בעקבות דון קישוט בקסטילייה לה מאנש

בעקבות דון קישוט בקסטילייה לה מאנש
לאחר קריאה בספרי אבירים ועם קצת שגעון / טירוף ו/או הזיות החל דון קישוט להיערך למשימתו שהייתה להפוך לאביר נודד שמטרתו להציל את העולם מצרותיו. סרוואנטס כותב: "עתה, משניקה את נשקו, התקין את כובעו, נתן שם לסוסו והחליף את שמו שלו, ידע שאינו חסר אלא עלמה להתאהב בה, כי אביר נודד בלא אהבה משול לעץ ללא עלים וללא פרי ולגוף בלי נשמה... בקרבת מקום התגוררה איכרה צעירה, נעימת סבר, שבה היה מאוהב לפנים, אף כי אפשר שהיא כל לא ידעה זאת וגם הוא לא גלה את אזנה. שמה היה אלדונסה לורנסו והיא הייתה ראויה בעיניו לשאת את תואר הגבירה של מחשבותיו, ובחפשו שם שידמה במשהו לשמה ויישמע וירמוז לכינויה של נסיכה וגבירה מכובדת, קרא לה דולסינאה דל טובסו (להבא: דולצינאה) שכן נולדה ב-אל טובסו".

כבר בתחילת נדודיו האביר נלחם לטובת נער שסרח ודון קישוט מצהיר: "זכאית את להיקרא המאושרת בנשים החיות היום על פני הארץ, הו דולסינאה דל טובסו היפה בנשים! כי התמזל מזלך והשתעבד ונכנע לכל מאווייך ונטיות לבך האביר הנועז והמהולל דון קיחוטה דה לה מאנצ'ה."

סרוואנטס אינו מתיחס למקום הולדתו של דון קישוט אך על פיו סרוואנטס הוא פעל בעיקר באזור / במחוז Casttila-La Mancha דרומית למדריד ולכן גם דון קישוט מכונה: איש לאמנשה. הסופר נצמד לכמה יישובים באזור ויישובים אלה גמלו לו בכך שהתארגנו וטיפחו אתרים המוזכרים בסיפורי הגבורה והמאבקים של דון קישוט. זו הייתה הסיבה שהחלטתי גם אני לנסוע לקאסטיליה למאנש להכיר את הסביבה בה פעל האיש וגם להפגש עם ה"ענקים" בהם לחם.

ביתה של דולצינאה היה בעצם ביתה של אנה מרטינס סארקו שרוהט כבר במאה ה-16. היום משמש הבית שבחזיתו פסליהם של דון קישוט ודולצינאה כמוזיאון לדולצינאה ולאורחות החיים בתקופת כתיבת הספר.

ספרו של סרוואנטס כה מפורסם וחשוב, שבעת מסע הכיבוש של נפוליאון בספרד, מספרים שחיילי צרפתיים סרבו לתקוף את הכפר אל טובסו עקב חשיבותו התרבותית של המקום.

הביטוי "נלחם בטחנות הרוח" השגור היום בפינו, מתבסס על הסיפור של דון קיחוטה או דון קישוט בעברית, שנכתב במאה ה-17 על ידי הסופר הספרדי של מיגל דה סרוואנטס:

בעת התקרבם של דון קישוט וסנשו נושא כליו ל-קמפו דה קריפטנה מספר סרוואנטס שדון קישוט אמר: "המזל מיטיב לכוון את פעמינו יותר ממה שיכולנו לבקש, כי הנה, התראה שם, ידידי סנצ'ו פאנסה, לנגד עינינו למעלה משלושים ענקים מיפלצתיים, ובדעתי להילחם בהם ולקפח את חיי כולם....

איזה ענקים? אמר סנצ'ו פנסה.

אלה שאתה רואה שם... שזרועותיהם כה ארוכות, עד כי באחדים מהם תגענה לכדי שני מילין...

יראה נא, כבודו.... אלה שנראים שם הם לא ענקים, אלא טחנות רוח, ואלה שנראות כמו זרועות הן פשוט הכנפיים שמסתובבות ברוח ומניעות את האבן הטוחנת.

נקל לראות – ענה דון קיחוטה – שאינך בקיא בעסקי הרפתקאות: הללו ענקים הם,....

- אל תנוסו, בריות פחדניות ושפלות, כי אביר אחד ויחיד הוא המסתער.

