מחנה ריכוז בהולנד?

מחנה ריכוז בהולנד?
מחנה ריכוז בהולנד? - מסתבר שיש, והוא פתוח יומיום לקהל הרחב. רבים נוסעים לפולין לביקור בשרידי מחנות ההשמדה אושוויץ ובירקנאו. "המהדרין" נוסעים לביקור גם במחנות אחרים כמו מחנה דכאו הסמוך למינכן בגרמניה או לברגן בלזן ולאתרי השמדה אחרים. בהולנד לא הקימו הגרמנים מחנות השמדה. לעומת זאת, היו בה מחנות ריכוז שמטרתן הייתה לרכז את האוכלוסייה "השונה" - קרי, בעלי נטיות מיניות הומוסקסואליות, צוענים, יהודים ומתנגדים פוליטיים שאת כולם רצו לרכז לקראת העברה למחנות השמדה או בתי כלא גרמנים.

תמונת שיחזור של המחנהמחנה כזה עומד עדיין על תילו והוא מוכר בהולנד כאתר שימור לאומי וכ"מזכרת" לתקופת הכיבוש הגרמנית. המחנה מצוי בעיירה לֵאוסדן (Leusden) בסמוך לעיר אמרספורט (Amersfoort) במרכזה של הולנד ולכן הוא קרוי מחנה אמרספורט. את המחנה ניהלה המשטרה הגרמנית באחריות שלטונות הכיבוש הגרמניים בהולנד.

בתקופת מלחמת העולם השנייה הגיע מספר האסירים/הכלואים במחנה לעד 35 אלף, כמחציתם יהודים. את כל היהודים העבירו הגרמנים למחנות ההשמדה כך עשו גם לרוב העצירים האחרים מלבד העצירים הפוליטיים אותם העבירו לבתי כלא גרמניים במטרה להרחיק את "עושי הצרות" בהולנד ממולדתם.

תמונת הצועדים מהמחנה לרכבתכל הכלואים הובלו רגלית לתחנת הרכבת של אמרספורט דרך שכונות העיירה לאוסדן כאשר סביב המובלים לרכבת הייתה טבעת הדוקה של שוטרים גרמנים חמושים.

כתובת האינטרנט של האתר http://www.kampamersfoort.nl/p/start - האתר כתוב בשפה ההולנדית בלבד וגם הפרסומים השונים באינטרנט כתובים רק בהולנדית.

כתובת המחנה:
Nationaal Monument Kamp Amersfoort
Loes van Overeemlaan 19
3832 RZ Leusden

להתקשרות בטלפון או בדוא"ל:
Tel: 033-4613129
E-mail:

שעות הפתיחה:
מפת מיקום של המחנהחורף (נובמבר - פברואר) שלישי עד שישי 10-16, ימי א וחגים 13-17
קיץ (מרץ - אוקטובר) שלישי עד שישי 9-17, ימי ראשון וחגים 13-17.
המקום סגור כל שנה, בתאריכים: 1/1 30/4, 25-26/12.
הכניסה חינם אך מנהלי המקום ישמחו לקבל תרומה.
 
ד
ד"ר יהושע רוטין - למד גיאוגרפיה, גיאולוגיה וקלימטולוגיה במסגרת מדעי הטבע וסיים תואר ראשון ושני בגיאוגרפיה פיסית באוניברסיטה העברית בירושלים בה גם הוכשר להוראת הגיאוגרפיה. את התואר השלישי במדעי כדור הארץ סיים באוניברסיטה העירונית של אמסטרדם (בהולנד גר מעל 3 שנים לצורך מחקר השטח שביצע). בשנת 2000 למד הדרכת טיולים בחו"ל ומאז עוסק בתיירות הן כחוקר, הן כמרצה בתחום הגיאוגרפיה של התיירות והן כמדריך ויועץ טיולים לחו"ל.