הרי אפוסני - סביבה הררית ייחודית ברומניה

הרי אפוסני - סביבה הררית ייחודית ברומניה
היכן תוכל למצוא באזור הררי אחד אך לא גבוה מדי, הרבה מערות קארסטיות שבאחת מהן נמצאו שרידי שלד של דב, מערת קרח, קניונים, מפלי מים גבוהים, אזור של משקעי זהב, אזורי סקי, יישובים כפריים קטנים ובחלק מהם כנסיות עץ עתיקות ושפע בעלי חיים, כולל דובים? התשובה היא: הרי אפוסני - Apuseni – במרכז חלקה המערבי של רומניה.

הרי אפוסני, השייכים לחלק המערבי של רכס הרי הקרפטים ברומניה, והם מחולקים מדרום לצפון לשני אזורים השונים מבחינה טופוגרפית וגיאולוגית.

האזור הדרומי נקרא בשם: Metaliferi Mountains – הרי המחצבים והוא אזור עם השפעה של חדירה בזלתית שהותירה עמודי בזלת שהגבוה בהם מגיע ל- 1143 מטרים גובה מעל פני הים. חלק זה מופרד מהחלק הצפוני יותר של הרי אפוסני על ידי סדרת עמקים.

האזור הצפוני נקרא: Bihor Mountains – הרי ביהור. ההר הגבוה ביותר באזור ביהור אשר גובהו 1849 מטרים מעל פני הים נקרא ברומנית Cucurbăta Mare אך הוא מכונה גם "השיא של ביהור". החלק הצפוני של הרי ביהור הוא בזלתי והיתר – בעיקר באזורי מרכז ההרים המסלע הוא גירני ובו התפתחו מערות רבות. אורך גוש הרים זה הוא כ-25 ק"מ מצפון-מערב לדרום-מזרח ורוחבו רק 14 ק"מ.

ממערב להרי אפוסני נמצא מישור Crișana הגובל בהונגריה ובו שוכנות הערים Ordea, Arad ו- Timişuara. מדרום להרי אפוסני זורם נהר Mureş והוא מנקז את הערים:Alba Julia, Turda ו- Cluj-Napoca השוכנות מזרחית להרי אפוסני על גבול מישור טרנסילבניה. מצפון תוחם נהר Barcău את הסביבה ההררית של הרי אפוסני.

ממערב להרי אפוסני עובר כביש 76 שנקרא גם כביש 79E – כביש זה הוא דו מסלולי. ממזרח להרי אפוסני ולאורך עמק נהר Mureş עובר כביש 1 שבחלקו פותח והפך בשנים האחרונות, בעזרת האיחוד האירופאי, לכביש מהיר עם 2 נתיבים לכל כיוון והיציאות ממנו נבנו כמחלפים. את הרי אפוסני חוצים לרוחב כבישים בכיוון מזרח-מערב. הצפוני בהם הוא כביש 763 שאיכותו נמוכה והוא צר ומפותל. הדרך השנייה החוצה ממערב למזרח היא כביש 75 ממנו יש גם הסתעפויות דרומה ורוב הדרך הכביש ברמה סבירה. מכביש זה מתפצל דרומה כביש 74 המקשר את מרכז הרי אפוסני עם העיר אלבה יוליה.

בשנת 2003 הוחלט בממשלת רומניה לחלק את אזור הרי אפוסני לשני מרחבים. המרחב הראשון הוא אזור עם רמת שימור גבוהה הדומה לרמת שמורה מדעית ולכן אינו זמין לציבור ואילו הסוג השני הוא מרחב מעבר המאפשר פעילות לאדם במרחב.

בסביבה הקארסטית של הרי אפוסני התגלו עד היום לפחות ארבע מאות מערות. מאחר ומערות אלו רגישות מאד לשינויים בלחות ובטמפרטורה, הוכשרו רק 17 מהן לכניסת מבקרים וגם כניסה זו מוגבלת בזמני הביקור ובהיקף המבקרים.

חלק גדול מהאזור ההררי מכוסה ביערות ובשטחי עיבוד חקלאי וגם מספר היישובים לא גדול כך שצפיפות האוכלוסייה של הרי אפוסני נמוכה. רוב הדרכים בהרי אפוסני נפרצו / נסללו כדי לחבר יישובים סמוכים ובשנים האחרונות גם נוספו דרכים שמטרתן לאפשר הגעה נוחה לאטרקציות המיוחדות כמו מערות הנטיפים והקרח ועוד.

במקביל, הרי אפוסני הן דוגמה טובה לנושא פיתוח שבילי הליכה והתארגנות ליציאה לטרקים ברומניה.

באזור סומנו ושולטו שבילי הליכה רבים לטרקים קצרים, יומיים וגם של כמה ימים ברצף. הבסיס לקביעת המסלולים היה סדרה של מסלולים ממערב למזרח ומצפון לדרום לאורכה ולרוחבה של השמורה, כאשר בנקודות המפגש העיקריות של המסלולים הצועד יכול לשנות כיוון ולעבור למסלול אחר על פי אופי הסימון.

