שימור המסורת החברתית - דתית בקוריאה המודרנית

שימור המסורת החברתית - דתית בקוריאה המודרנית
למטיילים בסיאול בירת קוריאה הדרומית ולכלל המטיילים ברחבי העיר החדשה, ככל הנראה תרגישו כמהלכים באחת מבירות המערב המודרניות: גורדי שחקים הסוגרים את קו הרקיע מכל כיוון, הכבישים רחבים וסואנים ובכל פינת רחוב תמצאו כניסה לרכבת התחתית העירונית. הרגשה זו נכונה כל עוד מסתכם הטיול בקוריאה מסתכם ברובע העירוני המודרני מדרום לנהר האן.

דרום קוריאה היא מדינה שאזרחיה מקפידים מאד על שימור המסורות העממיות והחברתיות שתושבי האי הקוריאני טיפחו במהלך אלפי שנים. כבר בסיאול עצמה ניתן ללמוד, לראות ולחוש את אופייה המסורתי של החברה הקוריאנית. כדי לעמוד על אופי השימור יש לעבור לשכונות הוותיקות של העיר בעיקר מצפון לנהר וגם לבקר בבתי המלוכה המשוחזרים. בארמון המרכזי, ארמון קיונגבוקונג (Gyeongbokgung) המשוחזר, עקב ההרס שנגרם לו במלחמת קוריאה, ניתן לראות ולהבין את המבנים המיוחדים, הריהוט האופייני ואפילו שיטת החימום הייחודית מתחת למבני העץ. כמו כן, ניתן לצפות בהחלפת משמרות מסורתית וססגונית של בית המלוכה אחת ליום בערך בשעה 11.

בחלק העתיק של העיר לאורך רחוב גואנגטונגיו (Gwangtonggyo) שחזרו זרימת נהר שיובש בתקופה קדומה. היום מציגים אומנים למיניהם את יצירותיהם לאורך הרחוב, כולל במות בהן מוצגים ריקודי עם מסורתיים בביגוד עממי. בנוסף, מומלץ מאד לצאת מהעיר סיאול לאתרים מיוחדים בהם ניתן ללמוד הרבה על המסורות השונות בחברה הקוריאנית.

אתר ראשון הוא הכפר הפולקלורי (Korean Folk Village) שהוקם בסמוך לעיר המלכות סוואן (Suwon) דרומית לסיאול. בכפר זה רוכזו בתים מחלקים שונים בחצי האי ומוצגים בהם אורחות החיים הכפריים כמו הכנת אורז, כדים לשימור כרוב חריף הקרוי קימצ'י ועוד. בנוסף, מודגמות מלאכות יד אופייניות לקוריאה, חתונה מסורתית כולל נשיאת הכלה באפריון אחרי החופה לביתה בעוד בעלה וחבריו רוכבים על סוסים לפניה וגם משחקי חברה, כולל קליעה בחץ וקשת תוך כדי רכיבה על סוסים והליכה על חבל. המיחד את הכפר הפולקלורי הוא שכל הלוקחים בו חלק מתלבשים בלבוש מסורתי שהיה נפוץ בקוריאה בימים עברו.

בעיר סוואן עצמה בסמוך לחומות הארמון המלכותי באזור מבצר האווסונג (Hwaseong Fortress) יש מרכז לאימונים בחץ וקשת. במרכז זה ניתן לראות כיצד מתאמנים קשתים בכל הגילאים בקליעה למטרה, הנחשבת לאומנות מסורתית בחברה הקוריאנית.

אתר מיוחד לשימור התרבות ובעיקר הדת הבודהיסטית הוא מקדש היינסה (Temple of Dharma, Haeinsa Gaya Mountain) השוכן במרכז החלק הדרומי של דרום קוריאה. המקדש פעיל מזה 1200 שנה ובימים אלה שוהים בו כחמש מאות נזירים. במקדש משמרים 81,258 לוחות מעץ עליהן חרוטה באותיות סיניות עתיקות, כל תורתו של בודהה. המבנה הוא בעל מערכת איוורור טבעית וייחודית השומרת על הלוחות מזה מאות שנים רבות. המקדש עצמו שוכן באזור הררי יפה ויש בו גם בית ספר לנזירים בודהיסטים.

אתרים רבים אחרים של מקדשים משמרים גם הם את המסורות הדתיות וחברתיות של הקוריאנים אך יש אתר אחד בו משמרים את מסורת ההצגות העממיות וגם את מסורת יצירת מסכות לכיסוי פנים לשחקנים בהצגות אלה. האתר מצוי בחורש הצמוד לנהר באווירה פסטורלית ומיוחדת, בכפר קטן בשם הוואה (Hahoe Village) ממערב לעיירה אנדונג (Andong) שבמזרח מרכזה של קוריאה הדרומית. במקום ניתן לצפות ברצף מופעים בבגדים מסורתיים של סיפורי עם ואגדות המלווים במוסיקה עממית.

