רומניה כיעד תיירותי

רומניה כיעד תיירותי
רומניה השתחררה רק לפני כשלושה עשורים מהחיבוק הסובייטי אך עד היום היא נחשבת למדינת עולם שלישי בכל הקשור לפיתוח סביבתי ועירוני. רומניה השוכנת במזרחה לחופי הים השחור מציעה חופי חול נהדרים לנופשים. בסמוך לחופים אלו נשפכת הדנובה, הנהר המנקז מרחבים גדולים ממרכז ומדרום אירופה לים השחור. בחלקה הצפון מזרחי רומניה היא מדינה די מישורית אך במרכזה עוברת שרשרת הררית הקשורה לקארפאטים והאזור הגבוה שבהם נקרא: פאגארש. צפון-מערבה ומערבה של רומניה הם אזורים הרריים לא גבוהים ובחלקם רמתיים עד מישוריים.
 
כך יוצא שרומניה מציעה למטיילים בה מגוון נופים החל מנופי הרים גבוהים הנחשבים לנופים אלפיניים בהרי הקארפאטים וכלה במישורים וברמות חקלאיות.

ברומניה מספר רב של שמורות טבע המותאמות לאופיה. בדרום מזרח רומניה אזור בו נשפכת הדנובה יש שמורות של ביצות נהר בהם ניתן לטייל באמצעות שייט. מהצד האחר האזור האלפיני במרכז המדינה נחשב ליפה וייחודי.

התיירות לרומניה מתחלקת בין אזור הקארפאטים הגבוהים, אזור המתאים לכלל התיירים המגיעים למדינה, לבין יתרת האזורים שלרוב אינם מתוירים. האזורים האחרים כן מתוירים על ידי ישראלים ובמיוחד כאלו הבאים לחפש את שורשי עברם המשפחתי.

אזור הקאראפטים כולל את רכס הפאגארש המושך אליו הרפתקנים רבים כולל יציאה לטרקים ארוכים. למתנהלים ברכב מוצע לנסוע באחת משתי דרכים הרריות בנופי פרא והן: טראנס אלפינה המערבית, ו-טראנס פאגארש המזרחית והנוחה יותר לנהיגה. האחרונה נבנתה רק בעת השלטון הקומוניסטי ברומניה ולטובת בני משפחת השליט צ'אוצ'סקו וחבר מרעיו.

חלק מהאזור ההררי מזרחית לפאגארש זכה לעדנה בהיותו ממוקם לאורך צירי דרכים ראשיות מהבירה צפונה, וכן בכך שנותרו בו עיירות קטנות ומושכות במזרח רכס הקארפאטים. אזור זה שהוא חלק מטרנסילבניה, מכונה לעיתים בזלזול "האלפים לעניים" אך נופי יערות סביב הערים סינאיה ובראשוב, מסלולי הסקי בפואיינה ברשוב ושמורות הטבע הסמוכות, הם ללא ספק בעלי ערך גבוה.

הוסיפו לרשימת האתרים את ארמון פלש, את הרכבל בסינאיה, את מנזר סינאיה, את טירתו של דרקולה המשפד האגדי בעיירה בראן וכמובן את ידידותם ותמיכתם של המקומיים ועזרתם לתיירים ותקבלו סביבה תיירותית מושכת. למטייל באזור ייתרון נוסף והוא היקף בתי המלון הפתוחים באזור. בעוד שבערים רבות ברומניה יש מעט מקומות לינה באיכות גבוהה. שהות באזור מאפשרת ביקור גם בשמורת טבע זאנסטי בה מפלים קטנים ויער עבות בו חיים דובים חומים.

בהיבט של נושא הדובים עשו הרומנים, ככל הנראה, את מה שבאמריקה הצפונית טרם הבינו. בקנדה ובצפון ארה"ב חיים דובים רבים ואולם בגלל התפשטות האדם אל אזורי המחייה שלהם נוצר מצב שלדובים חסר מזון. בקנדה מספרים על כפרים בהם הדובים מטיילים מדי לילה והופכים פחי האשפה בחיפוש אחר מזון. בהר מיטשל בשמורת הרי סמוקי בארה"ב, נעולים פחי האשפה בשרשרות ברזל למנוע מהדובים לפתוח אותם. דווקא ברומניה בשמורת זאנסטי פתרו הרומנים את בעיית המזון של הדובים. מדי ערב מפזרים בשמורת זאנסטי מזון לדובים ובכך מאכילים אותם ומונעים מהם להתקרב למקומות יישוב. היתרון לתיירים השוהים בעיר בראשוב היא יכולתם לנסוע בערב לשמורה ולצפות בדובים המואכלים.

לתייר שאינו מעוניין במרחקי נסיעה גדולים השהייה בבראשוב או בסינאיה מאפשרת טיול כוכב באתרים הסמוכים ואפילו להגיע למרחצאות (Spa) ולהנות מנופי הרים ואוויר צח ונקי.

למעונינים להרחיק קניון ביקאץ' והאגם האדום בסביבתו וכן מכרות מלח ומנזרים מצוירים ומקושטים הם מטרות נוספות המומלצות לביקור ברומניה.

פארק חבלים המיועד לבילוי משפחתי בקארפאטים הרומנים
פארק חבלים המיועד לבילוי משפחתי בקארפאטים הרומנים
נוף אלפיני בחורף בקארפאטים הרומנים
נוף אלפיני בחורף בקארפאטים הרומנים
באר מים בסמוך לחצר חקלאי
באר מים בסמוך לחצר חקלאי
סוס ועגלה על כביש ראשי הם חלק מהנוף של רומניה
סוס ועגלה על כביש ראשי הם חלק מהנוף של רומניה
יער על הרי פאגארש בתקופת החורף
יער על הרי פאגארש בתקופת החורף
ד
ד"ר יהושע רוטין - למד גיאוגרפיה, גיאולוגיה וקלימטולוגיה במסגרת מדעי הטבע וסיים תואר ראשון ושני בגיאוגרפיה פיסית באוניברסיטה העברית בירושלים בה גם הוכשר להוראת הגיאוגרפיה. את התואר השלישי במדעי כדור הארץ סיים באוניברסיטה העירונית של אמסטרדם (בהולנד גר מעל 3 שנים לצורך מחקר השטח שביצע). בשנת 2000 למד הדרכת טיולים בחו"ל ומאז עוסק בתיירות הן כחוקר, הן כמרצה בתחום הגיאוגרפיה של התיירות והן כמדריך ויועץ טיולים לחו"ל.