לפקוח את העיניים בנובי סאד - סרביה

לפקוח את העיניים בנובי סאד - סרביה
למטיילים ברחבי סרביה, בהגעתכם לעיר נובי סאד - Novi Sad בצפון המדינה, העיר עשויה להראות לכם כאילו אינה שייכת למדינה זו. נובי סאד שוכנת בעמק נהר הדנובה, שטח רחב ושטוח המשמש לחקלאות אינטנסיבית של גידולי שדה, בעיקר תירס, במחוז וויוודינה - Vojvodina. בעוד הערים הגדולות בסרביה אפרוריות ונטולות שיק והדר, נובי סאד נראית כבר מרחוק כעיר מודרנית ביותר ואפילו השיכונים האפורים שנותרו מתקופת השלטון הקומוניסטי חווים צבע וצורה נעימים יותר מאלו האפורים והמתפוררים בערים האחרות של סרביה.

ישאל הקורא, אם כך, מהי הסיבה להבדל בין נובי סאד לבין הערים האחרות? התשובה היא שהעיר נובי סאד השוכנת בסמוך לגבול הונגריה הושפעה מאד מהתרבות האוסטרו הונגרית, הרבה יותר מכל יתר הערים האחרות בסרביה. יתרה מכך, בין תושבי נובי סאד השוכנת בצפון סרביה נכללים גם תושבים הונגרים שאין מוצאם סלאבי כמו הסרבים, אלא מדיארים. תרבותם הייתה כנראה מפותחת יותר לאורך הזמן ובעקבות ההשפעה האוסטרו הונגרית גם תושביה האחרים של נובי סאד נהנים מאדריכלות מתקדמת בעלת אופי אוסטרו-הונגרי וגם מפחות לאומנות סרבית. בנוסף, מתגוררים בעיר גם יוצאי קרואטיה, סלובקיה ואפילו יוצאי רומניה.

שמו המקורי והקדום של היישוב היה Petrovardinski Sanac ורק בשנת 1748 הוחלף שם העיר לנובי סאד. זה קרה אחרי שבשנת 1716 הובסו העותומאנים בקרבות סביב העיר על ידי הנסיך Eugene of Savoy.

השם הקודם של העיר מקורו במבצר הנקרא עד היום Petrovaradin. המבצר כונה גיברלטר של הדנובה בהיותו חולש פיזית מגבוה על נהר הדנובה הרחב הזורם בשולי העיר. המבצר הקדום שימש את העותומאנים עד שנת 1692. האוסטרים שכבשו את העיר השקיעו בביצורו מחשש שהעותומאנים ישובו, אך על אף שכבר בשנת 1717 עזבו העותומאנים את האזור, האוסטרים המשיכו בשיפוץ המבצר. כך הפך המבצר ל"פיל לבן". במבצר יש אזורים תת קרקעיים רבים המחוברים ביניהם. אורך המנהרות התת קרקעיות 18 ק"מ בארבע קומות. בעת עבודות החפירה מתו כאלף עובדים (אולי, עדיף לכנותם עבדים) ולכן הן כינו את המבצר בשם: "מבצר המוות". רק מעטים ידעו על עצם קיומן של המנהרות ו/או גודלו של המרחב התת קרקעי במבצר, במטרה שהמידע לא ידלוף לאוזניים לא רצויות. היום פתוחה לציבור מנהרה באורך של 1 ק"מ בלבד. במקביל, נפתחו במבצר ובאולמות שבו תערוכות בהן מציגים את הממצאים במנהרות וכן פריטי אומנות.

העובדה שנובי סאד הייתה עיר מעורבת באה לידי ביטוי קיצוני ראשון בשנת 1848 כאשר חיילים הונגרים עשו ניסיון הפיכה נגד האוסטרים ובתים רבים בעיר נהרסו בקרבות שלוו בהפגזות. המורדים אמנם נכנעו אך את כמחצית מבתי העיר נאלצו תושביה לבנות מחדש.

במלחמת העולם השנייה, בהיות נובי סאד סמוכה להונגריה, היא נכבשה על ידי ההונגרים. הפאשיסטים ההונגרים היו לאומנים קיצוניים ובאחת ההתפרצויות שלהם בתקופת המלחמה הם רצחו בעיר נובי סאד, ב- 21, 22 ו- 23 בינואר 1942, 800 יהודים ו- 700 סרבים במסגרת טיהור שהוזן מתאוריית הגזע ומהשנאה הנאצית. לזכר אירוע זה של רצח בדם קר והשלכת הגופות לדנובה הוקמה בסמוך לנהר, אנדרטה הכוללת שלט הסבר לאירוע הרצחני. אנשי העיר מספרים שבעיר בלגרד ראו יומיים אחרי האירוע את הגופות הצפות במי הדנובה.

בעיר נובי סאד התקיימה קהילה יהודית לאורך מאות שנים. בשנת 1909 בנתה הקהילה בית כנסת הדומה לזה שעמד כבר אז בעיר סגד שבדרום הונגריה. בית הכנסת נבנה באתר בו עמדו בעבר כבר ארבעה בתי כנסת שנהרסו עם הזמן. עושרה של הקהילה אפשר לה גם לבנות בית ספר יהודי בסמוך לבית הכנסת וכן מרכז קהילתי.

