צ'יצ'ימאני - שכונת הבתים המעוטרים בסלובקיה

צ'יצ'ימאני - שכונת הבתים המעוטרים בסלובקיה
צ'יצ'ימאני - Čičmany - הוא כפר קטן בו מתגוררים קצת יותר מ- 200 תושבים, השוכן בעמק קטן בקרבת מקורות נהר רצ'יאנקה - Rajčianka - בהרי סטראזוב - Stražov - שבצפון-מערב סלובקיה ובמרחק של כ-175 ק"מ מהבירה ברטיסלאבה. צ'יצ'ימאני נוסדה בשנת 1272 בשולי דרך חדשה שעברה במקום אך יש מחלוקת לגבי מקור המתיישבים הראשונים שהגיעו אליה. יש הטוענים שבשלב ראשון יישבו את המקום מהגרים גרמנים. על פי דעה אחרת המקום יושב על ידי פליטים בולגרים שברחו מהכיבוש העותומאני. העיסוק העיקרי של תושבי הכפר היה חקלאות, מרעה לגידול כבשים וייצור גבינות מחלב הכבשים, גבינות ששווקו בכל האזור.

משמעות השם צ'יצ'ימאני כפי הנראה היא "חוה בהרים" ומקורה בשפות ההינדו-אירופאיות שהשתלבו בסלובקית העתיקה.

במהלך שנים רבות מאז ייסוד הכפר, קרקעותיו היו שייכות לבעלים שונים והם נהלו אותם בגישה פאודלית. בתחילת המאה ה- 20 היו  קרקעות הכפר עדיין שייכות לפאודלים, הפעם, שתי משפחות מהונגריה. לתושבים היה קשה להתפרנס ולכן חלק מהתושבים היגר לצפון אמריקה חלק אחר היגר למדינות אירופאיות כמו בלגיה, צרפת ואוסטריה, כל זאת במגמה לשפר את איכות / רמת חייהם.

בעבר, בתי הכפר היו לרוב דו קומתיים (מה שמכונה היום: קוטג'ים) ובהם התגוררו לעיתים 3 דורות יחד וכללו לעיתים יותר מ- 20 איש. בכל בית היה תנור עץ אחד שחימם את הבית מלמטה ולכן הצעירים התגוררו בחלק הגבוה כולל עליית הגג, ואילו המבוגרים בקומת הקרקע בצמוד לתנור. בתי הכפר היו עשויות מעץ הצבוע בגוון שחור.

במאה ה- 18 החלו הנשים לצייר את קירות הבתים בצבע לבן. מטרת הצביעה על קירות בתי העץ הצבועים שחור, הייתה לתקן את העצים בקירות, במקומות שנוצרו בהם פגמים, בעזרת צבע העשוי אבן גיר לבנה. יש הטוענים שהשימוש באבן גיר הייתה כדי למנוע רטיבות בבתים עקב סדקים בעץ. עם הזמן המקומיים המשיכו בצביעת הקווים בצורות שונות לצורך נראות טובה. כך הפכה הצביעה על הקירות החיצוניים, מפרקטית לאומנותית תוך שימוש במוטיבים הנראים באריגה, כמו: חיצים, צלבים, לבבות, זיג-זגים, כוכבים, עלי תלתן, ספיראלות, שבשבות וגם דמויות של ציפורים המתבוננות זו על זו.

גם מקור הצורות נתון במחלוקת. יש הטוענים שהרעיון לציורי הקירות בצורות אלה מקורו במסורת עממית בולגרית. מנגד, יש הטוענים שמקור הצורות בתקופה של תחילת ההתיישבות כאשר פלישות הטטרים גרמו לקבוצת סלובקים לחפש מסתור בעמק שכוח אל. נשות הכפר שהיה מבודד פיתחו אריגה של צורות אשר היוו סמל של אורחות החיים בכפר. צורות אלה הושאלו מאוחר יותר להצגה על קירות בתי הכפר. בכל מקרה הצורות הגיאומטריות מסמלות הרמוניה, יציבות ופריון. צורות אלה הן חלק מהפולקלור העממי וניתן לראותן על חולצות הנמכרות בסלובקיה וכינויים המסחרי הוא kroj. חלק מהצורות הפך גם לסמל המסומן על חולצות הספורטאים שייצגו את סלובקיה באולימפיאדת לונדון בשנת 2012.

בשנים 1917, 1921 ו- 1945 פשטו שריפות בכפר וחלק מבתי העץ שבו נשרפו. השריפה בשנת 1921 הייתה זו שאחריה כבר נשאר רק בית דו קומתי אחד. מי שהשקיע בחידוש ושיחזור המבנים מעץ הייתה המדינה והיא השקיעה גם בחידוש הציורים שעליהם. אגב, השריפה של שנת 1945 נגרמה מהצתה של חיילים גרמניים.

