טיולים בעקבות ספרים

טיולים בעקבות ספרים
אחת הדרכים המודרניות לבחור מסלול טיול ייחודי מבחינה תרבותית היא לטייל בעקבות ספר / יצירה ספרותית או הסופר/ת שכתב/ה אותם. למי שקורא ונהנה מספר כלשהו, הכרת ביתו של הסופר, ידיעת הרקע המשפחתי והחברתי שלו ולמידת הסביבה בה גר, מאפשרים גם להבין למה ומה שכתב על דמויות אלו ואחרות ועד כמה השפיעה סביבת חייו על יצירותיו ובנוסף למה תיאר בדרך זו או אחרת את דמויותיו.

אציג כאן שתי דוגמאות לטיול בעקבות ספר/יצירה או סופר/ת:

1. טיול בעקבות ספר/יצירה
אחת התחנות בדבלין למטייל בעקבות יוליסיש המטיילים באירלנד בפאבים, יש המבקרים באתרים ארכיאולוגיים ופרה-היסטוריים ויש כאלה המבקשים להכיר את נופיה הטבעיים והאנושיים של המדינה. לכולם ממתינה בדבלין, בירת אירלנד החופשית, הפתעה בנוסח טיול בעקבות יוליסס ,יצירתו של ג'ימס ג'ויס האירי. יוליסס, על פי מאמרה של דליה וירצבורג-רופא (2008) היא יצירה "המפרטת קורות יום אחד בחיי כמה מתושבי דבלין. 16 ביוני 1904 מייצג למעשה מיקרוקוסמוס של מכלול החוויה האנושית. אירועים סמליים, עמוסים אלוזיות לנכסי התרבות הקלאסית, פארודיות על סגנונות לשון שונים מימי הביניים- כל אלה מגויסים כדי לפרוש התנסות רחבה של האדם בעולם". יצירה זו נכתבה בדבלין על תושבי המקום והם מתוארים על רקע הרחובות והמבנים בעיר. עיריית דבלין מתוך מודעות לייחודיות היצירה ולאתגרים החשיבתיים והתרבותיים שהיא מציגה, הכינה בעיר מסלול ייחודי שההולך לאורכו לומד את המבנים ואת האירועים עליהם מושתת היצירה.

טיול בעקבות יוליסס מתבסס היום על סדרת תחנות המסומנים בלוחות נחושת במרכז העיר. על כל תחנה מופיע קטע מהיצירה והפנייה לחלק היצירה בו מופיע הקטע. כך צועדים להם מטיילים עם הספר ביד, מגיעים לתחנה, מתבוננים בסביבה, קוראים את קטע היצירה המתאים למקום ולומדים את ההקשרים.

2. טיול בעקבות סופר/ת
בית אלקוט - הבית בה חיה לואיזה מיי אלקוט בקונקורד, ארה"בבשנים האחרונות קיימת מגמה לשמר בתים בהם חיו סופרים ולאחר שחזורם המלא של פריטי הריהוט, המטבח ואף הספרייה והמכתבה או שלחן הכתיבה נפתחים בתים אלה לציבור הרחב. בדבלין נפתח בבית הולדתו של הסופר ברנרד שאו מוזיאון לתודות חייו ויצירתו. דוגמה אחרת לבית שכזה הוא ביתה של הסופרת לואיזה מיי אלקוט, שכתבה את הספר נשים קטנות, ספר שתורגם גם לעברית. בית זה עומד בקונקורד (Concord) עיירה קטנה המרוחקת כעשרים ק"מ מערבית לבוסטון בארה"ב.

בביקורי האחרון בארצות הברית נסעתי לקונקורד במטרה ללמוד ולהכיר את הבית בו חיה הסופרת לואיזה מיי אלקוט. הביקור בבית אלקוט כלל סיור מקיף ומודרך בכל חלקי הבית, השמור היטב, ולאורכו ספרה המדריכה את קורות חייה של לואיזה מיי ושל משפחתה הרחבה. היה זה סיור מאלף ומעניין במשך כשעה ומחצה, בבית המשמר את רוח התקופה עליה נכתב הספר. מתוך הדברים נתן היה להבין היטב את חיי העוני של ארבעת האחיות ואת ההתמודדות שלהן עם המצוקות שאפיינו את תקופת מלחמת האזרחים בארצות הברית. שתי הקומות של בית אלקוט מעידים על המחסור שליווה את הבית והעובדה שלואיזה מיי מימנה את כיור המטבח מתמלוגי כתיבתה ממחישים את הסיטואציה המתוארת בספרה.

קיימות הצעות רבות לטיולים בעקבות סופרים/ות או בעקבות ספריהם או יצירותיהם ולכולן מכנה משותף אחד - הרצון להעמיק ולהבין יותר את הרקע לכתיבה וליצירה והערך המוסף המוקנה למטייל הוא גדול ולכן גם מומלץ.
ד
ד"ר יהושע רוטין - למד גיאוגרפיה, גיאולוגיה וקלימטולוגיה במסגרת מדעי הטבע וסיים תואר ראשון ושני בגיאוגרפיה פיסית באוניברסיטה העברית בירושלים בה גם הוכשר להוראת הגיאוגרפיה. את התואר השלישי במדעי כדור הארץ סיים באוניברסיטה העירונית של אמסטרדם (בהולנד גר מעל 3 שנים לצורך מחקר השטח שביצע). בשנת 2000 למד הדרכת טיולים בחו"ל ומאז עוסק בתיירות הן כחוקר, הן כמרצה בתחום הגיאוגרפיה של התיירות והן כמדריך ויועץ טיולים לחו"ל.