ארצות הברית משמרת את עברה

ארצות הברית משמרת את עברה
הפתגם העממי הטוען שמי שאינו משמר את עברו אינו מבטיח את עתידו, הוא הבסיס החברתי והמוסרי של החברה בארצות הברית בכל הקשור לשימור ההיסטוריה של המדינה. בהתחשב בעובדה שגילוי אמריקה כיבשת היה רק בסוף המאה ה15 - והעובדה שהמתיישבים הראשונים בצפון אמריקה באזור הנקרא היום ניו אינגלנד הגיעו לכאן רק במאה ה- 16 משמעותה שההיסטוריה של התיישבות האדם הלבן - בלי להתעלם מהתושבים הקודמים והמכונים אינדיאנים - היא קצרה מאד.

ארבע מאות שנות התיישבות בארצות הברית הן ההיסטוריה של ארצות הברית והמדינה עושה מאמצים רבים לשמרה ולהנציחה.

קיימות דרכים שונות להנצחת ההיסטוריה הקצרה של חברה או מדינה. הדרך בה בחרו האמריקאים היא הקמת אנדרטאות בכל אתר בו התחוללו אירועים היסטוריים חשובים. דוגמה לאתרים כאלה הן נקודות הנחיתה של מתיישבים ראשונים בספינה / אוניה מייפלאור בחוף החולי הנקרא היום כיף קוד ולאחר מכן במקום שהפך לעיר בשם פליימוט. במקביל הוחלט על שימור המבנה בו הוכרזה הקמת הפדרציה האמריקאית והכרזת העצמאות שלה בעיר פילדלפיה. דוגמה אחרת היא יצירת מסלולי הליכה וטיול באתרים וערים עתיקות בהם התרחשו אירועים ייחודים. דוגמה לגישה זו היא יצירת מסלול טיול לאורך אתרים בהיסטוריה של העיר בוסטון בהם היו מאבקי כח בין הבריטים ששלטו באזור ובין המתיישבים שוחרי החופש והחירות. מסלול זה נקרא "נתיב החירות" ולאורכו הולכים רבים מהתיירים המגיעים לעיר.

אמצעי שימור אחר הוא הקמת שמורות אינדיאניות במדינות שונות בארצות הברית. מטרת שמורות אלה, שמורות המתפרסות על שטחים נרחבים, היא לשמר את אורחות חייהם של הילידים האינדיאנים שחיו במרחבים השייכים היום לארצות הברית.

במקביל גם הוקמו אתרים ייחודים המציגים את החיים בתקופת ההתיישבות של הלבנים ברובם בריטים במאה ה-17 בניו אינגלנד. דוגמה לאתר כזה הוא פליימוט פלנטיישן (Plymouth Plantation) מקום בו ניתן ללמוד על אורחות חייהם של האנגלים הראשונים בעיר וגם של הילידים האינדיאנים שקדמו להם.

אתרים אלה ואחרים מעידים על החשיבות הרבה שמייחסים האזרחים והשלטונות בארצות הברית לשימור עברם מצד אחד ועל הדרך – לדעתי מוצלחת – של להציג את עברם לתיירים ולתושבים הצמאים ללמוד על עברם, מהצד האחר.

הפתגם העממי הטוען שמי שאינו משמר את עברו אינו מבטיח את עתידו, הוא הבסיס החברתי והמוסרי של החברה בארצות הברית בכל הקשור לשימור ההיסטוריה של המדינה. בהתחשב בעובדה שגילוי אמריקה כיבשת היה רק בסוף המאה ה15 - והעובדה שהמתיישבים הראשונים בצפון אמריקה באזור הנקרא היום ניו אינגלנד הגיעו לכאן רק במאה ה- 16 משמעותה שההיסטוריה של התיישבות האדם הלבן - בלי להתעלם מהתושבים הקודמים והמכונים אינדיאנים - היא קצרה מאד. ארבע מאות שנות התיישבות בארצות הברית הן ההיסטוריה של ארצות הברית והמדינה עושה מאמצים רבים לשמרה ולהנציחה. קיימות דרכים שונות להנצחת ההיסטוריה הקצרה של חברה או מדינה.

הדרך בה בחרו האמריקאים היא הקמת אנדרטאות בכל אתר בו התחוללו אירועים היסטוריים חשובים. דוגמה לאתרים כאלה הן נקודות הנחיתה של מתיישבים ראשונים בספינה / אוניה מייפלאור בחוף החולי הנקרא היום כיף קוד ולאחר מכן במקום שהפך לעיר בשם פליימוט. במקביל הוחלט על שימור המבנה בו הוכרזה הקמת הפדרציה האמריקאית והכרזת העצמאות שלה בעיר פילדלפיה. דוגמה אחרת היא יצירת מסלולי הליכה וטיול באתרים וערים עתיקות בהם התרחשו אירועים ייחודים. דוגמה לגישה זו היא יצירת מסלול טיול לאורך אתרים בהיסטוריה של העיר בוסטון בהם היו מאבקי כח בין הבריטים ששלטו באזור ובין המתיישבים שוחרי החופש והחירות. מסלול זה נקרא "נתיב החירות" ולאורכו הולכים רבים מהתיירים המגיעים לעיר. אמצעי שימור אחר הוא הקמת שמורות אינדיאניות במדינות שונות בארצות הברית. מטרת שמורות אלה, שמורות המתפרסות על שטחים נרחבים, היא לשמר את אורחות חייהם של הילידים האינדיאנים שחיו במרחבים השייכים היום לארצות הברית. במקביל גם הוקמו אתרים ייחודים המציגים את החיים בתקופת ההתיישבות של הלבנים ברובם בריטים במאה ה-17 בניו אינגלנד. דוגמה לאתר כזה הוא פליימוט פלנטיישן (Plymouth Plantation) מקום בו ניתן ללמוד על אורחות חייהם של האנגלים הראשונים בעיר וגם של הילידים האינדיאנים שקדמו להם.

אתרים אלו ואחרים מעידים על החשיבות הרבה שמייחסים האזרחים והשלטונות בארצות הברית לשימור עברם מצד אחד ועל הדרך – לדעתי מוצלחת – של להציג את עברם לתיירים ולתושבים הצמאים ללמוד על עברם, מהצד האחר.

הכפר בו חיו המתיישבים הראשונים בעיר פליימות' שחזור של הספינה מייפלאור
ד
ד"ר יהושע רוטין - למד גיאוגרפיה, גיאולוגיה וקלימטולוגיה במסגרת מדעי הטבע וסיים תואר ראשון ושני בגיאוגרפיה פיסית באוניברסיטה העברית בירושלים בה גם הוכשר להוראת הגיאוגרפיה. את התואר השלישי במדעי כדור הארץ סיים באוניברסיטה העירונית של אמסטרדם (בהולנד גר מעל 3 שנים לצורך מחקר השטח שביצע). בשנת 2000 למד הדרכת טיולים בחו"ל ומאז עוסק בתיירות הן כחוקר, הן כמרצה בתחום הגיאוגרפיה של התיירות והן כמדריך ויועץ טיולים לחו"ל.