מעגלי אבנים קדומים באנגליה ומשמעותם

מעגלי אבנים קדומים באנגליה ומשמעותם
מעגלי/זירות אבנים מוכרים באתרים רבים באיים הבריטיים. המפורסם שבהם הוא, ללא ספק, סטונהנג' - Stonehenge - שמשמעותו היא "סלעים תלויים" והוא שוכן במחוז וילטשייר בדרום מערב אנגליה. חוקרים העלו השערות שונות לגבי מטרות כלל מעגלי/זירות האבנים. יש הטוענים שמטרתן פולחנית, חלקם אף מאמינים שהוקרבו בהם קורבנות לאלים ואולי אף לשמש, יש הטוענים שכל מטרת המעגלים הייתה לחשב את מהלך הזמן האסטרונומי ויש גם הסוברים שמעגל אבנים שימש למגורי מלך זה או אחר.
 
היום מאמינים שמעגלי/זירות האבנים נוצרו כדי ליצור אתרי פולחן. ההוכחה לכך ההוא אתר סטונהנג' הממוקם כך שהשמש הזורחת ביום הארוך בשנה מצילה במדויק על מרכז המעגל מאבן הכניסה המכונה Heel Stone.
 
הבנייה באתר סטונהנג' החלה בשנת 2950 לפנה"ס והושלמה בשלושה שלבים עד שנת 1550 לפנה"ס. בכך ברור שמעגל האבנים הקדים את בניית הפירמידות במצרים. מה שנראה היום באתר הוא תוצר השלב האחרון מלפני יותר משלושת אלפי שנים. בנוסף, בסביבה הסמוכה לסטונהנג' נמצאו תלוליות עפר עגולות. בתלוליות שנחפרו נמצאו עצמות אדם ולכן מאמינים שהתלוליות שימשו כאתרי קבורה.

מעגל או זירת אבנים קטנה יותר שוכנת בדרום אירלנד ושמה דרומבג – Drombeg. המעגל מורכב מ-17 אבנים שגובהן עד כשני מטרים. שני האבנים בכניסה הם הגבוהים ביותר והם גם נצבים בעוד שחלק האחר הם אבנים עם חלק עליון הנטוי לכיוון המרכז. משני צידי הכניסה יש שני אבנים, השמאלי מסמל איבר מין גברי ואילו זו שמימין הן בצורת מעוין ומסמלת את הנקבה. האבן ממול לכניסה לאתר היא היחידה המונחת על צידה. בסמוך למעגל האבנים דרומברג מצוי מתחם מגורים והכנת מזון של הבאים לאתר ובכך ברור כי הוא שימש כמתחם עלייה לרגל ולהתכנסויות.

אתר פולחני המבוסס על השעון האסטרונומי בצורת מעגל אבנים המקיף תלולית גדולה מצוי בעמק נהר בוין שבמזרח מרכז אירלנד ושמו ניוגרנג' – Newgrange. בסמוך למעגל בניוגרנג' התגלו עוד שני המעגלים בשם: Dowth ו-Knowth. בכל המעגלים האבנים נועדו ליצור את גבולות התלוליות שבתוכן שוכנים אתרי פולחן. באתר ניוגרנג' עצמו מצוי, מעל הכניסה לאתר הפולחן, פתח המאפשר לקרן שמש להכנס פנימה בבוקרו של היום הקצר ביותר בשנה, בלבד. ניוגרנג' הוא הגדול בתלוליות; קוטרו 85 מטרים וגובהו כ- 13.5 מטרים והוא מוקף ב- 97 אבנים חלקן הקטן (במיוחד אלו שבכניסה לאתר התפילה) סותתו וקושטו.

השאלה החשובה הקשורה למעגלי האבנים היא מהיכן הובאו האבנים הגדולות והכבדות וכיצד. באתר סטונהנג' באנגליה הוצבו גושי סלע במשקל של עד יותר מ-40 טון שהובאו ממרחק של עד יותר מ-300 ק"מ כמו מגבעות פרסלי שבמחוז ויילס. משערים שהאבנים שהגיעו לסטונהנג' הוזזו בגרירה על גבי בולי עץ גדולים או באמצעות רפסודות ולכלל החוקרים שעסקו בנושא ברור שהיה צורך בגיוס מאות רבות של אנשים לביצוע העבודה במיוחד במקטעים יבשתיים בהם משערים שגושי הסלע הובאו על בולי עץ ונגררו כך על ידי אנשים. בניוגרנג' לעומת זאת, מקור האבנים בסביבה המרוחקת כ-30 ק"מ וגם משקלם קטן מזה של סטונהנג' ולכן מניחים שהם הובלו על בולי עץ. לא פלא שבשני האתרים מוצגים ניסיונות שיחזור של השיטה להזזת האבנים בעזרת בולי עץ.

ולסיום - למתעניינים במעגלי אבנים כדאי לדעת שבנושא זה נכתבו שני ספרים: האחד בשם: The Stone Circles of Britain, Ireland, and Brittany והשני בשם: A Guide to the Stone Circles of Britain, Ireland and Brittany.

קיימת השערה ש
קיימת השערה ש"האבן הנטויה", אבן חול טבעית האופיינית לאזור, שחציה שקוע בקרקע וחציה בולט, הייתה הגורם המניע להקמת האתר הפולחני דווקא בסטונהנג'
מעגל האבנים בסטונהנג' ובחזית שלושת האבנים ועליהם כיסוי
מעגל האבנים בסטונהנג' ובחזית שלושת האבנים ועליהם כיסוי
שיחזור אופן הגרירה של גושי הסלע הגדולים שהובאו לסטונהנג'
שיחזור אופן הגרירה של גושי הסלע הגדולים שהובאו לסטונהנג'
מעגל/זירת האבנים בדרומבג, אירלנד
מעגל/זירת האבנים בדרומבג, אירלנד
שרידי מבנים ששרתו את העולים לרגל לזירת האבנים בדרומבג
שרידי מבנים ששרתו את העולים לרגל לזירת האבנים בדרומבג
הכניסה לאתר הקדושה בניוגרנג'. מהחלון שמעל הפתח חודר אור השמש בעת הזריחה ישירות לחדר הקדושה שבתוך התלולית. האבנים שבכניסה סותתו וקושטו
הכניסה לאתר הקדושה בניוגרנג'. מהחלון שמעל הפתח חודר אור השמש בעת הזריחה ישירות לחדר הקדושה שבתוך התלולית. האבנים שבכניסה סותתו וקושטו
חלק ממעגל האבנים התוחם את תלולית אתר הפולחן בניוגרנג'
חלק ממעגל האבנים התוחם את תלולית אתר הפולחן בניוגרנג'
ד
ד"ר יהושע רוטין - למד גיאוגרפיה, גיאולוגיה וקלימטולוגיה במסגרת מדעי הטבע וסיים תואר ראשון ושני בגיאוגרפיה פיסית באוניברסיטה העברית בירושלים בה גם הוכשר להוראת הגיאוגרפיה. את התואר השלישי במדעי כדור הארץ סיים באוניברסיטה העירונית של אמסטרדם (בהולנד גר מעל 3 שנים לצורך מחקר השטח שביצע). בשנת 2000 למד הדרכת טיולים בחו"ל ומאז עוסק בתיירות הן כחוקר, הן כמרצה בתחום הגיאוגרפיה של התיירות והן כמדריך ויועץ טיולים לחו"ל.