שכרון חושים רטוב באיסלנד

שכרון חושים רטוב באיסלנד
בשנתיים האחרונות יצאו מטיילים רבים מהארץ לאיסלנד בעיקר בעקבות טיסות ישירות שהציעה חברת WOW האיסלנדית מהארץ, לאי הצפוני הזה באוקיינוס האטלנטי. טרם שמעתי על מבקר באיסלנד שחזר מאוכזב... למה? איסלנד היא מדינה עם כ- 330 אלף תושבים החיים במרחב האי שגודלו בערך פי 5 משטח מדינת ישראל בקו הירוק. לכן איסלנד מציעה בעיקר בילויים וטיולים בשטחי טבע פראיים ובראשיתיים.

האי האיסלנדי הוא אי צעיר שגילו פחות מ- 20 מיליון שנה והוא צמח בדיוק על קו התפר בין הלוח (פלטה) המרכיב את יבשת אמריקה הצפונית במערב לבין הלוח המרכיב את יבשת אירואסיה (אירופה ואסיה גם יחד) ממזרח. קו החיבור בין הפלטות הוא גם קו שלאורכו צמח רכס תת ימי שמקורו בהתפרצויות וולקניות מסדקים בקרום כדור הארץ, עקב תנועת הלוחות. כתוצאה מתהליכים אלה, האי האיסלנדי מתייחד בכך שיש בו מספר הרי געש פעילים המתפרצים אחת לתקופה, מעיפים אפר וולקני לאטמוספירה ומזרימים לבות חמות על השטח היבשתי.

מהצד האחר, מיקומו של האי בצפון האוקיינוס האטלנטי ודרומית לאוקיינוס הקרח הצפוני הפכו את האי למקום קר וגשום במהלך כל השנה. בגלל תנאי האקלים הקשים ובגלל ההתפרצויות התכופות של הרי הגעש באי, אין בו צומח עצי טבעי מלבד המכתש הקטן בצפון האי בו גדלים עצי לבנה נמוכים ששמו אסברגי (Asbyrgi). ראיתם עצים בבירה רייקיאויק או בעיירות אחרות – אלו נטיעות ולא גידול טבעי.

הצירוף בין אקלים קר וריבוי משקעים הפכו חלקים נרחבים משטח האי לשטחי קרחונים ואלה מכסים כ-20 אחוז משטחו. הפשרות שלגים וחלקי קרחונים, יחד עם הגשמים היורדים באי יצרו מערכת ניקוז מרובת נהרות רחבים. נהרות אלה הזורמים לים נאלצים להתגבר על מכשולים בצורת זרמי לבה עמידים. בכך נוצרו באי מפלי מים רבים חלקם רחבים ושוצפים.

במפלים אלו נתמקד בפוסט זה.

המפל הגדול ביותר באיסלנד מצוי בצפון האי והוא נקרא דטיפוס (Dettifoss). גובהו של המפל 44 מטרים ורוחבו 100 מטרים. במפל זה זורמים 193 מטר מעוקב מים לשנייה (להשוואה – ספיקת מים של 150 מטר מעוקב לשנייה בנהר הירדן נחשבת לזרימת שיא). המפל התפתח לאורך נהר יוקולסהפיולום (Jökulsá á Fjöllum) שבאזור זה יצר קניון קטן ששמו כשם הנהר עצמו לאורך קטע בזלתי בו התפתחו עוד מספר מפלים קטנים יותר.

מפל בעל חשיבות דתית ובעל שם נדיר הוא מפל האלים (Goðafoss). המפל נמצא במרחק של כחצי שעה נסיעה מזרחה מהעיר אקוריירי השוכנת בצפון האי האיסלנדי. מי נהר סקיילפאנדאפלויט (Skjálfandafljót) הזורמים ברוחב של כ- 30 מטרים ממרכז האי לכיוון הים הצפוני ונופלים כ-12 מטרים גובה. בהיסטוריה האיסלנדית המפל נחשב לאתר דתי היסטורי כי לפני כאלף שנה בעת שתושבי האי התנצרו הם השליכו למפל את צלמי אליהם הפגאניים וזה גם מקור שמו– מפל האלים.