הציורים על 110 בתים בצ'יצ'ימאני הוכרו בשנת 1977 כציורים אתנוגרפיים ובשנת 1979 הם הוכרו גם כבתים היסטוריים שמורים.

צ'יצ'ימאני נחשב למוזיאון פתוח ולכן על כל מבקר לשלם 2 אירו עבור שוטטות בכפר בינות לבתים. בעת ביקורי בכפר היה המוזיאון סגור וגם לא ניתנה אפשרות לבקר בבתים עצמם אך מאידך, הייתה זו הזדמנות לשוטט בין בתי הכפר להתבונן בקירות עם הציורים ולהציץ אל חצרות הבתים ברובן מטופחות עם גינה, קישוטי גינה וכן מתקני בילוי משפחתיים במיוחד לילדים.

שתי עצות חשובות למטיילים בכפר:

  1. בהגעה לכפר ניתן לחנות בסמוך למוזיאון המקומי ששמו Múzeum Radenov dom הפתוח בחודשים יוני עד אוגוסט בלבד. בחזית המוזיאון ניצבים שני תרנגולים מעץ כשהם מביטים זה אל זה. תרנגולים אלה מהווים את סמל הישוב ולכן הם צוירו גם על חלק מהבתים. פנים המוזיאון כולל תצוגת כלי בית, ביגוד מסורתי ודוגמאות של רקמה מסורתית בגוון צהוב. שעות הפתיחה וזמני הכניסה מפורטים באתר: https://www.guidetoslovakia.com/cicmany-objects-of-folk-architecture/museum-visit-hours/
  2. מוזיאון הכפר הוא אחד משני בתים אליהם ניתן להכנס, לראות ולחוות את ייחודן כולל נושא הביגוד והרקמה הייחודיים לכפר זה. מחיר הכניסה לבתים אלה 3 אירו לאדם ואם תרצו תוכלו גם לשכור מדריך מקומי לסיור בין הבתים ובתוך אלה בהן ניתן לבקר.
פרטים נוספים ניתן לקבל במרכז המידע בכתובת האינטרנט (הקישו על EN לתרגום לאנגלית): https://www.cicmany.net/info

כדאי לדעת שהציורים הגיאומטריים על הבתים מעניקים לסביבה הכפרית אווירה פולקלורית, אוטנטית ומיוחדת ולכן מומלץ להקדיש לביקור בצ'יצ'ימאני מספר שעות, מראש.

חזית בית מצוירת כולל דמויות ציפורים המתבוננות האחת בכיוון האחרת
חזית בית מצוירת כולל דמויות ציפורים המתבוננות האחת בכיוון האחרת
בית עץ מצויר בכפר צ'יצ'ימאני
בית עץ מצויר בכפר צ'יצ'ימאני
חזית הבית הדו קומתי עם המרפסת הפונה לרחוב בקומה השנייה
חזית הבית הדו קומתי עם המרפסת הפונה לרחוב בקומה השנייה
חזית בית מצוירת הכוללת מדרגות עץ תלולות ומקושטות לצורך עלייה לגג
חזית בית מצוירת הכוללת מדרגות עץ תלולות ומקושטות לצורך עלייה לגג
בית מצויר בן שתי קומות (קוטג'). החצר סביב הבית מטופחת ונקיה ומימין יש מרפסת מקורה בקומה השנייה
בית מצויר בן שתי קומות (קוטג'). החצר סביב הבית מטופחת ונקיה ומימין יש מרפסת מקורה בקומה השנייה
בית מצויר, מחסן וחצר מטופחת בצ'יצ'ימאני
בית מצויר, מחסן וחצר מטופחת בצ'יצ'ימאני
חזיתות וצידי בתים מצוירים
חזיתות וצידי בתים מצוירים
חצר מטופח של בית מצויר במוטיבים שונים כולל מוטיב התרננגולים
חצר מטופח של בית מצויר במוטיבים שונים כולל מוטיב התרננגולים
ד
ד"ר יהושע רוטין - למד גיאוגרפיה, גיאולוגיה וקלימטולוגיה במסגרת מדעי הטבע וסיים תואר ראשון ושני בגיאוגרפיה פיסית באוניברסיטה העברית בירושלים בה גם הוכשר להוראת הגיאוגרפיה. את התואר השלישי במדעי כדור הארץ סיים באוניברסיטה העירונית של אמסטרדם (בהולנד גר מעל 3 שנים לצורך מחקר השטח שביצע). בשנת 2000 למד הדרכת טיולים בחו"ל ומאז עוסק בתיירות הן כחוקר, הן כמרצה בתחום הגיאוגרפיה של התיירות והן כמדריך ויועץ טיולים לחו"ל.