לטייל על החומות

לטייל על החומות
אחת האפשרויות לטיול מיוחד בערים עתיקות, שהיו מוקפות חומה ואשר חומתן ניצבת עדיין על תילה, בשלמותה או בחלקה, זה לטייל על שרידי אותן חומות או לאורכן. זהו סוג טיול הנושא בחובו כמה יתרונות: יתרון ראשון הוא בגובהן של החומות המאפשרות לראות את העיר העתיקה מ"למעלה" או מזווית גבוהה יותר, במיוחד באתרים בהם נשתמרו מגדלי שמירה או שערים שלידם הוצבו מגדלי שמירה והם פתוחים לקהל. יתרון שני הוא באפשרות לראות את הנוף שמחוץ לעיר, נוף הכולל לעיתים שטחים חקלאיים השייכים לתושבי העיר עצמה. יתרון שלישי הוא היכולת שלנו ללמוד על צרכי ההגנה של הערים בתקופות קודמות ועד כמה תושביהן נאלצו להשקיע זמן ומשאבים להגנתם.

אציג להלן שש דוגמאות לטיול על חומות:

חומות העיר דוברובניקדוברובניק (דרום קרואטיה) – העיר שהייתה בירת הרפובליקה של דוברובניק מוקפת עד היום בחומה עבה וגבוהה שאורכה קרוב לשני ק"מ. צעידה על החומות בעיר מיוחדת זו, מאפשרת תצפית על גגות העיר ועל סמטאותיה וגגותיה. ניתן היום לטייל לאורך כל החומה אך רבים מסתפקים בקטע שבין שער פילה ואזור הנמל, קטע בו החומה מזדקרת מעל הצוקים הנושקים לים האדריאטי הכחול מצד אחד, וגגות העיר האדומים הנושקים לחומה מהצד האחר. ניתן להמשיך משער פילה גם לעבר מגדל מינצטה, בחלק היבשתי של החומה, ומשם להגיע על החומה עד קרבת הנמל מצידו המזרחי אלא שבקטע זה אין ירידה מסודרת מהחומות.

מוטובון המוקפת חומהמוטובון (איסטריה, קרואטיה) – העיירה מוטובון נבנתה על הר החולש על עמק נהר מירנה ובכך היוותה "נקודת תצפית ומשמר" של אוכלוסיית חצי האי איסטריה מפני פולשים זרים. הליכה לאורך חומות העיירה מאפשרת תצפית מופלאה על עמק נהר מירנה מצפון, על הגבעות בהן גדל חורש טבעי או נטועים כרמי גפנים מיתר צידי העיירה וגם פנימה, אל העיירה עצמה על בתיה וחצרותיה.

חומות העיר הוונציאנית של אירקליוןאירקליון (כרתים, יוון) – חומות העיר הוונציאנית שימשו כהגנה על העיר מפני אויביה וגם הצליחו לאפשר למגינים עליה לעמוד שנים רבות מול מתקפת העותמאנים. החומות נראות היטב למי שטס מעל העיר בדרכו לנחיתה בשדה התעופה או בהמראה ממנו. הסופר ניקוס קאזאנצאקיס, מחברם של כמה מהקלאסיקות היווניות המודרניות כמו זורבה היווני נקבר על פי בקשתו על החומה. מהחומה ניתן לצפות לכיוון המפרץ מצפון לאי וכן לחלקיה השונים (העתיק והמודרני) של העיר עצמה.

קטע מתוך הסטיו בו צועדים בצמוד לחומת העיר נורדלינגןנורדלינגן (גרמניה - בוואריה) - נורדלינגן היא אחת הערים הממוקמות על הדרך הרומנטית החוצה את מחוזותיה המזרחיים של גרמניה מצפון לדרום. נורדלינגן עצמה שוכנת בעמק שצורתו עגולה ויש הטוענים כי הסיבה להיווצרותו היא נפילת מטאור. על חומות העיר ניתן לטייל תוך תצפית לכיוון סמטאות העיר ורחובותיה וגם תוך כניסה לעמדות תצפית ושמירה.

קטע מחומת האבן שמסביב לעיר מאסטריכטמאסטריכט (הולנד) - העיר מאסטריכט שוכנת על גדות נהר המאאס הזורם מבלגיה אל דרום מזרחה של הולנד. העיר הייתה מוקפת חומת אבן עבה עוד בימי הביניים ובחומה היו מספר שערים. השער העתיק הוא שער Helpoort שהוקם כבר לפני כ-800 שנה וקטעי החומה הצמודים אליו נבנו יחד עימו וגם חוזקו במאה ה- 15. קטעי החומה בעיר מציינים שלוש תקופות בנייה שונות עקב גידול האוכלוסייה והצורך של העיר לגדול ולהתפשט.

חומות העיר חירונה בספרדחירונה (קטלוניה, ספרד) – על חומת האבן הרחבה של העיר העתיקה ניתן לטייל מאזור הפארק הצמוד לקתדראלה והטיול לאורכן מאפשר תצפית הן לכיוון העיר העתיקה וסמטאותיה והן לכיוון העמק שמחוץ לה.

מספר הערים העתיקות באירופה המוקפות חומה כבר אינו גדול. בערים גדולות כמו וינה או אמסטרדם מרחב החומות הפך לשטחי אספלט רחבים סביב מרכז העיר. מסיבה זו ערים בהם החומות עדיין ניצבות מומלצות מאד לטיול על החומות שהוא לעיתים גם רומנטי לעת שקיעה...
ד
ד"ר יהושע רוטין - למד גיאוגרפיה, גיאולוגיה וקלימטולוגיה במסגרת מדעי הטבע וסיים תואר ראשון ושני בגיאוגרפיה פיסית באוניברסיטה העברית בירושלים בה גם הוכשר להוראת הגיאוגרפיה. את התואר השלישי במדעי כדור הארץ סיים באוניברסיטה העירונית של אמסטרדם (בהולנד גר מעל 3 שנים לצורך מחקר השטח שביצע). בשנת 2000 למד הדרכת טיולים בחו"ל ומאז עוסק בתיירות הן כחוקר, הן כמרצה בתחום הגיאוגרפיה של התיירות והן כמדריך ויועץ טיולים לחו"ל.