העיירה סטרטפורד אפון איבון בה נולד שייקספיר

העיירה סטרטפורד אפון איבון בה נולד שייקספיר
הסופר האנגלי הידוע, ויליאם שייקספיר נולד, חי, התחתן, גידל צאצאים, כתב פואמות ולבסוף נקבר, בעיירה קטנה בשם סטרטפורד אפון איבון - Stratford-upon-Avon – במחוז Warwickshire, השוכנת צפונית ללונדון ובמרחק של כמאה ק"מ ממנה. וויליאם שייקספיר נולד ב-23 (על פי המקובל היום) באפריל 1564 לג'ון שייקספיר שהיה סוחר כפפות ומרי ארדן שהייתה בת לאיש האצולה הכפרית. בתקופת נעוריו המלך הנרי השמיני המיר את דתו מקתולית לפרוטסטנטית וכך גם ניתן ללמוד על נטייתו הדתית של שייקספיר.

האגודה לשימור מורשתו של ויליאם שייקספיר – The Shakespeare Birthplace Trust - מנהלת היום את כל הבתים והאתרים הקשורים לחייו. שלושה אתרים, החשובים לדעת כותב שורות אלו, יתוארו בהמשך בהרחבה וכן יפורטו אתרים נוספים ואירועים קבועים הקשורים לחייו של המחזאי, המשורר ושחקן התיאטרון ויליאם שייקספיר.

בית הולדתו של שייקספיר - Shakespeare’s Birthplace – השוכן ב- Henley St הוא הבית בו נולד שייקספיר, גדל כילד ונער ואף התגורר כחמש שנים אחרי נישואיו עם אנה האטוויי, שנולדה בכפר סמוך.

אביו, ג'והן, שייצר כפפות וסחר בהם, היה מקבוצת הבכירים ביישוב, חי ועבד בבית הגדול במשך כחמישים שנה. ג'והן התחתן עם מרי ארדן ונולדו להם שמונה ילדים בבית זה. ויליאם שייקספיר היה ילדם השלישי. בשנת 1568 הפך ג'והן לראש העיר ובכל יום ראשון, כשהוא לבוש בגלימה אדומה, הגיע להתפלל בכנסייה על שם טריניטי הקדוש. בהיות אביו ממיוחסי העיירה, ויליאם, בנו, יכול היה להתקבל ללימודי הדקדוק בבית הספר של הכנסייה. ג'והן הלך לעולמו בשנת 1601.

ויליאם, שהיה הבוגר בילדיו שהיו בחיים בעת פטירתו, קיבל בירושה את הבית. ויליאם השכיר חלק מהבית לאורחים וכך שימש הבית כבית אירוח מהמאה ה-17 עד שנת 1847 עת עבר לאחריות האגודה לשימור מורשתו של ויליאם שייקספיר והם טיפחו אותו והכינו אותו לביקורי אורחים.

הבית של אנה האטוויי - Anne Hathaway's Cottage - השוכן בכתובת: 22 Cottage Lane בכפר Shottery הסמוך מאד לסטרטפורד, הוא הבית הכפרי בו התגוררה אשתו של ויליאם שייקספיר בילדותה. בבית זה, שגילו היום כחמש מאות שנה, חיו 13 דורות של משפחת האטוויי ויש בו שמונה חדרים.

הבית נרכש בשנת 1892 על ידי האגודה לשימור מורשתו של ויליאם שייקספיר. על אף שבשנת 1969 פרצה בו שריפה נותר בו ריהוט עתיק הכולל את מיטת האפריון מהמאה ה-16, מושב נאשמים למשפט מהמאה ה-19, מושב / כסא מלכות מאמצע המאה ה-17, תיבת עץ מתחילת המאה ה-18 ועוד.

בצמוד לבית קיים גן מטופח ויפה הפורח בשלל גוונים והוא מושך מבקרים רבים.

