תכנון זמני נסיעה על פי גוגל

תכנון זמני נסיעה על פי גוגל
כמה קל בימינו לתכנן נסיעה מנקודה לנקודה. כבר לא צריך להתייעץ עם שכנים וחברים; כבר לא צריך לרכוש מפות חדשות, חדשות לבקרים, וכבר לא צריך יותר מאשר מחשב, טאבלט או סמארטפון והתחברות לאינטרנט. בעזרת מכשירים מודרניים אלו, מכשירים המצויים כמעט בידי כולם, ניתן להציג בגוגל שאילתא פשוטה: מה המרחק בין עיר פלונית לעיירה אלמונית. בהרף עין מוצגים על המסך: מפת מסלול הנסיעה, המרחק בין היעדים וזמן הנסיעה צפוי.

המרחק בין פריז לאמסטרדם על פי גוגלהצגתי לגוגל את השאילתא: המרחק בין פריז לאמסטרדם והתשובה בתמונת המסך שלפניכם. נמצא שהמרחק בין פאריז לאמסטרדם הוא 502 ק"מ, המפה ממחישה את הצורך לנסוע דרך בלגיה אך מה שתופס את העין יותר מכל ובאותיות קידוש לבנה, זו ההודעה שמשך הנסיעה 4 שעות ו- 51 דקות - נניח 5 שעות.

יש כאלו המתפתים ומשתמשים במידע זה של זמן נסיעה גם כדי לבנות מסלול נסיעה בטיול המתוכנן על ידם ובכך יודעים מתי לעזוב יעד אחד ומתי יגיעו ליעד השני וכמה זמן יישאר ליציאה / טיול וכו'.

את הדרך נעשה כמובן על פי המפה המוצעת ו/או נעזר ב-GPS.

ונחזור לעניין משך הנסיעה: החישוב של גוגל לגבי זמן הנסיעה הוא על בסיס המהירות המקסימלית המותרת לאורך הדרך וזה בסיס הגיוני אלא שהוא אינו מציאותי.

במציאות זמן הנסיעה בין פריז לאמסטרדם לנהג בן אנוש הוא כשש שעות ולעיתים אף יותר מזה.

המרחק שבין העיירה ניו הייבן, במדינת קונטיקט שבניו אינגלנד, ארה"ב, לבין שדה התעופה ניו ארקאדגים את טיעוני בשאילתא לגוגל העוסקת במרחק שבין העיירה ניו הייבן, במדינת קונטיקט שבניו אינגלנד, ארה"ב, לבין שדה התעופה ניו ארק הסמוך לעיר ניו יורק כמוצג כאן: נתיב הנסיעה המוצע הוא על הכביש המהיר 95 כביש החוצה את גם רובע ברונקס לכיוון גשר וושינגטון (קטע כביש הקרוי ברונקס פאק-וואי) ומשם דרומה למדינת ניו ג'רסי. על פי גוגל, זמן הנסיעה הוא כשעה ושלושת רבעי השעה אך גוגל מוסיף כי ברגע הצגת השאילתא - בצהרי יום שישי בשבוע (עת הוצגה השאילתא) - הזמן יהיה שעתיים ועשרים דקות.

לידיעת הקוראים - בקיץ 2013 זמן הנסיעה של 152 הק"מ מניו הייבן לניו ארק הוא הרבה יותר מ- 3 שעות והסיבה לכך היא שעל גשר וושינגטון נסגרו נתיבים לצורך שיפוצים והפקק לאורך כל שעות היממה בכביש המהיר החוצה את רובע ברונקס גוזל לפחות שעה במרחק נסיעה של כחמישה ק"מ.

גוגל אינו מספיק מעודכן בנושא העומסים בדרכים ואינו יכול להגיב לכל עומס שנוצר בכל אזור, גם אם הוא יארך תקופה של שבועות או חודשים.

הרשויות במערב אירופה ובצפון אמריקה, מנצלות את תקופת הקיץ בחצי הכדור הצפוני לעבודות אחזקה בכל הכבישים בהם נדרש ריבוד חוזר או תיקון קטעי כביש. עבודות אלו מתבצעות גם על כבישים מהירים ולכן יש סיכוי סביר שזמן הנסיעה בקטעי דרך אלו ואחרים יהיה ארוך בהרבה מזה המצוין בגוגל, בגלל חסימת צירים או מסלולי נסיעה, לצורכי סלילתם.

סיבות אנושיות פשוטות להגדלת הזמן הריאלי בין אתריםקיימות גם סיבות אנושיות פשוטות להגדלת הזמן הריאלי בין אתרים. לכל נהג הנמצא זמן ארוך בנסיעה יש צרכים אנושיים כאלה המחייבים אותו לעצור להתרעננות, לשתיית קפה וליציאה לשירותים. גוגל לא מתייחס לצרכים אלו. לכן, לדעתי: אוי לו למי שאכן יתפתה וישתמש לוח הזמנים לתכנון נסיעה ו/או לתכנון טיול ארוך על זמני הנסיעה בגוגל.

אז כיצד בכל זאת נוכל להיעזר במידע המוצג בגוגל?

לימדו מגוגל מהו המסלול המועדף, ותכננו את זמן נסיעתכם על פי המרחק בין שתי נקודות מרחק המצוין במייל או בק"מ ובמקביל התעלמו מזמני הנסיעה המוצגים בגוגל.

רוצים בכל זאת להתייחס גם לזמני הנסיעה הבסיסיים המוצגים בגוגל? הוסיפו לזמן הנסיעה המחושב בגוגל 30-40 אחוז, וקבלתם תוצאה אנושית והגיונית. והכי חשוב: בררו באתרי הרשויות באינטרנט, היכן מבוצעות עבודות שיפוץ כבישים לאורך מסלול נסיעתכם והשאירו רזרבת זמן לעיכובים כתוצאה מעבודות אלו. בכך תכנון הזמן בטיולכם יהיה הגיוני ומעשי ותגיעו ליעדכם בזמן אמיתי.
ד
ד"ר יהושע רוטין - למד גיאוגרפיה, גיאולוגיה וקלימטולוגיה במסגרת מדעי הטבע וסיים תואר ראשון ושני בגיאוגרפיה פיסית באוניברסיטה העברית בירושלים בה גם הוכשר להוראת הגיאוגרפיה. את התואר השלישי במדעי כדור הארץ סיים באוניברסיטה העירונית של אמסטרדם (בהולנד גר מעל 3 שנים לצורך מחקר השטח שביצע). בשנת 2000 למד הדרכת טיולים בחו"ל ומאז עוסק בתיירות הן כחוקר, הן כמרצה בתחום הגיאוגרפיה של התיירות והן כמדריך ויועץ טיולים לחו"ל.