פוקון ואזור האגמים הצ'יליאני

פוקון ואזור האגמים הצ'יליאני
אחד המקומות הפופולאריים ביותר בקרב המטיילים הרבים בדרום אמריקה היא העיירה פוקון, שמהווה בסיס יציאה מושלם לטרקים וטיולים רגליים באזור. הדרך לפוקון הינה דרך מתפתלת לאורך נופים ירוקים, אגמים קסומים ולצידם עיירות קסומות הנראות כאילו עשו עליהם גזור והדבק מעיירת סקי בשוויץ. פוקון זוהי עיירת המוצא לאזור שופע אטרקציות כמו טיולי אופניים, טיולי סוסים, רפטינג בנהר גועש, שחיה וגלשני רוח באגם (בקיץ), סקי על מורדות ההר (בחורף), סנפלינג, מפלים, מעיינות חמים וכמובן אינספור מסלולי טיול. מבין המסלולי הטיול הרבים שבאזור ישנם 2 מסלולים מפורסמים, קלים לניווט, המציעים לנו טעימות מהנוף הפראי והבתולי של אזור האגמים הצ'יליאני – אלו הם כמובן טרק "הויאריקה טרוורס" והטיפוס להר הויאריקה עצמו. בטרם תצאו לטרק מומלץ להצטייד בסיפור דרך מעודכן (ניתן להשיגו במרכז המטיילים של פוקון) וכמובן שמומלץ לשלם את הכניסה לשמורת הטבע – מאחר והפקחים נמצאים בכל מקום.

הויאריקה טרוורס
טרק הויאריקה טרוורס הינו טרק באורך של 42 קילומטרים אשר בד"כ אורך בין שלושה לשישה ימים טרק שלוקח אתכם לנופים בתוליים של הרי געש ולגונות כחולות. התחלת הטרק היא במעיינות החמים של פלגין וממנה הדרך מתחילה להתפתל ולעלות אל תוך יער מרשים מלא בעצי האראוקריה העתיקים. ביציאה מהיער תיחשפו לנוף הררי דומם ומרהיב ואת מורדות הר הגעש קטרופיאן. בהמשך הטיפוס תגיעו לתצפית פנורמית מרהיבה על לגונה אזול אשר מוקפת צוקים תלולים וולאחריה בהמשך תצפית על לגונה בלנקה אשר ממוקמת בתוך לוע של הר געש כבוי. לכל אורך הדרך ילוו אתכם אגמים מאלפים, מפלים ונחלים.

הטיפוס להר הויאריקה
הויאריקה הוא אחד מהרי הגעש הפעילים בעולם והטיפוס אליו הוא בלי צל של ספק אחת מהחוויות עוצמתיות שחוויתי בטיול. אם יתמזל מזלכם ולא תהיה באזור וולקנית, מזג האוויר יאיר לכם פנים ולא ירד גשם ולא יהיו רוחות חזקות תוכלו להתחיל את המסע אל פסגת ההר שגובה 2,840 מטר. הטיפוס מעלה לפסגה אורך כ-5 שעות שמלווים בתצפיות מרהיבות, שמים כחולים ונוף מטורף ומרהיב של הרי געש נוספים מהאזור, ביניהם אגמים, יערות, והכל עם הרקע הלבן הבוהק של השלג.

ככל שתתקרבו לכיוון הפסגה תתחילו לשמוע קולות של רעם וריח גופרתי יציף את אפכם. כל הקושי של הטיפוס והפחדים כולם יימוגו כאשר תציצו פנימה אל לוע ההר. כאשר תשפילו מבט לתוך לוע ההר דמוי המכתש תראו חור אדום שמתוכו ניתזים ועפים ברעש עצום ומפחיד של פיצוצים גושי לבה גדולים שנראים כאילו הם עושים דרכם אליך. וואו.

הירידה מההר הינה חוויה לא פחות שווה – גלישה. בתוך תעלות שלג שרוחבן בדיוק ברוחב ישבן מתיישבים בתוך התעלה ומתחילים להחליק מטה כמו במגלשה. הדרך היחידה להאט היא באמצעות המגפיים וגרזן הקרח ששכרתם בתחילת הטרק, וככה בתוך שעה מצאנו את עצמנו למרגלות ההר הקסום, עייפים ומותשים אך נמצאים בהרגשת היי מטורפת.

חשוב לציין שלטיפוס חובה לצאת אך ורק עם סוכנות טיולים מסודרת ועם מדריכים מנוסים. מעבר לעובדה שהטיפוס אינו דבר של מה בכך, הסוכנות אף מספקת את הציוד המתאים באיכות טובה (החל מ דוקרנים, גרזן, קסדה, ביגוד מתאים, כפפות ואפילו נעליים מותאמות אם תרצו).

אם מזלכם לא האיר פנים ולא יצא לכם לטפס בשל פעילות וולקנית של ההר התנחמו בישיבה בלילה על שפת האגם, וצפו בזרנוקי האש והלבה, הפורצים מן הלוע. אמנם זוהי לא חווית הטיפוס אך זהו בהחלט מראה שובה לב לא פחות.

מעיינות חמים לנשמה
אחרי הטיפוס הארוך לויאריקה תגיעו לאחד מהמעיינות החמים הפזורים בכל באזור. באזור פוקון ישנם כמה אתרים של מעיינות חמים, חלקם טובים יותר וחלקם פחות. הטובים והמומלצים ביותר לדעתי הם מעיינות לוס פוסנוס בשטחם אף ניתן לעשות קמפינג.

פוקון יכולה להיחשב בקלות לאחת מבירות האטרקציות בטיול לדרום אמריקה. אם אתם כבר באזור אז מומלץ לכם לעשות עוד כמה מהאטרקציות שמאפיינות את האזור כדוגמת סנפלינג מפלים – חווית סנפלינג מגובה של 160 מ' באזור של מפלי מים קפואים וכמובן גלישת צמרות, הידועה גם בשם קנופי – אומגה במהירות גבוהה בין צמרות העצים. יחד עם זאת אל תתפתו לכל אטרקציה באזור שכן את חלקם ניתן לעשות במקומות אחרים ביבשת ברמה גבוהה יותר ובמחיר זול בהרבה (לדוגמא רפטינג).

סמוך לפוקון נמצאת העיירה הקסומה סן מרטין דה לוס אנדוס הממוקמת לצד הפארק הלאומי לאנין אשר במרכזו הר געש עליו ניתן לטפס בסיורים מודרכים היוצאים מהעיירה עצמה. מסן מרטין יוצאת דרך עפר לכיוון דרום הנקראת דרך שבעת האגמים, דרך מעלפת ביופייה אשר עוברת בין מפלים, יערות, הרים ונהרות.
VIP Traveler
מה עושים בכל יום? מה יש לראות באוסטריה? כמה זמן לוקח להגיע מפריז לדיסנילנד? איך מגיעים לאירופה פארק? מה יש לעשות עם ילדים בברלין? כמה זמן צריך כדי לחוות את איטליה? מאיפה כדאי להתחיל טיול בחוף המערבי בארצות הברית? איך קונים כרטיסים לקרחון בניו - זילנד...? אנחנו ב-VIPTraveler כאן כדי לעזור לכם לתכנן נכון את הטיול שלכם, לחסוך לכם זמן ויותר חשוב, כסף.