מפת איטליה / סיציליה:

איטליה היא מדינה הזוכה למסה גדולה של תיירים מישראל, כמו מכל העולם. איטליה שהיא חצי אי מוארך שצורתו מגף, שוכנת במרכז צפון אגן הים התיכון, בדרומה של הקשת האלפינית שבאירופה. כך מחולקת איטליה לאזורים ממורדות האלפים בצפון (חלקם קרוי הדולומיטים) מורדות בהן נשארו אגמים גדולים וציוריים כמו: קומו, לוגאנו ומג'ורה, מתקופת הקרחונים האחרונה, אל עמק נהר הפו הפורה. דרומה לעמק הפו מתחיל רכס האפנינים הנמשך מחבלי טוסקנה ואומבריה דרומה דרך מרכז המגף האיטלקי אל דרומה שם שוכנים החבלים פולייה, בזיליקטה וקלאבריה.

ממערב לאיטליה שוכנים האיים הגדולים קורסיקה (השייכת לצרפת) וסרדיניה ואילו בדרום המגף שוכן האי סיציליה. סיציליה וסרדיניה יחד עם האיים הקטנים בים הליפרי שייכים לאיטליה.

בירת איטליה היא העיר רומא - עיר שהייתה גם בירת האימפריה הרומית ששלטה ממנה על כל אגן הים התיכון ועל חלקים מאירופה, לפני כאלפיים שנה. כיום רומא היא לא רק בירת הרפובליקה האיטלקית אלא גם מרכז דתי למיליארד נוצרים בעולם כולו, נוצרים הנושאים עיניהם לאפיפיור הקתולי שמרכזו בוותיקן - מדינה בפני עצמה, בעיר רומא.

אתרים היסטוריים באיטליה מפוזרים בכל המדינה אך הידועים שבהם הם כמובן העיר ונציה - עיר שהייתה עד המאה ה-18 רפובליקה עשירה ששלטה בים האדריאטי ובחלקים מאגן ים התיכון המזרחי וגם פומפי, עיר עזובה ונטושה מתקופת רומי העתיקה שנקברה תחת אפר שפרץ מהר ווזוב בשנת 70 לספירה הנוצרית.

ממרכזה של איטליה ודרומה ניצבים הרבה הרי געש ואילו במרכזה, לאורך הרי האפנינים יש אזורים הסובלים מתכיפות גבוהה של רעידות אדמה.

ערים נוספות ומיוחדות הן מילאנו בצפון איטליה, עיר שהיא מרכז לתעשיות הכבדות של איטליה, גנואה שהיא עיר נמל בצפון מערב איטליה ואשר בעברה הייתה רפובליקה עצמאית ומתחרה של ונציה וכמובן נאפולי, השוכנת על רכס הררי הצמוד לים התיכון ובסביבתה צוקי חוף מדהימים.

בעוד החבלים אומבריה וטוסקנה הם אזורים לחים ולכן ירוקים לאורך השנה ובהם הרבה כרמים וגידולי שדה אחרים, דרום אטליה הוא אזור יבש יחסית, חם מאד בקיץ ולכן אפרורי יותר ופחות מושך. מהצד האחר, העיירות הפזורות בדרום הן אוטנטיות ובחלקן עתיקות מאד ושומרות על צביון העבר. אחד האתרים המיוחדים בהיבט זה נמצא במאטרה שם גרו אנשים במערות חצובות בסלע ואתר אחר מצוי ב-אברובלו שם הוקמו בתים מאבן בצורת חרוט.

סיציליה

סיציליה היא אי המתנשא מערבית לחלק הדרומי של המגף האיטלקי אך שייך לאיטליה מבחינה מדינית. האי מיושב כבר מתקופות קדומות והוא נקרא על שם שבטי הסיקולו והסיקאנו שחיו כאן. אחריהם הגיעו לאי (במאה ה-5 לפנה"ס) מתיישבים מיוון ולכן יש בו שרידים יפים של מקדשים מהתקופה ההיא, שהתרכזו ונשמרו בעיקר במה שקרוי "עמק המקדשים".

