדור הארץ בו לתנועת היבשות יש השפעה על הסביבה איסלנד היא היעד ללמוד ולהתרשם מעצמת התהליך.

האי קבל את שמו כאי הקרח לאור העובדה שלמעלה משליש ממנו מכוסה בקרחוני עד. יתרת שטח האי, נותר כשטח פראי ובו הרי געש, צוקי סלעים, נהרות רחבים ולאורכם מפלים גדולים וגם כמה אגמים. באי מתגוררים כשלוש מאות אלף תושבים כשיותר מחצי מהם מתרכזים בעיר הבירה רייקיויק ועוד יותר מעשירית בעיר השנייה בגודלה אקוררי. לכן התחושה המלווה את המטייל בנופי איסלנד היא של שטח לא מיושב. תחושה זו מקבלת חיזוק כאשר מגלים שאת האי עוקף כביש אחד רציף (שאגב, נקרא כביש 1) ולאורכו ובשוליו מתרכזים רוב היישובים ולכן גם חלק עיקרי של האתרים המתויירים באי.

עקב מיקומו של האי על קו הרכס המרכז אוקייני (הקו בקרום כדור הארץ המפריד בין יבשות אמריקה ואירואסיה), איסלנד מתאפיינת בפעילות וולקנית ועל האי פעילים עדיין מספר הרי געש. חלק מהאי מכוסה בבזלות "טריות" או באפר וולקני כמו זה שנפלט באביב 2010 וגרם לסגירת השמיים באירופה לתנועת מטוסים.

מיקומה של איסלנד בצפון מערב האוקיינוס האטלנטי הפך את האי לגן עדן לבעלי כנף החיים בים הצפוני ובים הארקטי אשר נוחתים על מצוקים לאורך חופי האי בתקופת הקינון (בעיקר בחודש יוני - כל שנה) ולכן גם הציפור הלאומית שלהם היא הפאפין - תוכון ימי המקנן על באי בחודשים יוני/יולי, בכל שנה.

איסלנד מציעה לתייר נופי בראשית, רובם קשורים לתהליכים הוולקניים, לתנועת קרחונים ולזרימת מי הקרחון המופשרים. נופים אלו כוללים גם פומרולים (אתרים מעלי עשן) וגייזרים רבים הפעילים באתרים שונים באי. עשרות מפלים הגדולים באי מקורם בהפשרת שלגים וקרחונים באזורים הגבוהים ובזרמי הלבה שאינם מקילים על ההתחתרות של הנהרות. הקרחונים המכסים שטחים נרחבים דווקא מנוצלים היטב על ידי האיסלנדים לתיירות ייחודית של הליכה על קרחונים, נסיעה באופנועי קרח ואפילו בשייט בלגונת קרחונים.

ריבוי אתרים פעילים וולקנית, פעילות שמקורה בחום רב בבטן האדמה מאפשרים לאיסלנדים לעשות שימוש נרחב באנרגיה גיאותרמית לחימום בתים, להפקת חשמל ואפילו להסקת חממות לגידול ירקות ופירות. האיסלנדים התמחו בניצול האנרגיה הגיאותרמית ונציגי אומות רבות לומדים בה את הטכנולוגיה הזו.

החוייה הבלתי נשכחת שלכם באיסלנד חייבת להתחיל בתכנון מסלול טיולים זמן רב מאד לפני הנסיעה. המסלול חייב להתאים לנוסעים ולמטרותיהם אך להתחשב גם בתנאי השטח ומיעוט מקומות הלינה בחלקים נרחבים באי.

מסיבות אלו, מומלץ כבר בתחילת השנה האזרחית לתכנן את הביקור באיסלנד לקראת הקיץ ולחובבי צפרות רצוי מאד שלא יאוחר מסוף יולי. ביקור באי האיסלנדי בחודשי הסתיו, החורף ותחילת האביב אינו מומלץ משתי סיבות: הסיבה הראשונה היא תנאי מזג האוויר הקשים השוררים באי והסיבה השנייה שהמדינה אינה ערוכה לקליטת תיירים בהיקף נרחב בעונות אלה וזאת לאור העובדה שחלק מהמלונות בקיץ משמשים ככיתות בבתי ספר המוסבים לחדרי בתי מלון, רק בתום שנת הלימודים.

מידע נוסף למטיילים באיסלנד - לחצו כאן

מפל באזור הררי של איסלנד
מפל באזור הררי של איסלנד
פאפין, התוכון הימי המהווה את הסמל של איסלנד
פאפין, התוכון הימי המהווה את הסמל של איסלנד
פאפינים - תוכונים שהם הסמל של איסלנד
פאפינים - תוכונים שהם הסמל של איסלנד
קינון בעלי כנף במצוק הימי בשם לאטרביארג בצפון מערב איסלנד
קינון בעלי כנף במצוק הימי בשם לאטרביארג בצפון מערב איסלנד
אריות ים שרועים על החוף
אריות ים שרועים על החוף
מפל דטיפוס בצפון האי
מפל דטיפוס בצפון האי
מפלי האלים באיסלנד
מפלי האלים באיסלנד
שייט בלגונה קרחונית בדרום איסלנד
שייט בלגונה קרחונית בדרום איסלנד
שייט בלגונת הקרחונים ברכב אמפיבי
שייט בלגונת הקרחונים ברכב אמפיבי
אחת משלוחות הקרחון וטנהיוקול בדרום איסלנד
אחת משלוחות הקרחון וטנהיוקול בדרום איסלנד

הזמינו מסלול טיול מותאם אישית באיסלנד: