הר אבלה בסמוך לבלגרד - מיצג להיסטוריה הסרבית

הר אבלה בסמוך לבלגרד - מיצג להיסטוריה הסרבית
בלגרד, בירת סרביה, שוכנת במישור בו נהר סאבה המנקז את צפון מערב הבלקן, נשפך לנהר הדנובה המנקז את דרום אירופה אל עבר הים השחור. ההר הגבוה ביותר הסמוך לבלגרד הוא הר אבלה (Avala) המתנשא מעל הסביבה כולה עד גובה של 511 מטרים מעל פני הים. ההר שוכן כ- 18 ק"מ דרומית למרכז העיר בלגרד והוא מכוסה טבעית בעצים, רובם הגדול ממשפחת המחטניים ונחשב לאזור מוגן כבר משנת 1859.

מקורו של הר אבלה וולקני ולכן הוא שומר עד היום על צורתו הקונית. כתוצאה מהחומרים ששקעו בסביבת ההר, הוא שימש כמקור כרייה וחציבה של חומרים שונים כבר באלף השלישי לפני הספירה. במאה ה-3 לפני הספירה השתכללה העבודה במכרה שעל ההר, לראשונה על כדור הארץ, לכדי עבודה מסודרת במשמרות.

היותו של ההר בולט בנוף הדנובה מהווה גם עילה למחשבה שבהר אבלה בקרו גם הארגונאוטים, יאסון ואנשיו, שעל פי האגדה יצאו במסע לחפש את גיזת הזהב בסירה לאורך נהר איסטר שנקרא היום נהר הדנובה ובמישורים החוליים הגדולים עלו על הר בשם אנגוריון שהוא כנראה הר אבלה.

בהיותו בולט וסמוך לעיר בלגרד הר אבלה היה חשוב סביבתית, כלכלית ואסטרטגית. לאור זאת, אין להתפלא שהרומאים ששלטו באזור הקימו על ראשו מצודה. במקביל, היה ההר למרכז כרייה של עופרת, כסף, ברזל וכספית באימפריה הרומית. אזור החציבה בהר נקרא Šuplja stena.

חשיבותו של הר אבלה בתחום הכרייה התמעט עם השנים אך בכל מקרה ההר סיפק מקור למחקרים גיאולוגיים והתגלה בו מינרל המספק פיגמנט בגוון צהוב לצביעה והוא נקרא (איך לא?) Avalite, לאחר שזוהה לראשונה בהר אבלה.

גם העותומנים שכבשו את האזור במאה ה-15 בנו על ההר מצודה וזו עזרה להם לשלוט ברחבי האזור. העותומנים קראו למצודה בשם: Havala שמשמעותו "מקום גבוה החולש על סביבתו" וכך הפך השם Avala לשמו של ההר. המצודה ננטשה ונהרסה אחרי נסיגת העותומנים מהאזור.

במקביל, היו על ההר כמה התיישבות אנושיות אחת מהם הייתה עיירה בשם Žronov ששימשה כנקודת יישוב אסטרטגית והיא מופיעה בשירה הסרבית העממית. שרידי העיירה הזו נהרסו בשנת 1934 בהוראת המלך היוגוסלבי, אלכסנדר ה-I, שרצה להקים משטח רחב להקמת פסל לזכר החייל האלמוני. אנדרטת החייל האלמוני היא האנדרטה לזכר הרוגי המלחמה שפרצה בשנת 1912 בבלקן נגד העותומנים, המלחמה של סרביה בשנת 1913 בבני בריתה במלחמת הבלקן שנה לפני כן וגם לזכר ההרוגים הסרבים במלחמת העולם הראשונה. האנדרטה הוקמה על ידי איוון מסטרוביץ', פסל קרואטי מוכשר מאד שפסליו פזורים ביוגוסלביה כולה, בראש ההר בשנת 1938. הפסל משיש כהה מורכב משמונה דמויות של נשים התומכות בתקרה והם לזכר שמונת האזורים שהרכיבו את ממלכת יוגוסלביה הראשונה.

