מבצר מונוליתוס – אטרקציה באי רודוס

מבצר מונוליתוס – אטרקציה באי רודוס
בדרום מערב באי רודוס, דרומית מערבית לעיירה הקטנה מונוליתוס (Monolithos) נישא מבצר מונוליתוס על צוק גבוה, בקרבת החוף. מבצר מונוליתוס (Castle of Monolithos) הוא שריד של מבצר על שם יוחנן (John) הקדוש שנבנתה בשנת 1476 על שרידי מבצר ביזנטי, שבנו האבירים מקבוצת אבירי מסדר יוחנן הקדוש במאה ה-11, במטרה לשמור על דרך הים ולהגן על תושבי המקום בפני פשיטות של שודדי ים. המבצר הזה לא נכבש מעולם אך עבר הרס רב לאחר נטישתו במאה וחמישים השנים האחרונות.
 
בתוך המבצר עצמו נותר בניין אחד שלם, שלא רק שלא נהרס, אלא טופח ונשמר היטב והוא הכנסייה על שם פנטליימון (Pantaleimon) הקדוש שהוקמה כבר בשנת 1476. הכנסייה צבועה מבחוץ בלבן ואילו בתוכה רובה צבוע בלבן וחלקה מצויר. כמובן שיש בכנסייה תמונות ואיקונות של קדושים ואפסיס יפה ומטופח הנראה כאילו נצבע רק אתמול.

המבצר בנוי על קצהו של צוק, בגובה של כמאה מטרים מסביבתו הקרובה ו-236 מטרים מעל פני הים, ומכאן גם שמה: Monos lithos שפירושו "צוק בודד". המבצר היה בעבר אחד מארבע המבצרים החשובים לשמירה על האי רודוס ונחשב לחזק ביותר ביניהם.

העלייה למבצר, היום, היא באמצעות מערכת מדרגות החצובה בחלקה בסלע. לאורך שביל העלייה למבצר וגם בחצר המבצר ועל שרידי חומותיו, נצבות מאות, אם לא אלפי, תלוליות המורכבות לרוב משלושה עד חמישה אבנים. תלוליות אבן אלה הוקמו על ידי מבקרים כ"מזכרת מבקורם במקום".

היופי וההנאה מהעלייה למבצר אינם מתמקדים רק בשרידי המבצר ובכנסייה העתיקה שבין חורבותיו, אלא גם בתצפית סביב הצוק הן לכיוון הים, קרי מערבה, ובו איונים רבים והן על הסובב היבשתי כמו הר אקרמיטיס (Akramytis) והגבעות סביבו. כך הופך הביקור במבצר לחוויה מיוחדת המוענקת על ידי האי רודוס למבקרים בו.

והפתעה קטנה - החנייה בבסיס המצוק והכניסה למבצר הם ללא תשלום.

תלוליות המזכרת במעלה אל המבצר
תלוליות המזכרת במעלה אל המבצר
מראה אחד האיים דרך חור בחומת המבצר
מראה אחד האיים דרך חור בחומת המבצר
האפסיס המטופח בכנסייה שבמבצר
האפסיס המטופח בכנסייה שבמבצר
ד
ד"ר יהושע רוטין - למד גיאוגרפיה, גיאולוגיה וקלימטולוגיה במסגרת מדעי הטבע וסיים תואר ראשון ושני בגיאוגרפיה פיסית באוניברסיטה העברית בירושלים בה גם הוכשר להוראת הגיאוגרפיה. את התואר השלישי במדעי כדור הארץ סיים באוניברסיטה העירונית של אמסטרדם (בהולנד גר מעל 3 שנים לצורך מחקר השטח שביצע). בשנת 2000 למד הדרכת טיולים בחו"ל ומאז עוסק בתיירות הן כחוקר, הן כמרצה בתחום הגיאוגרפיה של התיירות והן כמדריך ויועץ טיולים לחו"ל.