שמורת סאוראקסן בקוריאה הדרומית

שמורת סאוראקסן בקוריאה הדרומית
קוריאה הדרומית מטפחת ומשמרת אזורים שונים, ברובם הרריים, כפארקים לאומיים שמטרתם כפולה: המטרה הראשונה היא לשמר את הסביבה הטבעית ואילו השנייה היא להנגיש את הטבע לאדם. לכן לא פלא ששמורות הסמוכות לערים גדולות בקוריאה הן גם אזורי בילוי ויציאה לטבע ולכן הן קרויות פארקים לאומיים.
 
הפארק הלאומי סאוראקסן - Seoraksan – הוא אחת מהשמורות המיוחדות בקוריאה הדרומית. השמורה נמצאת ממזרח לסיאול הבירה ובמרחק של עד כשלוש שעות נסיעה ממנה, בצפון קוריאה הדרומית. רוב השטח של שמורה זו פתוח לפעילות נופש, פנאי, בילוי בטבע וטרקים. גודל השמורה 389.2 קמ"ר והיא הוכרה במרץ 1970 כפארק לאומי ורק מאוחר יותר, בשנת 1982, כשמורה ביוספרית ואז גם נסגרו כמה חלקים ממנה לציבור.

פרוש המילה סאוראקסן היא: ההרים עם המצוקים המושלגים. זהו אזור ההררי המורכב בעיקר מסלעי גרניט (שחם) ומעט סלעי גנייס עם פסגות צוקים גבוהות, יערות עבותים, מפלי מים, נהרות של מים זכים ומקדשים ששורשיהם בתקופת מלכות שילה. בחורף מדי שנה השמורה כולה מכוסה בשלג.

הפארק מחולק לשלושה אזורים: סוראק החיצוני וזה החלק המזרחי הקרוב יותר לים יפן, סוראק הפנימי המרוחק מהים לכיוון מרכז חצי האי כשבין שני אזורים אלה מפריד רכס הררי, ואזור דרום סוראק מדרום לשני האזורים המתוארים לעיל ואף חוצץ ביניהם כביש ראשי שמספרו 44.

הכניסה הראשית לפארק היא דרך האזור של סוראק החיצוני ובו גם מצויה העיירה Sorak-dong ובה קיימים שירותי תיירות כמו מסעדות ובתי מלון. כניסה זו לפארק ולאטרקציות המרכזיות שבו היא ממזרח באמצעות כביש 462. הכניסה לפארק היא בתשלום והיא פתוחה כל השנה (כולל חגים). דמי הכניסה למבוגר הם: 3500 וואן (Won), לילד (8-13): 500 וואן ואילו לנערים (14-19): 1000 וואן. למגיעים לפארק ליותר מיום אחד רצוי ומומלץ לרכוש כבר בעת ההגעה הראשונה כרטיס ליומיים או יותר כדי לחסוך עמידה חוזרת בקופות.

אתר ראשון המומלץ לביקור מצוי בקרבת הכניסה לשמורה והוא מפל בשם: Yukdam Falls. הדרך אליו מתחילה במעבר מעל נהר גאנגסון המנקז את השמורה מזרחה. למבקרים במפל זה קיימת אופציה להמשיך לשני מפלים נוספים באזור: Piryong ו- Towangsong במסגרת טרק קצר יחסית.

האטרקציה המרכזית בפארק היא עלייה ברכבל היוצא מתחנה הסמוכה לכניסה לפארק, והמעלה בקרוניות את המבקרים לגובה של 1100 מטרים. הרכבל פועל מהשעה 9 בבוקר יומיום עד השעה 6 בערב ואין מכירה מוקדמת באינטרנט של כרטיסים כך שדמי שמגיע וקונה ראשון גם עולה מהר יותר ברכבל. תעריף כרטיס העלייה (כולל ירידה) הוא 10 אלפים וואן למבוגר ו-6 אלפי וואן לילד. לאחר הגעה לתחנה העליונה ששמה: Kwonkumsong מומלץ לצאת מהמבנה למרפסות רחבות המקיפות אותו, לתצפת על הנוף – כולל אפשרות לראות בימים יפים את קו החוף המזרחי של חצי האי הקוריאני, וגם לעלות רגלית על פסגת ההר שם גם מתנופף דגל המדינה. המרחק לפסגה אינו גדול, רק כ- 10 דקות הליכה בשביל מסודר אך בקטע האחרון נדרשת זהירות רבה כי העלייה לפסגה תלולה מאד וחלקה ולכן דורשת כושר טוב בעליה וזהירות יתר שלא להחליק בירידה.

לאחר חזרה מהפסגה אל מבנה התחנה, מומלץ לצאת ממנו רגלית אל מקדש המצוי מזרחה לתחנה בתוככי היער. משך ההליכה למקדש כ- 20 דקות ולאחר ביקור בו חוזרים רגלית באותו השביל המוליך אל תחנת הרכבל העילית לצורך ירידה לתחנת הרכבל התחתית.

