על הוריקנים ותיירות למזרח ארה"ב

על הוריקנים ותיירות למזרח ארה"ב
לפני שבועיים בלבד חלפה לה סופת ההוריקן איירין לאורך חופי מזרח ארה"ב. סכנת הסופה איירין חלפה, אך כאיש מדעי כדור הארץ העוסק בייעוץ מסלולי טיולים לחו"ל נשאלתי לא אחת, האם קיימת אפשרות שסופה כזו תחזור והאם אין סכנה לטייל בעונת הקיץ במזרח ארצות הברית? בתמונה למעלה - כיכר טיימס חודשיים לפני הסופה איירין.

מפת מסלול של הסופה על פי אתר Weather.comהגעת סופת הוריקן לחוף הדרום מזרחי של ארצות היא דבר שבשיגרה, בכל עונת הוריקנים, אלא שהפעם הסופה הטרופית הצפינה והגיעה עד הכרך הגדול – ניו יורק - וגרמה להשבתת החיים בעיר במשך למעלה מיממה. תארו לכם את כיכר טיימס ההומה אדם 24 שעות ביממה, שוממה. תארו לכם את התיאטראות שסביב ברודוואי ריקים מאדם, ותארו לכם את הכרך הגדול והתוסס ללא רכבת תחתית מחשש שמי שטפונות יציפו את מחילותיהם.

סופת הוריקן בחוף המזרחי של ארצות הברית אופיינית יותר למדינת פלורידה ובמיוחד באזורים הדרומיים כמו אזור האיים המוליכים לקי ווסט (Key West).

הסופות הטרופיות, מכונות בארה"ב הוריקנים, על שם אל הרוחות החזקות והשטן הוראקן משבט המאיה. מקור ההוריקנים הוא בים החם שמצפון לקו המשווה, באוקיינוס האטלנטי. את האנרגיה ההרסנית, היוצרת את הרוחות המהירות וכמות הגשם הרבה הניתכת ארצה, מקבל ההוריקן ממי הים החם באזור. לכן עצמת ההוריקן המכסימלית תהיה בדרום ארה"ב והיא תחלש, כמו שקרה לסופה איירין, עם הצפנתה, וגם כמו שקורה לכל ההוריקנים העוברים מהים אל היבשה מקום בו כמות האדים קטנה, ולכן מקור האנרגיה המזין את הסופה קטן, והיא נחלשת.

סופת הוריקן איירין בתצלום מהחלל (מקור אתר WALLA)עונת ההוריקנים הרשמית היא מתחילת יוני כל שנה ועד סוף נובמבר כאשר הסופות העיקריות מתפתחות בחודשים יולי ועד ספטמבר. במהלך העונה מתפתחות כמה סופות בעצמה גבוהה אך חלקן כלל לא יגיע לחופיה המזרחיים של ארצות הברית אלא למפרץ מקסיקו על אייו הגדולים. חלק מהסופות ישפיע רק על חופיו הצפוניים של מפרץ מקסיקו ולא יתקדם צפונה.

מסיבה זו אין לחשוש, להערכתי, מסופת הוריקן חוזרת בעיר ניו יורק במדינת ניו יורק או מדינת ניו ג'רסי הסמוכה, בטווח הקרוב.

בתקופת הקיץ, נסיעה לפלורידה, כולל אורלנדו יש בה משום לקיחת סיכון קטן של התמודדות עם סופה טרופית או הוריקן. בפארקי השעשועים של אורלנדו התפתחות רוחות חזקות משמעותה סגירת כל מתקני השעשועים שבחוץ ובמילים אחרות הפסד ימי חופשה. גם שמורת הביצות אוורגליידס (Everglades) נסגרת לביקורים בימי סופות כמו גם כביש מספר 1 המוביל ממיאמי לקי ווסט. חשוב גם לדעת ששדות התעופה עלולים להסגר גם הם בעת הגעת סופה ומשמעות הדבר אפשרות של "התקעות" באתר מסוים – לעיתים עד 4 ימים בהעדר טיסות.

שלט אזהרה אופייני בכבישי מדינת פלורידה – כיוון המחסה במקרה של סופת הוריקןמהנתונים דלעיל ברור שתכנון חופשה בחודשי הקיץ או הסתיו בפלורידה יש בה משום לקיחת סיכון "להפרעה" של סופת הוריקן בתכנון הנסיעות והביקורים. גם תכנון חופשה משפחתית, חופשה שבארצנו הפכה מקובלת, בפלורידה, כולל פארקי השעשועים באורלנדו, בעונת סופות ההוריקן, היא בעייתית.

לאור האמור לעיל, מומלץ לתכנן נסיעות לפלורידה בעונות החורף הישראלי ובאביב שלו, עונות שבהם מזג האוויר בפלורידה אינו קר מצד אחד, וגם אין סכנת מעבר של סופות טרופיות והוריקנים מהצד האחר. חופשות וטיולים בעונת הקיץ והסתיו בג'ורג'יה וקרולינה (הדרומית והצפונית כאחד) שמצפון לפלורידה גם הן תושפענה מאד מאפשרות של התפתחות סופת הוריקן באזור. צפונה למדינות אלה ההסתברות להפרעה בטיול או בחופשה מסופת הוריקן הולכת וקטנה במהירות ככל שמצפינים. מצד שני, חופשות וטיולים במדינות כמו אלבמה, מיסיסיפי ולואיזיאנה הגובלות במפרץ מקסיקו, ממערב לצפון פלורידה, בעונות הקיץ והסתיו חייבות לקחת בחשבון את האפשרות של הפרעה לפעילות עקב הגעת סופה טרופית או הוריקן.
ד
ד"ר יהושע רוטין - למד גיאוגרפיה, גיאולוגיה וקלימטולוגיה במסגרת מדעי הטבע וסיים תואר ראשון ושני בגיאוגרפיה פיסית באוניברסיטה העברית בירושלים בה גם הוכשר להוראת הגיאוגרפיה. את התואר השלישי במדעי כדור הארץ סיים באוניברסיטה העירונית של אמסטרדם (בהולנד גר מעל 3 שנים לצורך מחקר השטח שביצע). בשנת 2000 למד הדרכת טיולים בחו"ל ומאז עוסק בתיירות הן כחוקר, הן כמרצה בתחום הגיאוגרפיה של התיירות והן כמדריך ויועץ טיולים לחו"ל.