במאה ה-3 לפנה"ס השתלטו הרומאים על האי ואחד השרידים הייחודיים מתקופתם היא ווילה רומאנה דל קזאלה. משערים שהווילה על חלקיה השונים הייתה שייכת למקסימיאנוס הרקולאוס, הקיסר שמלך יחד עם דיוקליטיאנוס בתחילת המאה הרביעית לספירה. אחרי נפילת רומי הגיעו לסיציליה הוונדאלים, האוסטרוגותים והביזאנטים. אפילו ערבים הצליחו לשלוט באי ואחריהם החל עידן הנורמאנים. כל הכובשים השאירו שרידים אדריכליים ואומנותיים וכך נוצר מצב שמורשת העבר ניבטת מכל פינה.

שינויי השלטון באי גרמו לכך שסיצליה הפכה לחברה של תרבויות מנוגדות. בסיציליה נפגשים שני זרמים של מחשבה: אחד אירופי, מעודן, המגיע מצפון ואילו הזרם השני, ברברי, אפריקאי, מזרחי, ששטף אותה מדרום.

האצולה הנצלנית של השלטון בסיציליה גרמה לגידול תנועת התנגדות - המאפיה - שמשמעותה "תיעוב החוק". בשלהי המאה ה-19 היה ארגון זה לארגון פשע מקצועי שעסק בסחר קרקעות וסחר בסמים. איטליה כמדינה עשתה מאמצים רבים לדיכוי שלטון המאפיה באי. על אף האמור לעיל, חשוב לציין שתושבי האי אדיבים מאד ומארחים זרים בחום רב.

במזרח האי מתנשא הר אתנה - הר הגעש הגבוה והפעיל ביותר באירופה ואשר גובהו עד 3350 מטרים מעל פני הים. על אף פעילותו הגעשית המסוכנת של ההר, כפריים רבים ממשיכים ומעבדים שדות ומטעים למרגלות ההר בהיות הקרקעות עשירות ופוריות.

נופי האי מושפעים רבות ממיקומו בסמוך להר הגעש אתנה. קיימים בסביבות ההר קניונים קטנים, אשר מים זורמים חתרו ויצרו בסלעים הוולקניים. יש באי מרבצי גופרית שגם היא תוצר וולקני ויש באי גם אזורים חקלאיים על גבעות שאינן תלולות.

בירת האי היא העיר פאלרמו השוכנת בסמוך למפרץ בצפון האי ובה ניכרת השפעה ים תיכונית כמו בשוק בשוק ווצ'יריה שהוא שוק דמוי קסבה מימי הביניים הנמצא ברובע לוג'ה שבעיר. במערב באי יש אזור ייבוש מלח מהים כאשר את שאיבת המים ביצעו באמצעות תחנות רוח.

מידע נוסף למטיילים באיטליה / סיציליה - לחצו כאן
שייט גונדולות בעיר ונציה
שייט גונדולות בעיר ונציה
שייט גונדולות בעיר ונציה
שייט גונדולות בעיר ונציה
מסיכות בעיר ונציה
מסיכות בעיר ונציה
תעלות ונציה
תעלות ונציה
הכיכר המרכזית סן מרקו - ונציה
הכיכר המרכזית סן מרקו - ונציה
ייצור חומץ בלסמי בעיר מודנה
ייצור חומץ בלסמי בעיר מודנה
ייצור חומץ בלסמי בעיר מודנה
ייצור חומץ בלסמי בעיר מודנה
קתדרלת הדואומו בעיר מילאנו
קתדרלת הדואומו בעיר מילאנו
קתדרלת הדואומו בעיר מילאנו
קתדרלת הדואומו בעיר מילאנו
הכיכר המרכזית בסיינה
הכיכר המרכזית בסיינה
המגדל הנוטה - פיזה
המגדל הנוטה - פיזה
חנות גבינות ויין בחבל טוסקנה
חנות גבינות ויין בחבל טוסקנה
מוזיאון פרארי בעיר מודנה
מוזיאון פרארי בעיר מודנה
מוזיאון פרארי בעיר מודנה
מוזיאון פרארי בעיר מודנה

הזמינו מסלול טיול מותאם אישית באיטליה / סיציליה: