היתרונות בהיעזרות ביועץ מקצועי לתכנון ובניית מסלולי טיולים לחו"ל לתכנון טיול - כתב: ד"ר יהושע רוטין, יועץ מסלולי טיולים לחו"ל, צוות VIP Traveler.

רבים מתכננים לנסוע לחו"ל לחופשה לטיול, נופש, יציאה לטרקים, חופשת סקי משולבת בטיול, אירוע או לכנס שבמקביל אליהם מעוניינים גם לטייל באזור. למתכננים טיול כזה, קיימים אמצעי עזר שונים לתכנון הטיול באזור / במדינה / במחוז או באתר בהם תרצו לבקר החל מספרות כתובה המתארת באופנים שונים ומתוך היבטים מתאימים לכותב וכלה באתרי אינטרנט בהם מספרים מטיילים על טיולם וגם לעיתים אף מציגים ביקורת על אתרים בהם ביקרו.

מפות גוגל המאפשרות תכנון מסלול נסיעה בין אתרים וגם תכנון לוחות זמנים הן כלי הנפוץ בשימוש מתכנני טיולים באינטרנט. בנוסף לאמור לעיל, קיימות היום קבוצות עניין ב- Facebook המאפשרות הצגת שאלה לציבור וקבלת תשובות מנוסעים או ממדריכי טיולים. כלים אלו מהווים היום בסיס לתכנון טיול של חלק מהנוסעים לחו"ל.

דרך אחרת, טובה הרבה יותר לקבלת יעוץ ועזרה בתכנון ובניית מסלול טיול בחו"ל, היא באמצעות יועץ מסלולי טיולים לחו"ל. מיהו אותו יועץ? מהם היתרונות המציג יועץ כזה למטייל, ומהו הערך המוסף שתקבלו מהיועץ ולא תמצאו בכלים האחרים? על כך אענה להלן. יועץ מסלולי טיולים טוב ואמין הוא לרוב מי שביקר פעמים מספר במדינה עליה הוא נותן יעוץ ו/או מכין הצעת מסלול טיול והוא מכיר היטב את דרכיה ואתריה. אך תחום הידע וההיכרות אינם מסתפקים. יועץ טוב חייב בהתעדכנות רציפה בזמן בשינויים החלים במרחב. מעבר לכך, ליועץ חייבת להיות הבנה רחבה במטרות הטיול של האוכלוסייה המגוונת המגיעה לקבלת יעוץ או המזמינה מסלול טיול וזאת מתוך מטרה לכוון את המיועץ/המטייל לאתרים המתאימים לו בהתחשב בהרגליו, רצונותיו, תכנונו הראשוני ובהתחשב בנסיבות האקלימיות והסביבתיות הצפויות בסביבה בה יטייל. התאמה כזו תתבסס הן על הידע והניסיון של היועץ והן על האינטראקציה שבין היועץ והמיועץ / המטייל העתידי במהלך הכנת שלד ראשוני, הצגת שאלות וקבלת תשובות.

ההבדלים בין ליקוט מידע מהרשת ו/או מחברים לבין גישת יועץ מקצועי לתכנון ובניית מסלול טיול בחו"ל:

א. רק יועץ שנסע בכבישי מדינה כמו אלבניה, מדינה שבה דרך ברוחב שני נתיבים ללא הפרדה ביניהן ומשתמשים בה גם חקלאים בטרקטורים או בעגלות ויש להניח שהיקף המהמורות בה גדול מוגדר במפה ככביש בינלאומי, יוכל לתכנן לוח זמנים הגיוני למעבר בין ערים ואתרים ולא על בסיס ההכוונה של גוגל המחשב זמן נסיעה בין שתי ערים על פי מרחק ומהירות מכסימלית מותרת.

ב. ברשת האינטרנט ניתן למצוא מסלולי טיולים שבוצעו בעבר על ידי מטיילים המעוניינים לשתף את הציבור בניסיונם ובחוויותיהם. רק יועץ מנוסה יוכל לדעת האם הטיול המתואר על אתריו מתאים גם לאופיו ולרצונותיו של המטייל המבקש לקבל יעוץ או מזמין מסלול טיול וגם יוכל להצביע על אתרים נוספים ו/או להציע להחליף ביקור מאתר אחד למשנהו על פי היכרותו אותם ואת רצונותיו של המיועץ המעוניין לטייל.

ג. הקטע בהמשך הועתק מ"פוסט" שפורסם ביום 9 באפריל 2015 באתר "מטיילים ומדרכים לחו"ל", בפייסבוק – "אמרו שלא יהיה קר ביוון ואני הצטערתי שלא לקחתי מעיל". לרבים מאיתנו יש חברים וידידים המוכנים ליעץ לנו בהתארגנות לטיול בחו"ל אך האם העצות שנקבל מחברים בנושא הציוד האישי יהיו תמיד מדויקות? האם הן מתאימות לנו בעונה בה נטייל? היו מקרים בהם ישראלים ניסו לעבור בכבישים הסגורים בחורף על סמך עצה של חבר שנסע בהם בקיץ. יועץ מסלולים מודע מאד להיבטים אלה של מזג האוויר וגם לעונה בה הנך עומד לטייל וימנע תקלות, עגמת נפש ועוד.

ד. ואם כבר יצאת על סמך מסלול שנבנה על בסיס ידע ממקורות שונים – האם ברור לך כמטייל היכן יכולות להתפתח בעיות שיגרמו לצורך בשינוי המסלול ובשינוי סדר הביקורים באתרים? האם המסלולים החינמיים באינטרנט גם מיעצים על חלופות? יועץ מנוסה יודע מתי אתרים סגורים וגם יודע היכן תיתכנה בעיות שתדרושנה שינוי בטיול ויציע עוד בארץ, מסלול אלטרנטיבי.

חשוב לדעת, בכל סוג יעוץ עליכם להדגיש כבר בשלב ראשוני של האינטראקציה עם היועץ את מספר הנוסעים ואת הגיל שלהם וכן את מטרותיכם ואהבותיכם שהרי אין טיול משפחתי עם ילדים ו/או מתבגרים, דומה לטיול אתגרי או טיול בגיל הזהב, לא בקצב, לא במטרות ולא בלוחות הזמנים. פרטים אלו הם הבסיס עליו יוכל היועץ לבנות את הטיול שלכם בצורה טובה ויש להניח כי הוא יציג עוד כמה שאלות במטרה להתאים טוב יותר את הביקורים באתרים למיועץ.

היתרונות בקבלת מסלול מוכן הם בכך שלכל יום בטיול מוצעות לנוסע כמה הצעות, זמנו מחושב כך שיוכל להגיע ולהכנס לאתרים טרם סגירתם וביום בשבוע בו הם פעילים, זמני מעבורות מצוינים במסלול כאשר יש צורך בכך (לדוגמה בפיורדים של נורבגיה), זמני נסיעה מוצגים בצורה ריאלית ואף לוקחים בחשבון את הצורך בהפסקת מנוחה בדרך וכמובן שבכל מסלול כזה מפורטת רשימת אלטרנטיבות למקרים של הפרעות כמו מזג אוויר סוער ועוד. אך היתרון הגדול באמת של תכנון ובניית מסלול טיול בחו"ל הינו העובדה שכאשר הוא מודפס ומוגש כרוך בצורה נאה, הוא גם נוח לנשיאה ובכל שלב ניתן לקרוא בו על הסביבה בה מטיילים ומה מוצע לעשות בה.

להלן רשימת הארצות עבורן נשמח לתכנן ולכתוב עבורכם מסלול טיול מותאם אישית:

לחצו על שם המדינה לקבל מידע אודותיה וצפיה בתמונות שצילמנו בה.