שבדיה - ביתו של פרס נובל

שבדיה - ביתו של פרס נובל
שבדיה היא מדינה ענקית בשטח של 449 אלף קמ"ר (פי 22 משטח ישראל בקו הירוק) בחצי האי הסקנדינבי, הגובלת בים הבלטי במזרח לאורכו הרבה מאד אגמים ואיים וכן מישורים רחבים. מערב שבדיה הוא שטח הררי הגובל בעיקר בנורבגיה מלבד החלק הדרומי של המדינה. רוב תושבי שבדיה מרוכזים בדרומה, בנוף שאינו הררי בטבעו ושם גם תנאי האקלים נוחים מאלה שבחבל הצפוני הקר והקוטבי הידוע יותר בשם לאפלאנד.
 
בימי הביניים הייתה שבדיה אימפריה ששלטה בשטחים נרחבים בצפון אירופה והיא הייתה גם לחוד החנית בהפצת הנצרות הפרוטסטנטית. מיסד השושלת הנוכחית בשלטון בשבדיה הוא ברנדוט. מאז המאה ה-18 מקיימת שבדיה עמדה ניטרלית ביחסים הבינלאומיים כך בעת שאירופה עברה מלחמות מתישות והרסניות במאה ה-20 שבדיה המשיכה לשגשג כלכלית, בבדלנות רבה.

אמנם השבדים ידועים בגוון עורם הבהיר ושערם הבלונדיני אך יש היום בערים הגדולות הרבה בני עמים אחרים שהגיעו כעובדים זרים ונשארו כאזרחים. יש נישואי תערובת רבים של שבדיות (בעיקר נקבות) עם בני גזעים אחרים. השבדים הם אנשים "קרים" מאד ושומרי מרחק מזרים וגם זה מזה, אך בכל זאת יש בהם חביבות רבה ורצון לעזור לזולת ובמיוחד לתיירים.

שטוקהולם היא בירת שבדיה והיא נחשבת לעיר יפה במיוחד הן באופייה העירוני והן במיקומה הגיאוגרפי על מאות איים המפוזרים באזור. העיר הסמוכה - אופסלה, מהווה עיר אוניברסיטאית עתיקה ובשבדיה עוד כמה ערים גדולות אך רובן המוחלט בדרום המדינה.

לשבדיה מוסד מכובד ומוכר ביותר לכולם והוא פרס הנובל ע"ש אלפרד נובל שהמציא את הדינמיט.

מבחינת תיירות שבדיה לא הייתה מעולם אטרקציה גדולה אך יש בה אתרים רבים היכולים להיות אטרקציות מיוחדות כמו: ביתה של הסופרת זלמה לאגרגלף שכתבה את אווזי הבר, תעלת גטה המחברת בין מזרח המדינה ומערבה דרומית לשטוקהולם, מצודות, פארק שעשועים, גני חיות וספארי, שכונות שנבנו בסגנון באוהאוס, וכמובן האי אולנד על חופיו החוליים המהווה אזור נופש.

כמעט כל האטרקציות התיירותיות מרוכזות בחלק הדרומי של שבדיה בעוד צפונה דליל אוכלוסין ויש בו הרבה יערות מחטניים המגודלים לתעשיית הרהיטים.

במלחמת העולם השנייה נחשבה שבדיה לארץ מקלט ליהודי דנמרק ובה הם ניצלו מרדיפות הנאצים.
ד
ד"ר יהושע רוטין - למד גיאוגרפיה, גיאולוגיה וקלימטולוגיה במסגרת מדעי הטבע וסיים תואר ראשון ושני בגיאוגרפיה פיסית באוניברסיטה העברית בירושלים בה גם הוכשר להוראת הגיאוגרפיה. את התואר השלישי במדעי כדור הארץ סיים באוניברסיטה העירונית של אמסטרדם (בהולנד גר מעל 3 שנים לצורך מחקר השטח שביצע). בשנת 2000 למד הדרכת טיולים בחו"ל ומאז עוסק בתיירות הן כחוקר, הן כמרצה בתחום הגיאוגרפיה של התיירות והן כמדריך ויועץ טיולים לחו"ל.