Oak Ridge - העיר הסודית 411 בפארק הלאומי Great Smoky Mountains – מדינת טנסי

Oak Ridge - העיר הסודית 411 בפארק הלאומי Great Smoky Mountains – מדינת טנסי
למי שההיסטוריה המודרנית היא דבר מעניין, למי שמלחמת העולם השנייה היא תחום עניין ולמי שחפץ להכנס לעולם החסוי של התפתחות האטום לצרכי מלחמה - קרי כיצד מתארגנת מעצמה עולמית להכנת פצצת אטום - מומלץ ביקור באחד מארבעת האתרים שהיו קשורים להכנת שתי פצצות האטום הראשונות (בתקוה שגם יהיו האחרונות) שהופלו על ידי ארצות הברית על הירושימה ונגסקי ביפן.

פרויקט מנהטןבשנת 1938 גילו מדענים גרמנים את האפשרות של ביקוע אטום אורניום. לאחר פרוץ מלחמת העולם השנייה חששה ארצות הברית כי הגרמנים יצליחו לנצל את הידע בתחום זה לצורך הכנת פצצה אטומית והשתלטות על כל העולם. כך קרה שלאחר כניסת ארצות הברית למלחמה נגד גרמניה ויפן החליט הממשל האמריקאי, בידיעת בריטניה וקנדה ובאחריות נשיא ארצות הברית עצמו להכנס לפרויקט לפיתוח פצצה על פי הידע הגרמני, פרויקט שקיבל את הכינוי פרויקט מנהטן משמאל).

לצורך פיתוח הפצצה אותרו בארצות הברית ארבעה אתרים מבודדים בהם החלו בהעשרת אורניום, ייצור פלוטוניום ובאחד מהם, במדינת ניו מקסיקו, בה בחנו את התהליך במסגרת ניסוי ראשוני של ביקוע האטום להבטיח את תהליך פעולת הפצצה.

אחד האתרים החשובים במסגרת פרויקט מנהטן, היה בשמורת הטבע הלאומית Greart Smoki Mountains בשטח מדינת טנסי ובסמוך לעיירה Knoxville, שבסביבתה נמצא פוטנציאל פיתוח למתקני העשרה בעמקים שבין ההרים, מצד אחד, ויכולת גידול בהיקף התושבים, לאור הצורך בהבאת עובדים הן של חברות ההקמה של המתקנים והן מומחים בתפעול מערכות העשרה של האורניום בכמה שיטות שונות.

כל המרחב הפך לשטח צבאי. כפריים בודדים שהתגוררו בו פונו בהודעה קצרה והשטח נסגר לצורך שמירת סודיות הפרויקט. בכבישים המובילים אל שטח מתקני הייצור הוקמו שערים ובהם נערכו בדיקות של העובדים ושל כלי הרכב שהגיעו ויצאו. לצורך הסוואת מטרת המפעלים זכה האזור לכינוי: Oak Ridge, שמם המסחרי של המתקנים היה: Clinton Engineer Works והמבנים הגדולים להעשרת האורניום קבלו שמות קוד כמו: Y-12, K-27 and K-25.

בשנים האחרונות פתח הממשל הפדרלי בארצות הברית חלק מהאתרים הקשורים לפרויקט מנהטן לציבור (מידע כללי על אפשרויות הביקור בהם מוצג בצורה מסודרת באתר: Nps.gov/mapr).

אתר הניסוי הגרעיני הראשון שנערך ב- 16 ביולי 1945 ונקרא "ניסוי טריניטי", מצוי במדינת ניו מקסיקו ובו מוסבר התהליך של הפיצוץ והאזור שבו נוסה המתקן הגרעיני הראשון נפתח לציבור מלבד המרחב המוכה עדיין בנשורת רדיואקטיבית. במקביל נפתחה בטנסי העיר הסודית שהוקמה בפארק הלאומי של הרי סמוקי אלא שכאן הביקור מבוצע באמצעות מערכת סיור מאורגנת ולא פרטנית.

למעוניינים לקבל הסברים על פרויקט מנהטן ולאלה לרוצים לראות תמונות מאתרים שהוזכרו בכתבה, הדבר ניתן באתרי האינטרנט. חפשו מידע על פי שם המקום: Oak Ridge במדינת טנסי הן בגוגל והן ביוטיוב, שם יש מספר קטעי סרטים על האזור.

התאהבתם ברעיון ובסיפור וברצונכם לבקר ב- Oak Ridge במדינת טנסי כדי לראות את המבנים ששימשו את הפרויקט ולשמוע על התקופה בה פעלו, עקבו אחר ההנחיות הכלליות להזמנת טיול באתר העיר הסודית – כמפורט בהמשך:
  1. מידע על אירועים ועדכונים לנעשה באזור תמצאו באתר האינטרנט: https://www.nps.gov/mapr/oakridge.htm.
  2. להזמנת טיול מאורגן באוטובוס היוצא מחברת Amse יש לבדוק את זמני היציאה בתאריך הנוח לכם ולהזמין מקום באוטובוס באתר: Amse.org. כתובת האתר בו מפורט לו"ז האירועים הוא: http://amse.org/calendar/
  3. אופן ההזמנה ועיתויה: ביום הביקור יש להכנס לאתר החל מהשעה 9 בבוקר וההזמנה היא על בסיס מקום פנוי.
  4. אוטובוס ראשון יוצא לסיור בשעה 11:30 ומשך הסיור כשעתיים וחצי. לכן, מומלץ למעוניינים להצטרף לסיור להמצא בקרבת האזור ולאכול טרם היציאה.
  5. בעת ההרשמה יש להציג תמונת פספורט מעודכנת. הכינו תמונה כזו מראש.
  6. עלות כרטיס לביקור 5 דולר ארה"ב.
  7. חשוב לדעת: תיקים גדולים כולל תיקי גב אסורים להעלאה לאוטובוס.
ד
ד"ר יהושע רוטין - למד גיאוגרפיה, גיאולוגיה וקלימטולוגיה במסגרת מדעי הטבע וסיים תואר ראשון ושני בגיאוגרפיה פיסית באוניברסיטה העברית בירושלים בה גם הוכשר להוראת הגיאוגרפיה. את התואר השלישי במדעי כדור הארץ סיים באוניברסיטה העירונית של אמסטרדם (בהולנד גר מעל 3 שנים לצורך מחקר השטח שביצע). בשנת 2000 למד הדרכת טיולים בחו"ל ומאז עוסק בתיירות הן כחוקר, הן כמרצה בתחום הגיאוגרפיה של התיירות והן כמדריך ויועץ טיולים לחו"ל.