חוות חקלאיות בארה"ב במאות 18-19 ותקופת העבדות

חוות חקלאיות בארה"ב במאות 18-19 ותקופת העבדות
ביקור בחוות חקלאיות - הדרך ללמוד על חיי המתיישבים בארצות הברית במאות 18-19 ועל תקופת העבדות. במרחק נסיעה במרכבה מהעיר וושינגטון, בירת ארה"ב, שוכנת חווה בה התגורר ג'ורג' וושינגטון, הנשיא הראשון של הפדרציה האמריקאית, ובשמה היום, ארצות הברית. בכל יום עבודה, לאורך תקופת כהונתו, יצא הנשיא במרכבתו הרתומה לסוסים מחוות וורנון (Mount Vernon) במדינת וירג'יניה (Virginia) השוכנת מדרום לעיר וושינגטון אל משרדו שבעיר וושינגטון.

מדינות דרום ארצות הברית בתקופה ההיא הורכבו מאחוזות חקלאיות על שטחים גדולים ועיירות קטנות. באחוזות החקלאיות נהגו להעסיק עבדים שהובאו מאפריקה.

העבדים הראשונים מאפריקה הובאו לעיר ג'יימסטאון במדינת וירג'יניה כבר בשנת 1619 במטרה לעזור בגידולי הטבק ובאיסוף העלים. עבודתם של עבדים אלו הייתה הגורם לפריחה הכלכלית של החוות לגידול טבק במאות 17 ו- 18 במזרח ארצות הברית. בסוף המאה ה-18 הגיעו לארצות הברית זרעי הכותנה הראשונים. מאחר וגם גידול הכותנה דרש כח אדם רב גדלה הדרישה לידיים עובדות ולכן הובאו עוד ועוד עבדים מאפריקה. עבדים אלה נמכרו לבעלי אחוזות חקלאיות בכל אזור ההתיישבות של הלבנים בחלקה הדרום מזרחי וגם בחלקה הדרומי מרכזי של ארצות הברית של היום.

ברוב האחוזות הועסקו עד 50 עבדים. בעלי האחוזות עשו כל מאמץ למנוע מהם חופש אזרחי ועצמאות אישית. מעבר לכך זוגות נשואים של עבדים הופרדו ונמכרו כל אחד בנפרד לבעל אחוזה אחר במטרה למנוע מהם חיי אישות עצמאיים והבאת צאצאים לעולם.

על העבדים הוטל חופש תנועה ובעליהן מנעו מהם אפשרות ללמוד קרוא וכתוב. הבעלים גם מנעו מהעבדים יכולת התארגנות ואפילו קבעו מעמדות ביניהם כאשר המעמד הנמוך עסק בעבודה בשדות ואילו הגבוה יותר היה קבלת תפקיד כמשרתם של בעלי הבית.

כתוצאה מהבאת מיליוני עבדים והעסקתם בתנאים קשים, נוצר משבר חברתי בארצות הברית וזה היה אחד הגורמים למלחמת מדינות צפון מזרח ארה"ב, שהתנגדו לעבדות, במדינות הדרום - מדינות שהתבססו כלכלית על עבודתם של עבדים. המלחמה הסתיימה בשנת 1865 בניצחון הצפון והתוצאה הייתה שחרורם של 4 מיליון עבדים.

מאז העבדות אינה חוקית בארה"ב.

הבית בו התגורר הנשיא, נבנה כבר בשנת 1735 על ידי אביו של ג'ורג'. את השם וורנון, על שם אדמירל בימייה, נתן לחווה אחיו למחצה של הנשיא. בשנת 1754 רכש ג'ורג' וושינגטון את המבנה והחווה סביבו מאחיו למחצה ובמהלך השנים הרחיב והגדיל את הבית בעוד 21 חדרים תוך שהוא מפקח ומעורב בתהליך הבנייה כולו.

היום חוות המגורים של ג'ורג' וושינגטון פתוחה יומיום לציבור הרחב כדי שיוכל ללמוד את תולדות חייו ופועלו של הנשיא הראשון. בית מגוריו של הנשיא הראשון הפך לאתר עלייה לרגל לכל המעוניינים לראות עד כמה היה האיש מיוחד. הנשיא הראשון נתן לעבדים בחוותו יחס טוב והוגן. את אופן העסקתם ואת תנאי המחייה והמגורים של העבדים בחווה ניתן ללמוד תוך כדי מעבר רגלי בין המבנים בהם חיו ובהם עבדו, כולל השדות בהם גידלו את הירקות והפירות שנאכלו בבית הנשיא. בתי החווה פתוחים למבקרים ובכל אחד מהם מוצב שלט ובו מתארים את מטרת המקום ואת החיים בו.

