הקירות המצוירים של שיקאגו

הקירות המצוירים של שיקאגו
ציור על קירות הוא עתיק יומין. האדם הקדמון, הפרהיסטורי, עסק בכך במערות בהן חי (לדוגמה המערות בדורדון, צרפת) בכדי לתאר את אורחות חייו ואת בעלי החיים אותן צד. ציור על קירות חיצוניים של בתים היא תופעה מאוחרת הניתנת לייחוס כאל מסורת בווארית שהשפעתה חרגה גם אל גבולות שוויץ במיוחד בקאנטונים דוברי הגרמנית בצפון שוויץ. מומחה לציורי קיר מבלגיה מיחס לציורים אלה את המשכיותם של החיים בכל מצב ובכל צרה הנוחתת על בני האדם.

ציור על קירות יכול להוות גם כלי מחאה פוליטי. הראשונים שהחלו להשתמש בקירות בתי מגורים למחאה כזו היו תושבי העיר סן-פראנציסקו לפני כמאה שנים. התופעה התרחבה בארה"ב לדטרויט, לניו יורק ולשיקגו. ציורי קירות אלה זכו לכינוי Murals.

במקביל, התפתחה גם תופעת הגרפיטי הכוללת דברי מחאה, ציורי קריקטורות וסתם צביעה על קירות, על חומות ועל כל דבר הניצב אנכית בשטחים עירוניים.

בעוד שהגרפיטי היא דרך הבעה של "כולם" הממשיכה ומתפשטת על קירות, גדרות ועמודים בשטחים עירוניים בעולם כולו, ציורי קירות מלאים הם עבודת אומנות המחייבת תכנון ויכולת אומנותית גבוהה.

קירות מצוירים הם אחת מדרכי הביטוי המיוחדות של האירים בחבל אלסטר - החבל הנקרא רשמית: אירלנד הצפונית והוא החבל היחיד באי האירי המצוי תחת שלטון בריטי.

קירות מצוירים בעיר שיקגו התפרסו על שלוש שכונות (Pilsen, Teamster City & Bronzeville). השכונה הידועה שבהן היא שכונת פילזן שהוקמה ויושבה מהגרים גרמנים ואירים שהגיעו לעיר שיקגו לעבודה במפעלים שבה. בהמשך הזמן הצטרפו לשכונה צ'כים מחבל בוהמיה שהשפיעו רבות על אדריכלות הבנייה בשכונה. והם אלה שהעניקו לשכונה את השם פילזן על שם העיר פלזן בבוהמיה שצ'כיה. בשנות ה- 50 האחרונות החלה אוכלוסייה מקסיקנית להתגורר ברובע פילזן והיום מאכלסים אותה כ- 90% היספנים, רובם ממקסיקו. בנוסף מאכלסת קהילה מקסיקנית את השכונה הסמוכה הקרויה Little Village. תושבים אלה הביאו עמם ממקסיקו את תרבות ציורי הקיר.

התנועה של ציירי קירות הוקמה במקסיקו בעקבות המהפכה בשנת 1910. כך החל דו השיח בין המהפכנים במקסיקו לבין העם באמצעות שימוש בקירות המצוירים. נושאי הציורים עסקו בהיבטים חברתיים ומהפכניים כאחד, לדוגמה: העוני, מעמד הפועלים וגם הצורך לשינויים בחקלאות.

אחד מהציירים של קירות במרכז שכונת פילזן הוא ג'ף צימרמן שצייר החל משנת 1997 רק ארבע קירות. התמונות של ג'ף צימרמן, לדעת מקומיים בשכונה, מייצג את האוכלוסייה המתגוררת בה – תושבים מוצא לטיני שהם עובדי כפיים. הנושא המרכזי בציורים שלו היו רצונם של התושבים ההיספנים לקבל תפקידים / ג'ובים טובים יותר. לדעתם הם לא מקבלים את התפקידים הטובים, מצד אחד, אך הם מאוחדים כחברה וכקהילה בתמיכה בכל מי שרוצה להתקדם, מהצד האחר. ציור הקיר המוכר ביותר של צימרמן נקרא: " Increíbles Las Cosas Q’ Se Ven" (בעברית: אלו הדברים אותם תראה) צויר בשנת 2001 והוא מנסה ללמד שאכן אלו הדמויות והמראה של השכונה. הציור הוא על שלושה חלקים בולטים בקיר בניין והוא מחולק לשלושה נושאים כמוסבר בהמשך.

בחלק הימני צוירה הבתולה מריה הקדושה בשעת תפילה כאשר כפות ידיה צמודות ומאחוריה דמות אדם שקוף בחלקו מאחורי גדר מרושתת. את החלק הזה צייר צימרמן לבקשת כומר מקומי. החלק האמצעי מציג את האנשים החיים, עובדים ומקימים משפחות בשכונה ומבטם מופנה קדימה או למרחק/לעתיד. החלק השמאלי בתמונה מייצג את הלמידה האקדמית, את השפים ואת אנשי הכלכלה שצמחו בשכונה. הדמויות עצמן הן גם של פוליטיקאי מקומי ושל סטודנטים.

אחת השאלות הקשורות לתחזוקת הקירות המצוירים ולשימורן עלתה בשנת 2013 כאשר קבוצה הקשורה למאבק באיידס בארה"ב, בקשה למחוק קירות מצוירים בהקשר לנושא האיידס, ובהזדמנות זו הציעה גם למחוק בצבע את כל הקירות שצוירו בשכונת פילזן. וועד השכונה עצמה ומדריכים של נושא הקירות הגיבו בכך שהסרת הציורים מהקירות תפגע גם את באפשרות להכיר את האוכלוסייה המתגוררת כאן. יתרה מכך, לדעת התושבים הקירות המצוירים מייצגים את המשפחתיות ואת האמון ההדדי של אנשי השכונה ומבטאים את הלכי הרוח של התושבים ואת מאווייהם ולכן אין טעם להסירם.

על פי דעתם של תושבי שכונת פילזן ההיספנים, ציורי הקיר בשכונה מייצגים את הלב של התרבות המקסיקנית בשיקגו וכמו שאין מציעים לסגור את המוזיאון לתרבות בשכונה אין למחוק את הקירות המצוירים שבה.

ציורו של ג'ף צימרמן (2001) בשכונת פילזן ילדי שכונת פילזן המאושרים
ד
ד"ר יהושע רוטין - למד גיאוגרפיה, גיאולוגיה וקלימטולוגיה במסגרת מדעי הטבע וסיים תואר ראשון ושני בגיאוגרפיה פיסית באוניברסיטה העברית בירושלים בה גם הוכשר להוראת הגיאוגרפיה. את התואר השלישי במדעי כדור הארץ סיים באוניברסיטה העירונית של אמסטרדם (בהולנד גר מעל 3 שנים לצורך מחקר השטח שביצע). בשנת 2000 למד הדרכת טיולים בחו"ל ומאז עוסק בתיירות הן כחוקר, הן כמרצה בתחום הגיאוגרפיה של התיירות והן כמדריך ויועץ טיולים לחו"ל.