מפת אירלנד / צפון אירלנד:

אירלנד החופשית שוכנת על רוב שטחו של האי האירי ממערב לאיים הבריטיים. בעוד שהאי מיושב לפחות 8000 שנה והיו בו מספר ממלכות חופשיות ששיתפו פעולה לאורך ההיסטוריה לטובת תושבי האי, רק באמצע המאה הקודמת הוא השתחרר מעול השלטון הבריטי שהיה גורם מדכא, במהלך מאות רבות.

אירלנד מציעה לנו, המבקרים בה, הצצה אל מדינה בעלת מיגוון נופים שרובם מכוסים ירוק לאורך כל השנה. יש הטוענים שבאירלנד קיימים 70 גוונים של ירוק. בנוסף באי יש אגמים רבים חלקם קטנים וחלקם גדולים מאד. סביב חלקים רבים של האי נישאים צוקי סלע מעל האוקיינוס שהגבוה שבהם הוא צוקי מוהר במערב האי, אך בחלקים רבים יש גם חופי רחצה חוליים ומפרצים לרוב.

האי מתאפיין באוכלוסייה שמקורה הוא קלטי / גאלי ולכן השפה הרשמית במדינה היא גאלית אך כל תושביה מדברים אנגלית בריטית.

חופי אירלנד מציעים חצאי איים גדולים לאורכם אפשר לטייל ומאחר והכבישים באזורים אלו הם טבעתיים הם יכונו טבעות לדוגמה: קונמרה, דינגל וקרי.

בנוסף, סביב האי - במיוחד בחלקו המערבי, שוכנים איים רבים המאפשרים טיולי שייט וגם תצפיות בעופות מים המגיעים לקנן על הצוקים המתנשאים מסביב לאיים.

הבירה של אירלנד היא העיר בלפסט השוכנת במרכז מזרח האי. דרומית לדבלין מתנשא רכס הרים ציורי בשם ויקלאו ועליו נבנו כמה אחוזות מיוחדות וציוריות בתקופת השלטון הבריטי בעוד רוב תושבי המקום שולחו מערבה לאחד האזורים הקשים לחיים אזור סלעי הגיר הטרשיים בשם Burren. בנוסף, מספקים הרי ויקלאו חופים יפים, מעברי הרים, מפלים, אגמים וגם אורוות סוסים המשמשים למרוצים.

העיר השנייה בגודלה באירלנד היא גולוואי השוכנת בשפך נהר למפרץ בשם גולוואי גם הוא, במזרח המדינה. ערים נוספות כמו קורק, ווטפורד ו-לימריק שוכנות גם הן לאורך החופים, בעיקר המפרצים והן משמשות כנמלי סחר.

אירלנד מתיחדת גם בהיקף גדול של אתרים ארכיאולוגיים ופרהיסטוריים.

כל ביקור באי חייב לכלול לפחות ערב אחד של בילוי בפאב מקומי, רצוי לא כזה המוצע לתיירים, עם המוסיקה והאווירה המיוחדים כל כך לאירלנד. אחרי הבילוי ועם התפוגגות השפעת האלכוהול תבינו מדוע הדלתות בדבלין ובערי השדה, שונות כל כך זו מזו, בצבע ובצורה.

צפון אירלנד

אם יש מרחב המכונה מדינה שהוא בעצם מחוז הרי שצפון אירלנד היא דוגמה טובה לכך. אירלנד הצפונית בשמה הרשמי, היא מחוז בשם אלסטר (Ulster) שמצוי באי האירי אך נשלט על ידי הבריטים, בעקבות תוצאות משאל עם בשנות ה-50 של המאה הקודמת.

בירת צפון אירלנד היא בלפסט והעיר השנייה בחשיבותה בחבל ארץ זה היא דרי או בלשון האנגלים: לונדון-דרי.

בעוד רוב האי האירי זכה לעצמאות מהשלטון הבריטי, בעקבות משאל העם המוזכר לעיל, הרי שבאזור אחד בו היה לבריטים רוב - עקב מניפולציות במיקום קלפיות, לטענת אירים מקומיים, בכל מקרה ברור שבמחוז זה יש רבים שבמקורם המשפחתי הגיעו מהאי הבריטי ולכן דתם היא פרוטסטנטית / לותרנית בעוד שהאירים המקוריים, בכל האי האירי, הם נוצרים קתולים.