רוב מסלולי ההליכה הארוכים באזור הצפוני של הרי אפוסני עוברים דרך אתר חשוב אחד המאפשר לינה ברמות שונות וכן הצטיידות במזון ועוד. אתר זה נקרא פאדיש - Padiş - והוא נמצא בחלק הצפוני של הרי אפוסני לאורך כביש מספר 266 שהוא המשכו של כביש 763.

באתר זה ניתן לנוח וגם להחנות כלי רכב לאלו המעוניינים ביציאה לטרקים יומיים בלבד.

את כל המסלולים ניתן למצוא במפות של הרי אפוסני מסדרת Hartă Map: מפת Munti Apuseni בקנ"מ 1:150000 של אזור פאדיש ומפת Padiş - Arieşeni בקנ"מ 1:50000 המפורטת יותר. בעבר לא ניתן היה להשיג את המפות הללו במרכזי מידע הפזורים באזור, כפי שניתן לצפות במדינה מתוקנת, אלא דווקא בדוכנים פשוטים באתרים מרכזיים בהם עוברים תיירים, כמו, מערת הקרח בשם: Pestera Ghetarul de La Scarisoara. מחירן של המפות כ- 15 רון כל אחת והן מהוות את הבסיס הטוב ביותר לתכנון הליכה/צעידה במסלולים שונים בנוף הרי אפוסני.

בעוד השילוט ליוצאים לטרקים בשטח הרי אפוסני טוב וברור מה שחסר זה הסברים למסלולים השונים לאורך סימון זה או אחר. בלוגים של מטיילים המתארים את קורותיהם וחוויותיהם מהצעידה בשבילים של הרי אפוסני ניתן למצוא ברשת האינטרנט בשפות שונות ואולם להתחיל ולתכנן טרק בהרי אפוסני על פי מידע קונקרטי של המסלולים כמעט ואי אפשר. הסיבה לכך היא כי קשה להשיג בעברית או באנגלית חוברות / ספרים העוסקים בתיאור המסלולים – כנראה גם שאין להשיג - וגם היצע אתרי אינטרנט המתארים את המסלולים היה עד לפני כשנתיים דל ביותר.

המחסור במקורות מידע על מסלולי ההליכה בהרי אפוסני התבטא באירוע שקרה לכותב הכתבה, יחד עם עוד שני חברים, בספטמבר 2019. יצאנו מ- Stâna de Vale לטרק של כחצי יום במטרה לצפות במפל מים בשם Devil’s Mill waterfall הנשפך מגובה של 25 מטרים על הרי Vladeasa (רכס סמוך). קיימת דרך המוליכה אל קרבת המפל אלא שהדרך דרשה שימוש ברכב 4X4 שלא היה ברשותנו. לכן, שמחנו לצאת לטרק במסלול המאפשר תצפית לכוון המפל. הידע שאספתי היה שיש להתחיל בצעידה לאורך המסלול המסומן בצלב בגוון כחול ולאחר פרק זמן של כשעה לעבור למסלול בן כשני ק"מ בערך המסומן בצבע כחול. את החלק הארוך בטרק – קצת יותר מחמישה ק"מ עשינו על שביל נוח העובר ביער במהלך של קרוב לשעה ועצרנו להפסקה קצרה במפגש עם השביל המסומן ב-כחול וגם בצהוב. בעודנו ישובים, מגיח על השביל וואן מסוג וולוו 4X4 ובו שני מטיילים רומנים דוברי אנגלית. הם נסעו בכיוון אליו התכוונו להמשיך. בשיחה שהתפתחה בינינו התברר להם כי אנחנו מתכונים להמשיך ברגל לתצפית על המפל. תגובתם הייתה חד משמעית: "אתם מסכנים את עצמכם כי בקטע הבא יש דובים".

אזהרה כזו לא ראינו לא בשלטי ההסבר וההכוונה למסלול וגם לא באתרי האינטרנט המתארים את המסלול. חזרנו לאחור מאוכזבים במעט, אך שמחים בחלקנו, כי מי יסכן את חייו במפגש עם דובים תמורת תצפית על מפל מים?

בשנתיים האחרונות התרבו האתרים המתארים את מסלולי ההליכה בהרי אפוסני. למי שמתכנן לצאת לאזור ורוצה לאסוף מידע ועצות לגבי מסלולי ההליכה באזור מומלץ לעשות חיפוש בגוגל באמצעות המילים: Hiking Apuseni mountains. תוצאות חיפוש כזה השתפרה מאד וכדאי לשים לב לאתרים כמו של Komoot ו- Outdooractive כדוגמה טובה לאיך מתוארים מסלולי ההליכה, "איך" זה כולל פירוט של העליות והירידות, האופי הטופוגרפי, מרחקי ההליכה והזמן הנדרש להן, אופי (קשה/קל) המסלול ועוד הערות חשובות למניעת טעויות בניווט.

