הכפר הולוקו (Hollókő) בהונגריה

הכפר הולוקו (Hollókő) בהונגריה
האם כל ההונגרים ממוצא אחד - שבטים מדיארים? מסתבר שלא. בליבה של הונגריה קיים כפר קטן בשם הולוקו, שאונסקו הכיר בחלקו העתיק בשלמותו כמורשת תרבות עולמית. האזור המשומר כולל את הכפר העתיק, את החורש הטבעי, את החקלאות המסורתית המאופיינת בחלקות קטנות, סביב הכפר, ואת המבצר החולש על כל הסביבה. הולוקו ממוקמת לאורך עמק בגבעות צ'רהאט ולכן מקובל להשוות את הכפר לפנינה. כמו שהפנינה מסתתרת בתוך הצדפה כך גם בתי הכפר מסתתרים בתוך המרחב.

הולוקו מוזכרת לראשונה בכתבים עתיקים במאה ה- 13 בשם Castrum Hollekew. כיום מתגוררים בכפר שרידי שבט הקרוי פאלוץ' (Paloć) שמוצאו אינו ידוע אך ברור שאינו קשור לשבטים המדיארים מהם צמחה האומה ההונגרית. נשות הכפר נוהגות ללבוש שחורים בלבד ואילו הבנות לובשות שמלות צבעוניות.

מקור השם Hollókő הוא צירוף מילים: Holló משמעותה עורב שחור ו- Kő משמעותה אבן.

האגדה מספרת (אגדה זו עוברת מפה לאוזן, על פי המסורת, כבר מאז המאה ה- 13) שראש כנופיית שודדים ששמו Andras Kacsics חטף נערה יפה ונעל אותה בכלא הסמוך. למזלה הטוב של הנערה, המטפלת שלה הייתה גם מכשפה והיא גייסה את השטן לעזרתה, לשחרורה של השבויה. השטן הורה לנעריו להתחפש לעורבים שחורים ולעוף לבנין הכלא, להסיר מקירות הכלא את אבניו בזו אחר זו ולהציב אותם על הצוק ליד הכפר. כך, לאט לאט, הכלא נהרס, הנערה שוחררה, ועל הצוק עמד מבצר חדש בנוי מאבני הכלא.

על רקע האגדה רווחות בין תושבי הכפר הולוקו שתי אמונות: האמונה הראשונה היא שכל הנשים בכפר הולוקו יפות וכי יש להן קסם ייחודי, והאמונה השנייה היא שנשים המטיילות באזור המבצר מוגנות על ידי העורבים, מפני הגברים.

ומאגדה לגיאולוגיה; בתקופה שלפני 13 עד 17 מיליון שנים היה האזור מוצף ים. לתוך הסדימנט הגירני בעיקרו, ששקע בים, פרץ מחדר מגמתי באורך של מאות מטרים כבר לפני כ- 14 מיליון שנה. מחדר זה מהווה את הדייק האנדסיטי עליו בנוי המבצר עצמו.

המבצר בכפר הולוקואת ביקורי בכפר התחלתי במגרש החניה המצוי על גבעה בסמוך לבית העלמין המטופח ומשם יצאתי לסיור בשמורה, במבצר ובבתי הכפר העתיק. משך טיול מעגלי כזה בהליכה רגלית, כשלוש שעות ואפשר להשאיר את הרכב במגרש. ממגרש החנייה מוביל שביל סלול ומשולט להליכה של כרבע שעה בתוך שמורת הטבע אל המבצר בראש ההר. הופתעתי לגלות כי לאורך השביל יש שלטים בהונגרית ובאנגלית הכוללים הסברים על הנסיבות להכרזת המקום כאתר שימור עולמי, על הגיאולוגיה, הבוטניקה, בעלי החיים וההיסטוריה הייחודית של האזור.

הביקור במבצר כרוך בטיפוס של עשרות מדרגות, אך הנוף הנשקף מהמבצר ורמת השחזור והטיפול המסור בו מצדיקים את המאמץ. באחד מחדרי המבצר הוכנה תצוגה הכוללת מפות גיאולוגיות של האזור, מפות ותרשימים של המבצר בתקופות היסטוריות שונות ומפות השחזור העדכני, וכן מוצגים במבצר כלים שנמצאו בחפירות ובעת השחזור.

מחיר הכניסה למבצר הוא 250 פורינט לבוגר ואילו לילדים ולפנסיונרים קיים תעריף מוזל. בכניסה למבצר הוקם אתר משחקים לילדים הכולל תלבושות של אבירים, כמו בימי הביניים, מתקנים לקליעה בחץ וקשת ועוד, כך שביקור משפחות עם ילדים מומלץ.

מהמבצר מוביל שביל מסומן ומשולט לכיוון החלק העתיק והמוגן בכפר הולוקו. חלקו האחרון של השביל כולל סדרת מדרגות לא תלולות לירידה לתוך העמק בו מצוי הכפר. באזור העתיק יש כ- 60 בתים השמורים על ידי אונסקו. חמישה מהבתים משמשים כמוזיאונים: מוזיאון בובות, מוזיאון כפרי, מוזיאון אתני להדגמת מבנה הבית המקורי והחיים בכפר והאחרון שבהם הוא בית האריג – מוזיאון בובות, בדים ואריגים אופייניים. בית נוסף משמש כמוזיאון לתצוגות מתחלפות. בית נוסף בעל צביון עתיק משמש כבית דואר ויש בכפר גם קדר הפועל ומוכר מעבודותיו וגם תצוגות של אומנויות כמו גילוף בעץ ועוד - ואת כולם אהבתי.

בית מסורתי בהולוקוייחודו של הכפר בבתים בעלי הגגות הבולטים לכל הכיוונים והנשענים על עמודי עץ. הבתים העומדים היום על תילם הם שיחזור משנת 1909 של בתי הכפר לאחר ששריפה כילתה את מרביתם. הכנסייה הרומית קאתולית שבמרכז הכפר מתאפיינת במגדל מעץ משנת 1889.

להבדיל מ"מוזיאונים באוויר הפתוח" המייצגים בתים מיובאים שמשמשים כמוזיאון, בהולוקו חיים אנשים בתוך בתי הכפר. הבתים בנויים על פי הארכיטקטורה הקרויה Paloć שהמיוחד בה היא העובדה שקירות הבתים והגגות עם הגמלון בנויים מעץ ונשענים על עמודים שגם הם עשויים עץ. לכן גם היו בתי הכפר רגישים מאוד לשריפות ואכן אלו קרו פעמים רבות בהיסטוריה. אחרי השריפה ב- 1909 בנו את הבתים מחדש עם קירות מטיט ולבנים ועם גגות רעפים. בחצרות הבתים פזורים עצי פרי נשירים רבים העמוסים בשלהי הקיץ בפירות כמו אגסים ותפוחים.

לאחר טיול רגלי ושיטוט בין בתי הכפר והמוזיאונים שבו יש לחזור בכביש לכיוון מגרש החניה.
 
ד
ד"ר יהושע רוטין - למד גיאוגרפיה, גיאולוגיה וקלימטולוגיה במסגרת מדעי הטבע וסיים תואר ראשון ושני בגיאוגרפיה פיסית באוניברסיטה העברית בירושלים בה גם הוכשר להוראת הגיאוגרפיה. את התואר השלישי במדעי כדור הארץ סיים באוניברסיטה העירונית של אמסטרדם (בהולנד גר מעל 3 שנים לצורך מחקר השטח שביצע). בשנת 2000 למד הדרכת טיולים בחו"ל ומאז עוסק בתיירות הן כחוקר, הן כמרצה בתחום הגיאוגרפיה של התיירות והן כמדריך ויועץ טיולים לחו"ל.