בתוך כך נשבה מעט רוח והכנפיים הגדולות החלו להתנועע. משראה זאת, אמר דון קיחוטה: אפילו תנופפו יותר זרועות מאלה שלענק בריא ראו שלם תשלמו על כך".
בתום הקרב האבוד רכבו דון קישוט ומשרתו שלושה ימים לכיוון פוארטה לאפיסה להתאושש ולהתרפא מפצעיהם. בפורטה לאפיסה נהג דון קישוט להתארח בפונדק דרכים. דון קישוט עצמו ראה בפונדק טירה מפוארת עד כדי כך שכאשר בלילה אחד בו הוא שמר על הפונדק מבחוץ הוא ראה "לאור הירח, שהיה זוהר אז במלוא אורו, כי קוראים לו מן החור שנדמה בעיניו לצוהר, ואפילו בעל סורגים מוזהבים, כראוי לטירה המפוארת שבדמותה דימה לו את הפונדק, ומיד שיער בדעתו המטורפת שיפהפיה זו, בת לאדונית הטירה, נפלה בשבי קסמיו...". בביקור קודם הספיק דון קישוט לחלום שמכלי חרס גדולים לשימור יין הם ענקים והוא תקף אותם בחרבו. את היין שניגר כינה דם...

פונדק הדרכים בו התארח דון קישוט, ללא תשלום, כדרכם של אבירים, הפך למוזיאון דון קישוט ולאתר תיירות המציג גם הוא את הריהוט והכלים האופייניים לתקופה אותה מתאר סרוואנטס בספרו.

הרפתקאות נוספות ומיוחדות היו לדון קישוט ב- קואבה דה מונטסינוס שהיא מערה עמוקה ונגישה ששימשה כתפאורה לחזיונותיו של דון קישוט, בספר. בסוף תקופת נדודיו הוא אף הגיע לברצלונה.

למטיילים במדריד ו/או בטולדו מוצע להדרים ברכב לאותם היישובים המנציחים את אווירת ימי פועלו של דון קישוט, להכיר את הכפרים הקטנים והמיוחדים בהם הוא פעל, ואת מעלליו במסלול המכונה "דרך דון קישוט", ואם כבר יצאתם למסע אל תשכחו לקחת את הספר של סרוואנטס לקריאה חוזרת.

הערה: הציטטות בכתבה זו הן מתוך "דון קיחוטה דה לה מאנצ'ה" בהוצאת הקיבוץ המאוחד, מהדורה 13 משנת 2001.

חלק מה
חלק מה"ענקים" – טחנות הרוח בהן לחם דון קישוט בקמפו דה קריפטנה
בית מוזיאון דולצינאה באל טובסו (התמונה מאושרת לפרסום באדיבות המוזיאון)
בית מוזיאון דולצינאה באל טובסו (התמונה מאושרת לפרסום באדיבות המוזיאון)
חצר הפונדק בו התארח דון קישוט – היום חצר המוזיאון על שמו בפוארטה לאפיסה
חצר הפונדק בו התארח דון קישוט – היום חצר המוזיאון על שמו בפוארטה לאפיסה
דמותו של האביר דון קישוט במוזיאון שעל שמו
דמותו של האביר דון קישוט במוזיאון שעל שמו
מיצג בפוארטה לאפיסה של מלחמתו של דון קישוט בטחנות הרוח
מיצג בפוארטה לאפיסה של מלחמתו של דון קישוט בטחנות הרוח
דון קישוט וסנשו המלווה אותו בנדודיהם בחבל לה מאנשה (מיצג בכיכר באחת הכניסות לקמפו דה קריפטנה)
דון קישוט וסנשו המלווה אותו בנדודיהם בחבל לה מאנשה (מיצג בכיכר באחת הכניסות לקמפו דה קריפטנה)
ד
ד"ר יהושע רוטין - למד גיאוגרפיה, גיאולוגיה וקלימטולוגיה במסגרת מדעי הטבע וסיים תואר ראשון ושני בגיאוגרפיה פיסית באוניברסיטה העברית בירושלים בה גם הוכשר להוראת הגיאוגרפיה. את התואר השלישי במדעי כדור הארץ סיים באוניברסיטה העירונית של אמסטרדם (בהולנד גר מעל 3 שנים לצורך מחקר השטח שביצע). בשנת 2000 למד הדרכת טיולים בחו"ל ומאז עוסק בתיירות הן כחוקר, הן כמרצה בתחום הגיאוגרפיה של התיירות והן כמדריך ויועץ טיולים לחו"ל.