ביתו של ד"ר אקסל מונתה באי קאפרי

ביתו של ד"ר אקסל מונתה באי קאפרי
ד"ר אקסל מונתה רופא שבדי, יליד אוקטובר 1857, בנה את חווילתו – Villa San Michele - על שרידי חורבותיו של ארמון מהתקופה הרומית בסמוך למרכז הכפר אנאקאפרי - Anacapri - באי קאפרי שממערב לנאפולי באיטליה. על פי דבריו, מאז ביקורו הראשון באי קאפרי בשנת 1876 הוא חלם על בית משלו על האי. בשנת 1885 הוא קנה את ביתו של אורג שטיחים שלידו היו שרידי קפלה קטנה והרוסה על שם מיכאל הקדוש. את ביתו קרא מונתה על שם הקדוש, כשמה של הקפלה.

עם הזמן רכש מונתה גם את האזור סביב המבנה ואת חלקו העליון של ההר עליו שוכנת טירת ברברוסה. בשנת 1887 כבר הייתה באפשרות מונתה להתגורר בביתו שכלל שתי קומות. עם השנים הבית התרחב ועד סוף שנת 1903 הוספה לו קומה שלישית. הבית הוקם באחד מעשרת המתחמים שבהם בנה הקיסר טיבריוס (הקיסר ששלט ברומי משנת 26 לספירה) את ארמונותיו ולכן יש במתחם הבית שרידים ארכיאולוגיים רבים שחלקם שולב בבניין עצמו.

את המטבח בביתו של מונתה ניהלה מריה גרוטה הצעירה ולה היו שתי עוזרות בשם ג'וואנינה ורוסינה ששתיהן אמנם עבדו אך לא קבלו שכר אלא הפכו באופן איטי לחלק ממשפחתו של מונתה. בספרו מגילת סן מיקלה מתאר מונתה את שתי המשרתות כטובות ביותר שהיו לו.

אקסל מונתה עסק הרבה בשאלת המוות כחלק מהחיים ולכן אין להתפלא שריצפת חדר האוכל כללה העתק של פסיפס מהעיר פומפיי המתאר שלד וכדי יין ומים בידיו. הפסיפס, מיצג את גישתו של מונתה לחיים והיא שיש להנות מהם כל עוד הדבר אפשרי, כי המוות אורב מאחורי הפינה. מונתה העדיף מאכלים מקומיים פשוטים כמו ספגטי וירקות וגם אהב יין מקומי. מהצד האחר, מונתה האמין שאחרי גיל 50 רצוי לא לאכול בשר ולהתמקד באכילת ירקות טריים.

אקסל מונתה מוכר לרבים בעקבות פרסום ספרו ששמו "מגילת סן מיקלה". הספר מציג דיון פילוסופי על משמעות החיים והמוות, אתיקה רפואית, וזכויות בעלי החיים, על בסיס קטעים מהחיים (ולעיתים גם קטעים דמיוניים) של הסופר בתפקידו כרופא. בכך גם פרסם אקסל מונתה את האי קאפרי.

הספר "מגילת סן מיקלה" אינו הפרסום הראשון ו/או היחיד של מונתה. בתחילת דרכו כרופא הוא פרסם בשבדית ובאנגלית ספר על חייהם של חולי הכולירע בנאפולי. שנה אחרי שפורסם ספרו "מגילת סן מיקלה" הוא פרסם רישומי ציורים מלונדון ומפריז. במלחמת העולם הראשונה הגדיל מונתה ראש ופרסם כתבות תחת שם בדוי (פסייבדונים) של רופא צרפתי ובו תיאר את פעולות הצלב האדום וצלב הברזל וכן את מלחמת הבריטים בגרמנים.