המקום בו ניתן ללמוד בצורה הטובה והמעניינת את הרקע לכתיבתו המיוחדת של וויליאם שייקספיר וגם להבין מתי נחשף לראשונה לתיאטרון ולמהותו, הוא בית הספר בו למד שייקספיר בשנים 1571-1578 ואשר נקרא בעבר King Edward VI School. המבנה הוקדש בשנת 1295 על ידי הגילדה של הצלב הקדוש למטרות חינוך של בני החברים בגילדה והקנו בו את יסודות הכתיבה והקריאה וגם את יסודות הדת הנוצרית. עם השנים נעשו כמה שינויים בניהול המקום אך הבולט שבהם היה הלחץ שהפעיל המלך אדוארד ה-6, שתמך בהרחבת הפעילות החינוכית לכלל בני החברים של הגילדות בעיירה, על הגילדה שבתמיכת הכנסייה, ולבסוף היא העבירה את הבעלות לעיירה סטרטפורד. בשנות ה-60 של המאה ה-16 עברה כיתת הלימוד לאולם העליון. התוצאה היא שבית הספר מקושט עדיין בציורים ממאות השנים הקודמות לפעילותו בחדר זה.

הבניין עצמו כולל את אולם הכנסים של הגילדות שאבא של שייקספיר עמד בראש אחת מהן, ואת כיתת הלימוד בה למד וויליאם עצמו.

כדי להבין את ייחודיות דרכי גידולו וחינוכו של ויליאם שייקספיר חשוב לדעת שבתקופתו ילדים התחילו לעבוד כבר בגיל 8 וזאת כחלק ממאמצי הקיום של המשפחות. היחידים שיכלו להרשות לעצמם ללמוד היו בנים זכרים שהוריהם יכלו לוותר על כח העבודה של בנם. לכן בית הספר בעיירה שירת בעיקר את בני שכבת האצולה של העיירה.

הישיבה בכיתה לא הייתה ליד שולחנות ומול המורה. הילדים ישבו על ספסלים, זה מול זה, תוך עירוב הגילאים, והמורה ישב לצדם אך על קתדרה עליה ניצב שולחנו של המורה. בכיתה למדו יחד נערים מגיל 7 ועד גיל 14. שייקספיר ועמיתיו לכיתה למדו אנגלית, לטינית, יסודות האמונה הנוצרית ומוסיקה. על פי השקפת עולמו החינוכית של בית הספר, לפני שלומדים לכתוב ולקרוא יש צורך לרכוש אוצר מילים גדול ויכולת שיחה ודיון בשפה עשירה. מסיבה זו מובן מדוע לא היו שולחנות בכיתה. הכיתה נחשבה למקום בו לומדים איך לחשוב באמצעות תקשורת בין אישית ובין גילאים שונים, וכן לומדים לעמוד מול קהל ולדבר נכון ובשפה עשירה. התלמידים הבוגרים עזרו לצעירים יותר ללמוד את השפה הלטינית וזאת ללא היעזרות בנייר ובמחברת.

הלימודים התנהלו במסגרת יום לימודים ארוך. הם התחילו בשעה 7 בימות החורף והסתיימו בשעה 17. בקיץ התחילו הלימודים בשעה 6 בבוקר והסתיימו בשעה 20. כל הלמידה הסתמכה על הזיכרון והמיומנויות שנרכשה בדיוני התלמידים וזאת מתוך אמונה שככל שהילד ידע יותר הוא גם יהיה אחראי יותר. יתרה מכך, בבית הספר נהגו להעלות דילמות ובעיות ובהמשך הציגו מספר אפשרויות שונות לפתרונן וזאת כדי לפתח דיון במהות הפתרונות השונים וביתרונות ובחסרונות שלהם לפתרון הבעיה.

ללומדים ניתנו גם "שיעורי בית" ועיקרם היה להסביר לאחים ולהורים בבית, מה נלמד באותו היום בבית הספר.

שיטת החינוך, בימיו של שייקספיר, כללה מתן מחמאות לעומדים במשימות בהצלחה, אך גם ענישה. הענישה לא התבצעה מידית לאחר אי העמידה במשימה או בגלל התנהגות לא מקובלת אלא נדחתה ליום שישי הקרוב, זאת כדי לאפשר לתלמיד לתקן את מעשיו ולעמוד בהנחיות ובמשימות במהלך הימים הבאים. המטרה הייתה להנחיל לתלמידים את נושא לקיחת האחריות וזאת מתוך אמונה שתלמיד הלוקח אחריות בתקופת לימודיו לא רק שיהיה משכיל אלא גם שידע לעמוד על דבריו באחריות מלאה, בעתיד. כתוצאה מהתהליך החינוכי הזה נולד הביטוי האנגלי: Don't come back on Friday שמשמעותו אל תעז לחזור, ללא תיקון התנהגות ו/או סיום משימה כנדרש, שאם לא כן תענש...