יחסו הטוב של ג'ורג' למשרתיו שחורי העור התבטא בכך שהוא אפשר לעובדי המטבח להתגורר עם נשותיהם / בעליהן ונוסף, כמו באחוזות אחרות בוירג'יניה, נתן יום חופש לעבדים נשואים שנשותיהם חיו בנפרד לשמירת קשרי המשפחה שלהם. בנוסף ג'ורג' וושינגטון אפשר לעבדים להשתמש בחכות ובאמצעי דייג אחרים השייכים לו כדי לדוג במי נהר הפוטומאק, הסמוך לחווה, בשעות הפנאי שלהם. העבדים בחווה של ג'ורג' וושינגטון יכלו גם לגדל ירקות, להציב כוורות ולרדות דבש ואת תוצרתם העודפת אפשר להם וושינגטון למכור בעיירה אלכסנדריה הסמוכה או אפילו ישירות לבוס שלהם.

חווה נוספת הפתוחה לביקור במדינת וירג'יניה, דרומית מזרחית לעיר ריצ'מונד היא חוות הגידול החקלאית שירלי (Shirley Plantation). חווה זו הוקמה לראשונה בשנת 1613 ויועדה לגידול טבק. בית המגורים שבחווה נהרס בשנת 1860 והוקם מחדש על גבעה הסמוכה למיקום הבית המקורי ובבית זה גרים עד היום צאצאי משפחת המייסדים. מסיבה זו הביקור בבית מתאפשר רק בליווי מדריך ורק בקומת הקרקע כאשר המשפחה מסתפקת בשימוש בקומה השנייה.

בשתי החוות גם יחד ניתן להסתובב חופשית במבני השירות ומגורי העבדים באחוזה. לבתי האחוזה עצמם הכניסה היא רק בליווי מדריך מוסמך ובאחריותו.

בחוות עצמן ניתן ללמוד כיצד פתרו בעלי האחוזות את בעיות ניהול הבתים לאורך השנה. בשתי האחוזות הוקם חדר קרח מיוחד שלמרתפו העמוק הוכנסו על ידי העבדים גושי קרח שנוסרו בנהר פוטומאק (אחוזת וורנון) ונהר ג'יימס (אחוזת שירלי) הקפואים בחורף. חדרי קרח אלה שימשו לשימור מזון גם בקיץ החם. בשני הבתים היו בתי מלאכה לתחזוקת המבנים ולאיחסון חומרי צבע, חומרי בנייה וכלי עבודה. בשתי האחוזות היו מטבחים ומכבסות וכמובן גם אורוות לסוסים ובתי מגורים של העבדים.

ביתו של הנשיא ג'ורג' וושינגטון באחוזת וורנון בוירג'יניה
ביתו של הנשיא ג'ורג' וושינגטון באחוזת וורנון בוירג'יניה
גן הירק ועצי הפרי באחוזת וורנון
גן הירק ועצי הפרי באחוזת וורנון
מרתף הצבעים באחוזת וורנון
מרתף הצבעים באחוזת וורנון
הכיכרה של הנשיא ג'ורג' וושינטון. בכיכרה זו שנרתמה לסוסים נסע הנשיא מאחוזתו לבירה וושינגטון מדי יום
הכיכרה של הנשיא ג'ורג' וושינטון. בכיכרה זו שנרתמה לסוסים נסע הנשיא מאחוזתו לבירה וושינגטון מדי יום
בית המגורים באחוזת שירלי בה גרים עדיין בני המשפחה
בית המגורים באחוזת שירלי בה גרים עדיין בני המשפחה
המטבח של חוות שירלי כולל הסבר לארגון הארוחות בעת שהמטבח הועסקו העבדים
המטבח של חוות שירלי כולל הסבר לארגון הארוחות בעת שהמטבח הועסקו העבדים
הגג של המרתף בחדר הקרח שבאחוזת שירלי
הגג של המרתף בחדר הקרח שבאחוזת שירלי
עץ האלון העתיק בן כ-350 שנה הצמוד לבית אחוזת שירלי על גדות נהר ג'יימס. העץ מסמל את חוזקה ורציפותה של המשפחה באחוזה
עץ האלון העתיק בן כ-350 שנה הצמוד לבית אחוזת שירלי על גדות נהר ג'יימס. העץ מסמל את חוזקה ורציפותה של המשפחה באחוזה
ד
ד"ר יהושע רוטין - למד גיאוגרפיה, גיאולוגיה וקלימטולוגיה במסגרת מדעי הטבע וסיים תואר ראשון ושני בגיאוגרפיה פיסית באוניברסיטה העברית בירושלים בה גם הוכשר להוראת הגיאוגרפיה. את התואר השלישי במדעי כדור הארץ סיים באוניברסיטה העירונית של אמסטרדם (בהולנד גר מעל 3 שנים לצורך מחקר השטח שביצע). בשנת 2000 למד הדרכת טיולים בחו"ל ומאז עוסק בתיירות הן כחוקר, הן כמרצה בתחום הגיאוגרפיה של התיירות והן כמדריך ויועץ טיולים לחו"ל.