שמורת מפלי לינוויל בהרי האפלצ'ים - מוקד טיולים וטרקים

שמורת מפלי לינוויל בהרי האפלצ'ים - מוקד טיולים וטרקים
במערבה של מדינת צפון קרולינה ארה"ב, משתרע חלק מרכס האפלצ'ים. האזור בעל הטופוגרפיה ההררית והגשום התפתחו נחלים ונהרות לאורך העמקים. אחד מהנהרות המנקזים את האזור שמצפון לאזור הקרוי Smoky Mountains, מזרחה, הוא נהר לינוויל - Linville - נהר המתחתר בעמק בעל אופי קניוני, ובו מדרגות סלע. כך נוצרו במקום מפלים. בהיות נהר לינוויל נהר מרכזי אליו מתנקזים גם אפיקים מהסביבה, גם האפיקים הללו התחתרו ויצרו סדרה של קניונים קטנים סביב שמורת המפלים. לאור אופיו הקניוני של עמק נהר לינוויל נוהגים לכנותו גם בשם: "הקניון הגדול של דרום האפלצ'ים".

האזור סביב עמק נהר ליוויל הפך לשמורת טבע לאומית ששמה: Linville Falls National Park. השמורה שייכת לרשות שמורות הטבע בארצות הברית. כתובת השמורה: Newland, NC 28657, USA.

הגישה לשמורה היא מכביש 183 בקרבת הדרך המיוחדת Blue Ridge לאורך רכס הרי האפלצ'ים בנקודה ששמה (אבן דרך במיילים): MP 317.8 ובכניסה זו גם שוכן מרכז המבקרים של השמורה.

השמורה נחשבת בעיני רבים כאחת הטובות מבין השמורות לאוהבי צעידה בשטח, טרקים יומיים, לאוהבי דייג, ולפעילות אתגרית כולל טיפוס סלעים. מסלולי ההליכה בשולי העמק מאפשרים תצפיות אל המפלים בתחתיתו ואל הצוקים שממול. לאור ייחודה של השמורה והאפשרויות הרבות שהיא מציעה, מבקרים בה כ- 350 אלף איש בשנה.

לרשות המבקרים בשמורה חניון לרכב וכן אתר קמפינג עם אוהלים וחניון לקרוואנים. טיול של יום אחד בשמורה כולל את המפלים העליונים ששמם: Upper Falls, במסלול הליכה קל מאד של כחצי ק"מ. אפשר לראות את המפל העליון ולחזור לרכב. ניתן גם להוסיף צעידה בשבילי השמורה בין העצים ולהגיע לנקודות תצפית נוספות כמו Chimney View הקרובה יחסית, או Erwins View המרוחקת, במרחק הליכה בכיוון אחד, של כ- 300 מטרים או כ- 500 מטרים, בהתאמה.

מסלול לטרק היקפי / מעגלי שיש בו גם קטעים הדורשים מאמץ פיזי מוגבר באורך של קרוב לשניים וחצי ק"מ, נקרא בשם: Linville Gorge Trail. המסלול מתחיל בסביבות 300 מטרים ממרכז המידע למקרים בשמורה. במסלול זה מגיעים לנקודת תצפית נוספת על המפלים ושמה Plunge Basin Overlook.

טרק קשה וארוך יותר ניתן לעשות באחד המסלולים הוותיקים להליכה בשולי הקניון, שנוצר על יד נהר לינוויל, והוא נקרא בשם: Rock Jock Trail. המסלול משולט באמצעות פיסות מתכת חרוטות שהוצמדו לגזעי עצים לאורו. אורכו של המסלול מעט יותר מ- 9 ק"מ והוא מוגדר כמסלול הניתן לביצוע במהלך כל השנה, אך רק לבעלי יכולת גופנית גבוהה כי יש בו מספר עליות וירידות קשות בהפרשי גובה של עד 230 מטרים.

המתכננים לצאת למסלול Rock Jock Trail ישהו זמן ארוך יותר מיום אחד בשמורה או בסביבתה.

למבקרים אלו אני ממליץ להיכנס לאחד מהאתרים שלהלן:
  1. אתר המתאר מסלולי הליכה רבים כולל את המסלול בשם Rock Jock Trail בכתובת: http://hikingthecarolinas.com/rock_jock_trail.php ובו פרטים טכניים והוראות לביצוע המסלול.
  2. האתר של הגב' ברנדה ווילי: http://www.brendajwiley.com/rock_jock.html בו היא מתארת את חלקיו של המסלול ומצרפת מפה טופוגרפית שלו.
את מפות השבילים בשמורה ניתן להשיג גם בביקור במרכז המבקרים של השמורה - Linville Falls Visitor Center – בכתובת: Warrior Ln, Marion, NC 28752, USA . המרכז פתוח יומיום בין השעות 10 בבוקר לחמש אחה"צ.

תיאור שמורת מפלי לינוויל כולל פרטים על טרקים במסלולי הליכה שונים ניתן למצוא באתר השמורה https://www.nps.gov/blri/planyourvisit/linville-falls-trails.htm. למתכננים לצאת למסלולי הליכה נוספים באזור הקרוב לכביש/לציר הנופי Blue Ridge מוצע להכנס לאתר: https://www.blueridgeparkway.org/hiking/ המציג רשימת מסלולים לאורך הציר. באתר זה ניתן גם להזמין מפות ועלונים, על ידי הקשה על Maps ומילוי טופס הזמנה מתאים למטרות הטיול.

שכבות הסלע שמי נהר לינוויל התחתרו בתוכן
שכבות הסלע שמי נהר לינוויל התחתרו בתוכן
שילוט אל נקודות התצפית ויתרת האתרים בשמורה
שילוט אל נקודות התצפית ויתרת האתרים בשמורה
מדרגות עץ המעלות את המבקרים לנקודת תצפית
מדרגות עץ המעלות את המבקרים לנקודת תצפית
הנהר הרגוע הזורם בתחתית העמק
הנהר הרגוע הזורם בתחתית העמק
שורשי העצים בשמורה נחשפים עם התחתרות המים ומאוחר יותר קורסים
שורשי העצים בשמורה נחשפים עם התחתרות המים ומאוחר יותר קורסים
אחד המפלים בשמורת לינוויל
אחד המפלים בשמורת לינוויל
מפל מים בנהר לינוויל המתחתר בארובת סלע
מפל מים בנהר לינוויל המתחתר בארובת סלע
מים הזורמים אל מפל מתוך קטע קניוני בשמורה
מים הזורמים אל מפל מתוך קטע קניוני בשמורה
ד
ד"ר יהושע רוטין - למד גיאוגרפיה, גיאולוגיה וקלימטולוגיה במסגרת מדעי הטבע וסיים תואר ראשון ושני בגיאוגרפיה פיסית באוניברסיטה העברית בירושלים בה גם הוכשר להוראת הגיאוגרפיה. את התואר השלישי במדעי כדור הארץ סיים באוניברסיטה העירונית של אמסטרדם (בהולנד גר מעל 3 שנים לצורך מחקר השטח שביצע). בשנת 2000 למד הדרכת טיולים בחו"ל ומאז עוסק בתיירות הן כחוקר, הן כמרצה בתחום הגיאוגרפיה של התיירות והן כמדריך ויועץ טיולים לחו"ל.