וויליאם שייקספיר למד 7 שנים בבית הספר ובו הוא גילה את היופי של התיאטרון באמצעות למידה של טרגדיות יווניות.

אגב, בתקופת פעילותו של שייקספיר על הבמה וכתיבת מחזותיו הוא הטביע גם את המושג Exit Stage out שמשמעותו הייתה רד מהבמה החוצה ומאז קבלה המילה Exit את המשמעות האוניברסלית של מקום ה"יציאה".

היום, הבניין מכונה: Shakespeare's Schoolroom & Guildhall והוא נמצא ברחוב בשם: Church Street. הכניסה לבניין היא בתשלום אותו רצוי לעשות זאת, ובמחיר זול יחסית, באתר האינטרנט שלהם: https://www.shakespearesschoolroom.org/getting-here. באתר גם ניתן לראות את שעות הפתיחה רק שימו לב שבעת כתיבת הדברים האתר היה סגור בגלל מגפת הקורונה (Covid 19) ולא הוצג תאריך פתיחה חוזרת.

קיימים בעיירה ובסביבתה אתרים נוספים כמו החווה של מרי קרדן – Mary Arden's Farm – גן יפה לזכרו של שייקספיר במקום בו חיה משפחתו ושמו Shakespeare's new Place. כמו כן, מתקיימים אירועים כמו; Makaton sing-a-long שבהם מקריאים ושרים מכתביו בכל שבת ראשונה בחודשים אפריל עד ספטמבר, בשעה 14, וגם מדי שנה ב-23 באפריל, שהוא יום הולדתו וגם יום פטירתו של שייקספיר, נערכת צעדה לכבודו מבית הספר בו למד, אל הכנסייה על שם טריניטי הקדוש שבתוכה הוא קבור. צעדה זו התמסדה בשנת 1893.

כלל האירועים והעובדה שהבתים בהם חי, למד, כתב את יצירותיו ופעל ויליאם שייקספיר בעיירה סטרטפורד אפון איבון, פתוחים לציבור, הפכו עם השנים את העיירה הקטנה למרכז עלייה לרגל לשוחרי תרבות ולאוהבי יצירתו.

הבית של אנה האטוויי אשתו של שייקספיר בכפר סמוך לסטרטפורד אפון איבון
הבית של אנה האטוויי אשתו של שייקספיר בכפר סמוך לסטרטפורד אפון איבון
האח והתנור לבישול בבית של אנה האטוויי
האח והתנור לבישול בבית של אנה האטוויי
מיטת האפריון בבית של אנה האטוויי
מיטת האפריון בבית של אנה האטוויי
פינת חמד בגן שבבית אנה האטוויי
פינת חמד בגן שבבית אנה האטוויי
שולחן האוכל בביתו של ויליאם שייקספיר
שולחן האוכל בביתו של ויליאם שייקספיר
העריסה ששימשה לגידול תינוקות בבית משפחת שייקספיר
העריסה ששימשה לגידול תינוקות בבית משפחת שייקספיר
רחובה הראשי של העיירה סטרטפורד אפון איבון
רחובה הראשי של העיירה סטרטפורד אפון איבון
הגן באתר החדש בו חיה משפחתו של שייקספיר ביום סגרירי וגשום
הגן באתר החדש בו חיה משפחתו של שייקספיר ביום סגרירי וגשום
מדריך לקבוצת מבקרים בלבוש מורה מסורתי ובתפקיד המורה, על הקתדרה בכיתה בה למד שייקספיר
מדריך לקבוצת מבקרים בלבוש מורה מסורתי ובתפקיד המורה, על הקתדרה בכיתה בה למד שייקספיר
ד
ד"ר יהושע רוטין - למד גיאוגרפיה, גיאולוגיה וקלימטולוגיה במסגרת מדעי הטבע וסיים תואר ראשון ושני בגיאוגרפיה פיסית באוניברסיטה העברית בירושלים בה גם הוכשר להוראת הגיאוגרפיה. את התואר השלישי במדעי כדור הארץ סיים באוניברסיטה העירונית של אמסטרדם (בהולנד גר מעל 3 שנים לצורך מחקר השטח שביצע). בשנת 2000 למד הדרכת טיולים בחו"ל ומאז עוסק בתיירות הן כחוקר, הן כמרצה בתחום הגיאוגרפיה של התיירות והן כמדריך ויועץ טיולים לחו"ל.