אנדרטה שנייה הוקמה בשנת 1964 בשולי הר אבלה לזכר וטרנים רוסים שהגיעו לחגוג בבלגרד 20 שנה לשחרור יוגוסלביה מעול הנאצים / הגרמנים ומסוקם התרסק על צלע ההר.

גובהו של ההר ומיקומו בקרבת בירת יוגוסלביה בעבר וסרביה היום, היווה כמובן גם גורם להקמת מגדל שידור בגובה 195 מטרים ששירת את מערכות התקשורת (רדיו וטלוויזיה) באזור.

בשנת 1999 בעת שהסרבים לחמו בקוסובו נגד הבדלנים המוסלמים, שדרשו עצמאות ופרידה מסרביה, נאלצו כוחות נאט"ו להתערב במלחמה וכאשר זו לא נפסקה התחילו כוחות נאט"ו באחריות ארה"ב להפציץ מטרות גם בבלגרד. כאשר כוחות נאט"ו הבינו שמגדל השידור הממוקם על הר אבלה משמש לתקשורת צבאית והעברת פקודות לכוחות הסרביים בקוסובו הם הורידו / השכיבו את המגדל באמצעות טילים מבלי לפגוע באנדרטת החייל האלמוני.

בהיות המגדל גם אמצעי לתקשורת כללית חזרו הסרבים ובנו מגדל חדש הפעם בגובה של 204.8 מטרים והוא נחשב היום לגבוה ביותר בבלקן. מגדל זה נחנך באפריל 2010 והוספו לו שתי מעליות המאפשרות לעלות יומיום בין השעות 9-20 (בחורף רק עד 15) במחיר של 150 דינר סרביים לאדם, לתצפית על הסביבה כולה.

ביקור בהר אבלה ומעבר בין האנדרטאות לבין מגדל התקשורת יכול לשמש כפתיח לכל המעוניין להכיר את הסביבה של העיר בלגרד ואת ההיסטוריה הייחודית של סרביה.

האנדרטה לזכר הווטרנים הרוסים משנת 1964
האנדרטה לזכר הווטרנים הרוסים משנת 1964
האנדרטה לזכר החייל האלמוני ולחללי מלחמת העולם הראשונה על הר אבלה
האנדרטה לזכר החייל האלמוני ולחללי מלחמת העולם הראשונה על הר אבלה
השתקפות ההיסטוריה של סרביה באנדרטת החייל האלמוני עם חללי מלחמת העולם הראשונה – תאריך ההתחלה 1912 מציין את מלחמות הבלקן שקדמו למלחמת העולם הראשונה
השתקפות ההיסטוריה של סרביה באנדרטת החייל האלמוני עם חללי מלחמת העולם הראשונה – תאריך ההתחלה 1912 מציין את מלחמות הבלקן שקדמו למלחמת העולם הראשונה
שתים מתוך 8 הנשים התומכות בגג האנדרטה לזכר החייל האלמוני
שתים מתוך 8 הנשים התומכות בגג האנדרטה לזכר החייל האלמוני
מגדל התקשורת על רקע הדרך העולה אל אנדרטת החייל האלמוני
מגדל התקשורת על רקע הדרך העולה אל אנדרטת החייל האלמוני
הנוף הנראה ממרפסת התצפית במרום מגדל התקשורת החדש בהר אבלה
הנוף הנראה ממרפסת התצפית במרום מגדל התקשורת החדש בהר אבלה
ד
ד"ר יהושע רוטין - למד גיאוגרפיה, גיאולוגיה וקלימטולוגיה במסגרת מדעי הטבע וסיים תואר ראשון ושני בגיאוגרפיה פיסית באוניברסיטה העברית בירושלים בה גם הוכשר להוראת הגיאוגרפיה. את התואר השלישי במדעי כדור הארץ סיים באוניברסיטה העירונית של אמסטרדם (בהולנד גר מעל 3 שנים לצורך מחקר השטח שביצע). בשנת 2000 למד הדרכת טיולים בחו"ל ומאז עוסק בתיירות הן כחוקר, הן כמרצה בתחום הגיאוגרפיה של התיירות והן כמדריך ויועץ טיולים לחו"ל.