לאחר יציאה מתחנת הרכבל התחתית מוצע לפנות שמאלה וקדימה אל פסל בודהה הענק והמרשים שמוקם במרכז רחבה השייכת למקדש. הפסל מפריד בין מקדש נוסף בשם שינהונגסה - Shinhungsa - לבין מתחם הכניסה לפארק ובקרבתו סדרת דרכים המוליכה אל אתרים נוספים בפארק כמו מערה בשם: Kamganggul.

למבקרים בפארק המעוניינים לצאת לטרקים קצרים וארוכים מומלץ להכנס לאתר https://www.travelonthebrain.net/hiking-seoraksan-national-park/ שבו תיאור כללי של מסלולי ההליכה בנופי הפארק. חשוב לדעת שהמסלולים משולטים ומסומנים כמקובל בעולם המערבי. רשימה של כל המסלולים בפארק כולל זמני הליכה ומרחקים (בק"מ) אפשר למצוא באתר: https://english.visitkorea.or.kr/enu/ATR/SI_EN_3_1_1_1.jsp?cid=264211 תחת הכותרת: Hiking Course. את מפת מסלולי ההליכה בפארק ניתן לרכוש גם בחנויות ספרים בערים שונות בקוריאה הדרומית, עוד טרם הגעה לפארק. בפארק עצמו ניתן לנסות לקבל או לרכוש מפה כזו בקופת הכניסה ו/או במודיעין הצמוד לה.

חשוב לדעת: פארק סאוראקסן הוא פארק לאומי שרוב המבקרים המקומיים מגיעים אליו בעיקר בסופי שבוע ובחופשות. בכל זאת, גם בימים אלה של עומס מבקרים, ככל שמתקדמים אל תוך הפארק חשים פחות ופחות את עומס המטיילים שבו בגלל גודלו. בכל מקרה, אם אתם מתכננים להגיע בסופי שבוע אזי עדיף לעשות זאת בבוקר שאז הצפיפות באתרים המרכזיים עדיין נמוכה.

למי שאינו מעוניין להתגורר ב- Sorak-dong בקרבת הכניסה לפארק ניתן למצוא מקום לינה בעיר סוקצ'ו - Sokcho - הסמוכה לפארק והשוכנת צפון מזרחית לו. עיר קטנה זו שכלכלתה המסורתית מתבססת על דייג ידועה בכך שהתפתח בה מסחר ענף בדגים ופירות ים טריים ומיובשים. תוכלו לבקר בעיר זו בכל מקרה, וללכת רגלית מאזור נמל הדייגים מזרחה כדי לראות את חנויות המכירה הסיטונאיות של הדגים המיובשים למיניהם.

ואם החלטתם לבקר בשמורה כדאי לדעת שהשמורה נצבעת בגוונים יפים במיוחד דווקא בתקופת אמצע חודש אוקטובר כאשר השלכת בעיצומה.

חנות המציעה דגים מיובשים למכירה בעיירה סוקצ'ו
חנות המציעה דגים מיובשים למכירה בעיירה סוקצ'ו
פסל דב בכניסה לפארק סאוראקסן
פסל דב בכניסה לפארק סאוראקסן
פסגת הר קוונקומסונג ומעליה מתנוסס דגל קוריאה הדרומית – הפסגה המשמשת מטרה לעלייה קשה מתחנת הרכבל העליונה
פסגת הר קוונקומסונג ומעליה מתנוסס דגל קוריאה הדרומית – הפסגה המשמשת מטרה לעלייה קשה מתחנת הרכבל העליונה
נוף רכס ההרים מגרניט (שחם) בין סאוראקסן הפנימית והחיצונית
נוף רכס ההרים מגרניט (שחם) בין סאוראקסן הפנימית והחיצונית
תצפית משמורת סאוראקסן מזרחה רואים את עמק נהר גאנגסון ואת קו החוף של ים יפן
תצפית משמורת סאוראקסן מזרחה רואים את עמק נהר גאנגסון ואת קו החוף של ים יפן
הר העשוי מגרניט (שחם) בשמורת סאוראקסן
הר העשוי מגרניט (שחם) בשמורת סאוראקסן
פסל בודה מברונזה המבדיל בין מקדש Shinhungsa (שינהונגסה) לאזור הכניסה לשמורה
פסל בודה מברונזה המבדיל בין מקדש Shinhungsa (שינהונגסה) לאזור הכניסה לשמורה
מעקה בשולי גרם מדרגות בצורת פרחי לוטוס המסותתים באבן, במקדש Shinhungsa
מעקה בשולי גרם מדרגות בצורת פרחי לוטוס המסותתים באבן, במקדש Shinhungsa
ד
ד"ר יהושע רוטין - למד גיאוגרפיה, גיאולוגיה וקלימטולוגיה במסגרת מדעי הטבע וסיים תואר ראשון ושני בגיאוגרפיה פיסית באוניברסיטה העברית בירושלים בה גם הוכשר להוראת הגיאוגרפיה. את התואר השלישי במדעי כדור הארץ סיים באוניברסיטה העירונית של אמסטרדם (בהולנד גר מעל 3 שנים לצורך מחקר השטח שביצע). בשנת 2000 למד הדרכת טיולים בחו"ל ומאז עוסק בתיירות הן כחוקר, הן כמרצה בתחום הגיאוגרפיה של התיירות והן כמדריך ויועץ טיולים לחו"ל.