מבנה בית הכנסת לא נפגע במהלך מלחמת העולם השנייה ולכן הוא שימש כמקום בו ריכזו את היהודים שהצליחו לשרוד את השואה. משנת 1945 חזרו המתפללים לבית הכנסת ובמשך כעשור הוא היה פעיל מאד. כעשר שנים לאחר המלחמה עזבו רבים מיהודי העיר. לצורך אחזקתו של בית הכנסת ולשימורו הוא הועבר לאחריות העירייה ל- 25 שנה. בהיות בית הכנסת רכוש העיריה היא משמרת אותו מצד אחד, אך מהצד האחר, הכינה בתוכו במה ועליה מופיעות תזמורות בקונצרטים עממיים. בית הספר היהודי הפך למרכז של לימודי בלט וכך גם בית הקהילה.

אירוע טראומתי נוסף בהיסטוריה של העיר נובי סאד מקורו במלחמה בין הכוחות הסרבים לבדלנים בקוסובו בשנת 1999. בעקבות הפעילות הצבאית הסרבית בקוסובו החליטו כוחות נאט"ו להתערב במלחמה ולפגוע בתשתיות בסרביה במטרה להפסיק את בפעילו הצבאית הסרבית בקוסובו. בשלב ראשון, הופלו ב- 24/3/1999 שני הגשרים שחברו את העיר נובי סאד עם המצודה שמעבר לדנובה ע"י טילי שיוט. נובי סאד ספגה הפצצה נוספת ב- 5/4/1999 כאשר טילי שיוט הרסו את בתי הזיקוק הסמוכים לעיר וגרמו להתפשטות ענן גזים רעילים. גשר שלישי הותקף ב-26 באפריל ובתקופה זו גם חזרו טילי שיוט ופגעו בבתי הזיקוק שכבר פסקו לפעול.

מרכז העיר נובי סאד הוא היום אזור של מדרחובים רחבים ובהם כנסיות, חנויות, בתי קפה ומסעדות לרוב. בקיץ בשעות אחה"צ המאוחרות, האזור הומה קונים ומבלים.

שני הגשרים החדשים שהוקמו על הדנובה אחרי הפצצת שלושת הגשרים שחברו את שני חלקי העיר, על ידי כוחות נאט
שני הגשרים החדשים שהוקמו על הדנובה אחרי הפצצת שלושת הגשרים שחברו את שני חלקי העיר, על ידי כוחות נאט"ו, בשנת 1999
מזח יאכטות על הדנובה בעיר נובי סאד
מזח יאכטות על הדנובה בעיר נובי סאד
חזית בית הכנסת של נובי סאד
חזית בית הכנסת של נובי סאד
ויטראז' יפה ומיוחד בבית הכנסת היהודי של נובי סאד
ויטראז' יפה ומיוחד בבית הכנסת היהודי של נובי סאד
הפסל בכיכר העירייה של נובי סאד (כיכר סלובודה) לזכרו של  סווטוזאר מילטיץ' ראש העירייה של העיר בשנים 1867-8 ומאוחר יותר מנהיג האוכלוסייה הסרבית בחבל וויוודינה תחת שלטון אוסטרו-הונגריה
הפסל בכיכר העירייה של נובי סאד (כיכר סלובודה) לזכרו של סווטוזאר מילטיץ' ראש העירייה של העיר בשנים 1867-8 ומאוחר יותר מנהיג האוכלוסייה הסרבית בחבל וויוודינה תחת שלטון אוסטרו-הונגריה
האיקונוסטאסיס המפואר בכנסייה האורתודוקסית ע
האיקונוסטאסיס המפואר בכנסייה האורתודוקסית ע"ש ג'ורג' הקדוש במרכז העיר נובי סאד
האנדרטה המתארת משפחה (שני הורים ושני ילדים) לאזכור רציחתם של 800 יהודי העיר יחד עם 700 סרבים על ידי פשיסטים הונגרים. האנדרטה כוללת גם כיתוב בעברית:
האנדרטה המתארת משפחה (שני הורים ושני ילדים) לאזכור רציחתם של 800 יהודי העיר יחד עם 700 סרבים על ידי פשיסטים הונגרים. האנדרטה כוללת גם כיתוב בעברית: "ינוחו בשלום חללי" השנים 1941 – 1945)
שרידי הגשר Framiz Joshef Most שנהרס על ידי כוחות נאט
שרידי הגשר Framiz Joshef Most שנהרס על ידי כוחות נאט"ו בשנת 1999 ולא נבנה מחדש. הסיבה להשארת עמודי התמך של הגשר היא להראות לעולם את תוצאות פעולתם של כוחות נאט"ו במלחמתם בסרביה. בצידה השמאלי של התמונה נראים שרידי מבצר פטרווארדין
ד
ד"ר יהושע רוטין - למד גיאוגרפיה, גיאולוגיה וקלימטולוגיה במסגרת מדעי הטבע וסיים תואר ראשון ושני בגיאוגרפיה פיסית באוניברסיטה העברית בירושלים בה גם הוכשר להוראת הגיאוגרפיה. את התואר השלישי במדעי כדור הארץ סיים באוניברסיטה העירונית של אמסטרדם (בהולנד גר מעל 3 שנים לצורך מחקר השטח שביצע). בשנת 2000 למד הדרכת טיולים בחו"ל ומאז עוסק בתיירות הן כחוקר, הן כמרצה בתחום הגיאוגרפיה של התיירות והן כמדריך ויועץ טיולים לחו"ל.