יש לכם עניין להגיע מהארץ להרי אפוסני שבאזור הצפון מערבי של רומניה – שימו לב: הטיסות הטובות ביותר והנוחות להגעה מהירה להרי אפוסני הן לשדה התעופה של Cluj-Napoca. אפשרות אחרת נוחה אף היא, היא לטוס לעיר Timişuara השוכנת דרום מערבית להרי אפוסני אך במרחק סביר. האפשרות הרגילה והמקובלת בטיסות לרומניה, היא לצאת מהארץ בטיסות לבוקרשט. אפשרות זו מחייבת נסיעה ארוכה – קרוב ליום נסיעה לכל צד, ובמיוחד כשהמטרה היא להגיע לחלק המערבי של הרי אפוסני.

בכל מקרה, יש לדעת כי טיול בהרי אפוסני אפשרי רק באמצעות השכרת רכב.
לנסוע אחרי עגלת חציר הרתומה לסוס, בכפר ברומניה
לנסוע אחרי עגלת חציר הרתומה לסוס, בכפר ברומניה
שלד דב המתוארך ללפני 15 אלף שנה, שנמצא במערה הקארסטית המכונה על שמו: מערת הדב
שלד דב המתוארך ללפני 15 אלף שנה, שנמצא במערה הקארסטית המכונה על שמו: מערת הדב
מבוך של זקיפים במערה הקארסטית המכונה מערת הדב
מבוך של זקיפים במערה הקארסטית המכונה מערת הדב
דוגמת שילוט של שבילי ההרים לאורך השביל היוצא מ- Stâna de Vale   בנקודה בה אפשר לעבור לשבילים נוספים באזור
דוגמת שילוט של שבילי ההרים לאורך השביל היוצא מ- Stâna de Vale בנקודה בה אפשר לעבור לשבילים נוספים באזור
שלט עם מפה ועליו פירוט השבילים היוצאים מ- Stâna de Valeלכל הסביבה הקרובה
שלט עם מפה ועליו פירוט השבילים היוצאים מ- Stâna de Valeלכל הסביבה הקרובה
מלונית דרכים לצועדים בשבילי ההרים במרכז פאדיש. המלון נבנה בתוך חביות עץ ששימשו בעבר ליישון יינות ביקבים ותאי בתוך החביות השינה הותאמו לבודדים, זוגות ועד 4 חברים
מלונית דרכים לצועדים בשבילי ההרים במרכז פאדיש. המלון נבנה בתוך חביות עץ ששימשו בעבר ליישון יינות ביקבים ותאי בתוך החביות השינה הותאמו לבודדים, זוגות ועד 4 חברים
שתי מיטות דו קומתיות בתוך חבית יין כאכסניה לצועדים בהרי אפוסני
שתי מיטות דו קומתיות בתוך חבית יין כאכסניה לצועדים בהרי אפוסני
עדר כבשים הרועה בשדות שבין עצי האשוח באזור הגבוה של הרי אפוסני
עדר כבשים הרועה בשדות שבין עצי האשוח באזור הגבוה של הרי אפוסני
גזעי העצים ביער משמשים לסימון שבילים בהרי אפוסני
גזעי העצים ביער משמשים לסימון שבילים בהרי אפוסני
צוקי סלע באזור הגבוה של הרי אפוסני המיוערים
צוקי סלע באזור הגבוה של הרי אפוסני המיוערים
החזרת הפרות מהמרעה לרפת אחד הכפרים בהרי אפוסני
החזרת הפרות מהמרעה לרפת אחד הכפרים בהרי אפוסני
הכניסה למערת הקרח בשם: Pestera Ghetarul de La Scarisoara  בקרבת Garda de Sus בהרי אפוסני. אל המערה יורדים באמצעות 286 מדרגות וכמובן גם עולים באמצעותן חזרה לשער היציאה מהאתר
הכניסה למערת הקרח בשם: Pestera Ghetarul de La Scarisoara בקרבת Garda de Sus בהרי אפוסני. אל המערה יורדים באמצעות 286 מדרגות וכמובן גם עולים באמצעותן חזרה לשער היציאה מהאתר
זקיפים של קרח במערת הקרח בהרי אפוסני
זקיפים של קרח במערת הקרח בהרי אפוסני
ד
ד"ר יהושע רוטין - למד גיאוגרפיה, גיאולוגיה וקלימטולוגיה במסגרת מדעי הטבע וסיים תואר ראשון ושני בגיאוגרפיה פיסית באוניברסיטה העברית בירושלים בה גם הוכשר להוראת הגיאוגרפיה. את התואר השלישי במדעי כדור הארץ סיים באוניברסיטה העירונית של אמסטרדם (בהולנד גר מעל 3 שנים לצורך מחקר השטח שביצע). בשנת 2000 למד הדרכת טיולים בחו"ל ומאז עוסק בתיירות הן כחוקר, הן כמרצה בתחום הגיאוגרפיה של התיירות והן כמדריך ויועץ טיולים לחו"ל.