אם כך מדוע היה צורך בהכנת מסיכות המכסות את פני השחקים? התשובה היא שחלק גדול מהמופעים היו מופעי מחאה עממים נגד האליטה השלטת והשחקנים העדיפו שלא להיחשף כדי לא להיפגע מאותם שליטים.
 
למטייל ברחבי דרום קוריאה והמתבונן אל בתי החווה המסורתיים צפויה הפתעה מיוחדת בכך שיראה בתוכן חלקות עם עשבייה נמוכה וגם חלקות יער סמוכות שמהן נעקרו העצים, ובהן תלוליות עפר עגולות וכן עמודי אבן. אלו שטחים בהם נקברו תושבים באופן מסורתי. מאחר ובמסורת הקוריאנית אדם נקבר במקום בו אהב לחיות, המשפחות קברו את יקיריהן בחלקות שסביב בית החווה. במציאות המשפחה מטפחת את התלוליות עצמן ואת סביבתן, כולל את מצבות האבן, לאורך כל השנה ובחגים אף נהוג לעלות לקברי המשפחה.

כדי להכיר את אופי הבנייה ואת המלאכות המסורתיות בקוריאה מומלץ מאד לנסוע לעיר ג'אונג'ו (Jeonju) ולבקר בשכונה בשם: Jeonju Hanok Village שהיא שכונה גדולה שנותרה בשלמותה לאורך השנים, ובה יש לא רק בתי מגורים אלא גם בתי עסק כולל יקב. שכונה זו וגם מקדש היינסה שהוזכר לעיל הוכרו גם על ידי אונסקו כאתרי מורשת בעלי חשיבות עולמית.

ולפני סיום כדאי לדעת שעד לפני כחמש מאות שנה לא היה לקוריאנים כתב ייחודי. לכן הם השתמשו בכתב הסימנים הסיני. המלך סיונג הגדול יזם את פיתוח האותיות הקוראניות כתב הנקרא האנגול (Hangul). ההאנגול מורכב מחלקי מלבן וחלקי אליפסות המשתלבים זה בזה. הכתב שפותח כלל 28 אותיות אלא שעם השנים נשכחו ארבע אותיות והן כלל אינן בשימוש בימים אלה. בהתחשב בכך שהמסורת הקוריאנית השלטונית היא בת אלפי שנים חוקי המדינה נכתבו בעבר באותיות סיניות. כתבים אלה מהווים בסיס לחוק בדרום קוריאה ומסיבה זו, עד היום, עורכי דין והלומדים את מקצוע המשפטים, מחויבים בהכרה טובה של הכתב והשפה הסיניים.



לבוש מסורתי של כלה קוריאנית בטקס הנישואין
לבוש מסורתי של כלה קוריאנית בטקס הנישואין
חלקות גידול אורז ומאחוריהן יער בו שטח קבורה משפחתי עם תלוליות קבורה מסורתיות
חלקות גידול אורז ומאחוריהן יער בו שטח קבורה משפחתי עם תלוליות קבורה מסורתיות
מסורת קוריאנית במקדשים היא לבקש תרומות עבור הקמת מבני מקדש חדשים. שם התורם ייכתב מסורתית על הרעף
מסורת קוריאנית במקדשים היא לבקש תרומות עבור הקמת מבני מקדש חדשים. שם התורם ייכתב מסורתית על הרעף
הלוחות במקדש היינסה עליהם חרוטים כתבי בודהה
הלוחות במקדש היינסה עליהם חרוטים כתבי בודהה
מסיכות עץ האופייניות לתרבות והמסורת הקוריאנית
מסיכות עץ האופייניות לתרבות והמסורת הקוריאנית
הצגה עממית בכפר הוואה
הצגה עממית בכפר הוואה
ד
ד"ר יהושע רוטין - למד גיאוגרפיה, גיאולוגיה וקלימטולוגיה במסגרת מדעי הטבע וסיים תואר ראשון ושני בגיאוגרפיה פיסית באוניברסיטה העברית בירושלים בה גם הוכשר להוראת הגיאוגרפיה. את התואר השלישי במדעי כדור הארץ סיים באוניברסיטה העירונית של אמסטרדם (בהולנד גר מעל 3 שנים לצורך מחקר השטח שביצע). בשנת 2000 למד הדרכת טיולים בחו"ל ומאז עוסק בתיירות הן כחוקר, הן כמרצה בתחום הגיאוגרפיה של התיירות והן כמדריך ויועץ טיולים לחו"ל.