אחד מעיסוקיו של מונתה באי קאפרי היה מעקב אחר ציפורים הנודדות מהאי לאזור סהרה. הוא עסק בתצפית על בעלי הכנף ואף גילה כי בדרכן חזרה ממדבר סהרה למטרת קינון באי קאפרי הזכרים מאיצים את מעופם וכך הם מגיעים לאי לתפוס את מקומות הקינון ולהכינם לבוא הנקבות לצורך ההטלה. כמו כן, מונתה גילה כי פעמיים בשנה, במסגרת ההכנה של בעלי הכנף לנדידה, הם מכפילים את משקלם באגירת מזון ונוזלים לדרך הארוכה מעל הים התיכון דרומה. מונתה ראה בבעלי הכנף את אחד מסמלי האי ולכן מציגים היום את מטרות מחקריו וממצאי תצפיותיו בביתן מיוחד בפאתי הגן של ביתו.

בשנת 1907 עבר מונתה ניתוח עיניים שפגע בראייתו והוא התחיל לסבול מהאור החזק שמאפיין את החווילה שלו באנאקאפרי. מסיבה זו עזב מונתה את ביתו ועבר להתגורר במגדל מטריטה (Materita) הסמוך שגם הוא היה כלול בשטחיו הפרטיים באי. בשנה זו גם התחתן מונתה עם הילדה פנינגטון-מלור והיא ילדה לו שני בנים.

מונתה עזב את ביתו בקאפרי בשנת 1943 ועבר לשטוקהולם שם הלך לעולמו בשנת 1945 ובצוואתו הוריש את ביתו לממשלה השבדית שהפכה את המקום למוזיאון והיא מפעילה אותו עד היום ואילו שטחים אחרים באי קאפרי, הכוללים מבנים שמונתה קנה, הוחזרו לתושבי קאפרי.

היום מהווה ביתו של אקסל מונתה מוזיאון הכולל שרידים ארכיאולוגיים מהתקופה הרומית, הן כאלו שהיו במקום והן כאלו שנאספו באתרים מרוחקים, ואקסל מונתה שמר אותם ועשה בהן שימוש חוזר. ווילה סאן מיקלה / המוזיאון ממוקמת בקרבת מרכז העיירה אנאקאפרי והיא פתוחה למבקרים כל יום מהשעה 9 בבוקר ועד השעה 6 אחה"צ.

חדר האוכל בחווילה של ד
חדר האוכל בחווילה של ד"ר אקסל מונתה. החדר עוצב בסגנון רנסאנסי מבולוניה תוך שימוש בעץ שמקורו שבדי
המטבח בו בושל המזון של ד
המטבח בו בושל המזון של ד"ר אקסל מונתה
חדר עבודתו ובקצהו מיטתו של מונתה
חדר עבודתו ובקצהו מיטתו של מונתה
הפרוזדור והמדרגות במעבר בין חלקי הבית הישנים והחדשים
הפרוזדור והמדרגות במעבר בין חלקי הבית הישנים והחדשים
המעבר בשולי הגן ליד ביתו של ד
המעבר בשולי הגן ליד ביתו של ד"ר אקסל מונתה והנוף של נמל קאפרי הנשקף ממנו
הביתן בו מציגים היום את מעקבו של מונתה אחר בעלי הכנף באי
הביתן בו מציגים היום את מעקבו של מונתה אחר בעלי הכנף באי
ספינקס מצרי מתקופת רעמסס השני (מאה 12 לפנה
ספינקס מצרי מתקופת רעמסס השני (מאה 12 לפנה"ס) מאבן גרניט, שהוצב על שרידי תילה של הקפלה, בתצפית אל מפרץ קאפרי
ד
ד"ר יהושע רוטין - למד גיאוגרפיה, גיאולוגיה וקלימטולוגיה במסגרת מדעי הטבע וסיים תואר ראשון ושני בגיאוגרפיה פיסית באוניברסיטה העברית בירושלים בה גם הוכשר להוראת הגיאוגרפיה. את התואר השלישי במדעי כדור הארץ סיים באוניברסיטה העירונית של אמסטרדם (בהולנד גר מעל 3 שנים לצורך מחקר השטח שביצע). בשנת 2000 למד הדרכת טיולים בחו"ל ומאז עוסק בתיירות הן כחוקר, הן כמרצה בתחום הגיאוגרפיה של התיירות והן כמדריך ויועץ טיולים לחו"ל.