מקורות נהר בוסנה

מקורות נהר בוסנה
התפרקות הרפובליקה היוגוסלבית הייתה הגורם המאיץ להכרזת עצמאות של המדינות שהרכיבו אותה. אחת מהן היא בוסניה-הרצגובינה Bosnia - Hercegovina והיא בעצם איחוד שני מחוזות גדולים במרחב שבין סרביה במזרח, קרואטיה בצפון ובמערב ומונטנגרו בדרום. התנגדות צבאית של סרביה לעצמאות בוסניה הפכה למלחמה עקובה מדם שהחלה בשנת 1992 והסתיימה רק בשנת 1995. מאז, בוסניה-הרצגובינה היא מדינה עצמאית.

השאלה היא מה מקור השם בוסניה?
הדעה הרווחת היום היא שבוסניה קבלה את שמה מנהר בוסנה (Bosna) שהמעיינות שלו שופעות דרומית לעיר סאראייבו, בירת בוסניה-הרצגובינה. נהר הבוסנה זורם מערבית לעיר סאראייבו בעמק רחב בצורת נפתולית לכיוון צפון - צפון מערב ונשפך לנהר סאבה (Sava), בנקודת הגבול בין קרואטיה לבוסניה הרצגובינה. נהר סאבה נשפך לדנובה ולכן הוא חלק מאגן הניקוז של נהר זה.

המעיינות של נהר בוסנה, נובעים בתחתית הר איגמאן - Igman במחוז אילידצ'ה - Ilidža והפארק נקרא בשם: Vrelo Bosne. מדובר בפארק עם מים זורמים היוצרים גם מפלים קטנים, גשרים, משטחי דשא ירוק ועצים גבוהים הסוככים מעל. בנוסף, יצרו בפארק אגמון קטן או בריכה בו התמקמו עם השנים ברבורים לבנים המקנים למקום אווירה של רוגע.

מעיינות נהר בוסנה מורכבים ממי תהום רגילים הנובעים בשטח הפארק וממעיינות נוספים של מים חמים גיאותרמיים בטמפרטורה שבין 26 מעלות ל- 58 מעלות צלסיוס. מעיינות חמים אלה התגלו עוד בתקופה הרומית והן כונו מעיינות אילדצ'ה, על שם המחוז בו הן נובעים. המעיינות החמים גרמו לפתיחת מספר אתרי טבילה - SPA בלשון בינלאומית- בסרייבו הסמוכה ובקרבת המעיינות במאות השנים האחרונות.

סביבת המעיינות הייתה מיושבת עוד מהתקופה הניאוליתית. בטיפוח היופי של המקום כפארק החלו רק בעת הכיבוש העותומאני שבמקביל גם הקים מרחצאות חמים באזור. בעת כיבוש האזור על ידי אוסטריה-הונגריה הושקעו כספים ומשאבים נוספים לטיפוח הפארק יחד עם שרידי ישובים באתרים הסמוכים הן מהתקופה הרומית והן כנסייה ביזנטית מהמאה העשירית.

נקודה נוספת: לא רק בוסניה נקראת על שם נהר זורם אלא גם שם המחוז אילדצ'ה בבוסניה מקורו במים. בטורקית מעין מים חמים נקרא Iladž ומכאן נבע שם המחוז בתקופת הכיבוש העותומאני.

יש בעולם כמה מדינות הנקראות על שם נהר, לדוגמה מיסיסיפי בארצות הברית אך שם מחוז ושם מדינה על שם מקורות נהר אחד זה הייחוד של בוסניה.ממראות פארק Vrelo Bosne
ממראות פארק Vrelo Bosne
שילוב של מפל, גשר עץ, עצים והרבה מים בפארק Vrelo Bosne
שילוב של מפל, גשר עץ, עצים והרבה מים בפארק Vrelo Bosne
תחילת הזרימה של נהר בוסנה ביציאה מפארק Vrelo Bosne
תחילת הזרימה של נהר בוסנה ביציאה מפארק Vrelo Bosne
נביעות מים מקומיות, חלק מהמעיינות המזינים את נהר בוסנה
נביעות מים מקומיות, חלק מהמעיינות המזינים את נהר בוסנה


ד
ד"ר יהושע רוטין - למד גיאוגרפיה, גיאולוגיה וקלימטולוגיה במסגרת מדעי הטבע וסיים תואר ראשון ושני בגיאוגרפיה פיסית באוניברסיטה העברית בירושלים בה גם הוכשר להוראת הגיאוגרפיה. את התואר השלישי במדעי כדור הארץ סיים באוניברסיטה העירונית של אמסטרדם (בהולנד גר מעל 3 שנים לצורך מחקר השטח שביצע). בשנת 2000 למד הדרכת טיולים בחו"ל ומאז עוסק בתיירות הן כחוקר, הן כמרצה בתחום הגיאוגרפיה של התיירות והן כמדריך ויועץ טיולים לחו"ל.