מפל גדול נוסף המצוי בדרום מערב האי הוא מפל גול (Gullfoss). מפל זה שגובהו 32 מטרים, מצוי כשעה וחצי נסיעה מרייקיאוויק בירת איסלנד בלבד והוא מזרים כ- 140 מטר מעוקב מים בשנייה במהלך הקיץ ורק 80 מטר מעוקב בשנייה בעונת החורף. המפל המצוי באזור בעל משמעות כלכלית רבה באיסלנד. לפני כעשור הציעו כמה יזמים להקים בשטח המפל מערכת לייצור חשמל הידרואלקטרי. מאחר והשטחים שסביב המפל שייכים למשפחה מקומית והם התנגדו להקמת המפעל בשטחם, התנגדות שכללה איום של בת המשפחה בהתאבדות בקפיצה למפל עצמו, היוזמה נגנזה והמפל נשאר אתר טבע ייחודי הפתוח לציבור כולו.

מפל מיוחד הוא מפל סקוגה (Skogafoss) שגובהו כ- 60 מטרים ורוחבו מגיע בשיא הזרימה ל-25 מטרים. במפל זה המים הנופלים שהותזו לאחור בתחתית המפל כרסמו בו בקלות בגלל אופיו הרך בעוד שקצב החתירה לאחור בחלקו הגבוה איטי מאד. התוצאה הייחודית היא בכך שניתן היום לעבור בין מפל המים עצמם ובין קיר הסלע מאחורי המפל מבלי להירטב (תלוי בכיוון הרוח המעיפה את נתזי המים).

המפלים המתוארים לעיל, מצטרפים לאלפי מפלים רובם צרים יותר אפילו שלעיתים גבוהים יותר אך בעלי ספיקה קטנה יותר וכולם נופלים מגובה ההרים אל העמקים והחופים באי.

באיסלנד הגישה למפלי המים היא חופשית ופתוחה לכל, כמו כל שמורות הטבע במדינה. מהצד האחר, אין מטפחים את דרכי הגישה ואת נקודות התצפית על המפלים וגם לא תמיד שבילי הגישה מסומנים ומגודרים. בנוסף, גם אין חציצה בין המבקרים למפלים עצמם, חציצה בנוסח גדרות או מעקות. כתוצאה מכך קיימת חשיבות יתר לזהירות רבה של הבאים לבקר ולצפות במפלים בעיקר בעת התקרבות לגבולות זרימת המים, שלא להחליק ולמעוד לתוכם.

אגב, בשנים האחרונות קיימת דרישה של חלק מתושבי האי להתחיל לגבות דמי כניסה לשמורות הטבע אך בשלב זה ממשלת איסלנד מעדיפה להשאיר את האטרקציות הטבעיות חופשיות לטובת הגדלת מספר התיירים המבקרים באי.

פתגם איסלנדי עממי אומר "התחלה טובה גוררת סוף טוב" ולכן אציע לכם צאו בכל דרך לטיול כייפי באיסלנד זה יגמר בוודאי באחד המפלים בשכרון חושים...מפל דטיפוס הגדול במפלי איסלנד
מפל דטיפוס הגדול במפלי איסלנד
הקניון בו חתר נהר יוקולסהפיולום אחרי מפל דטיפוס
הקניון בו חתר נהר יוקולסהפיולום אחרי מפל דטיפוס
מפל האלים בו השליכו התושבים את צלמי אליהם לפני כאלף שנה
מפל האלים בו השליכו התושבים את צלמי אליהם לפני כאלף שנה
התפרקות של גושי הבזלת במצוק שבשולי אזור ההתחתרות של מפל האלים
התפרקות של גושי הבזלת במצוק שבשולי אזור ההתחתרות של מפל האלים
מפל סקוגה המיוחד
מפל סקוגה המיוחד
מפל קטן אחד מיני רבים במערב איסלנד
מפל קטן אחד מיני רבים במערב איסלנד
מפל גול
מפל גול
קשת שנוצרה משבירת קרני השמש על נתזי מפל גול
קשת שנוצרה משבירת קרני השמש על נתזי מפל גול
ד
ד"ר יהושע רוטין - למד גיאוגרפיה, גיאולוגיה וקלימטולוגיה במסגרת מדעי הטבע וסיים תואר ראשון ושני בגיאוגרפיה פיסית באוניברסיטה העברית בירושלים בה גם הוכשר להוראת הגיאוגרפיה. את התואר השלישי במדעי כדור הארץ סיים באוניברסיטה העירונית של אמסטרדם (בהולנד גר מעל 3 שנים לצורך מחקר השטח שביצע). בשנת 2000 למד הדרכת טיולים בחו"ל ומאז עוסק בתיירות הן כחוקר, הן כמרצה בתחום הגיאוגרפיה של התיירות והן כמדריך ויועץ טיולים לחו"ל.