צפון אירלנד התפרסמה מאד במאה הקודמת בשל המאבקים של המחתרות מטעם שוחרי החופש והצטרפות לרפובליקה החופשית של אירלנד, מול הנאמנים לכתר המלכה הבריטית, מאבק שעלה בקורבנות רבים בקרב שתי האוכלוסיות. המאבק בין הנאמנים לרפובליקנים כונה בארץ המלחמה בין הקתולים והפרוטסטנטים, על פי ההשתייכות הדתית.

היות המאבק עממי ומיוחד הביטוי שלו גם הוא ייחודי במיוחד לאור ציורי הקיר (MURALS) המרובים במחוז: יותר מ- 2000 ציורי קיר כאלה מעטרים את בתי הערים הגדולות ומעט עיירות. ציורים אלו מספרים את קורות המלחמה יחד עם הערצת הכוחות, סמלי המחתרות, הסברי שכנוע על רקע המסורות האיריות לצדקת כל אחד מהצדדים וגם תמונות ההרוגים, שובתי הרעב והאכזריות של האויב.

שרידי המלחמה שהסתיימה לפני כעשור ומחצה ניכרים עדיין בחומה המבדילה בין הנאמנים והרפובליקנים בעיר בלפסט עצמה.

בצפון אירלנד קיימים גם אתרי טבע ייחודיים כמו אתר 30 אלף המשושים מבזלת, אתר הנקרא ג'ייאנט קוזוואי, הרי מורנה והרי אנטרים, אגמים הקרויים לוכים (אגם=לוך באירית) מערות קארסט שהוכרו על ידי אונסקו, צוקי חוף כולל גשר חבלים המקשר את הצוק לאי סמוך ונוף חקלאי. גם נמלי ים רבים מקיפים את צפון אירלנד ובזה של בלפסט עדיין פעילה המספנה בה נבנתה האונייה טיטאניק שטבעה כבר בהפלגת הבכורה שלה.

בנוסף, בעיר דאופטריק קיים אתר ייחודי בהיסטוריה הקתולית של תושבי אירלנד כולה וזה קברו של פטריק הקדוש, האיש שניצר את כל תושבי האי כבר במאה הרביעית לספירה.

מידע נוסף למטיילים באירלנד / צפון אירלנד - לחצו כאן
טירת בלרני
טירת בלרני
צוקי מוהר
צוקי מוהר
צוקי מוהר
צוקי מוהר
קורק
קורק
אגדת היד האדומה, מסמלי בית המלוכה של אלסטר בציור קיר
אגדת היד האדומה, מסמלי בית המלוכה של אלסטר בציור קיר
ציור של חייל בריטי המפצח חלון דירה על קיר בית בין שלוש קומות בחלק הקתולי של דרי
ציור של חייל בריטי המפצח חלון דירה על קיר בית בין שלוש קומות בחלק הקתולי של דרי
גשר החבלים בצפון הרי אנטרים
גשר החבלים בצפון הרי אנטרים
משושי בזלת באתר ג'אנט קוזוואי
משושי בזלת באתר ג'אנט קוזוואי
מגדל התבודדות של נזירים ובית עלמין עם צלבים קלטיים בגלנדאלוך
מגדל התבודדות של נזירים ובית עלמין עם צלבים קלטיים בגלנדאלוך
דלת כניסה, אחת מיני רבות השונות בגוון ובצורה, בכיכר מריון בדבלין
דלת כניסה, אחת מיני רבות השונות בגוון ובצורה, בכיכר מריון בדבלין
הפאב הקרוי על שם רובע הפאבים במרכז העיר דבלין – טמפל באר
הפאב הקרוי על שם רובע הפאבים במרכז העיר דבלין – טמפל באר
נוף אירי טיפוסי
נוף אירי טיפוסי
מבני מגורים מאבן מהתקופה הפרהיסטורית בטבעת דינגל
מבני מגורים מאבן מהתקופה הפרהיסטורית בטבעת דינגל
דולין
דולין

הזמינו מסלול טיול מותאם אישית באירלנד: