שטרבסקה פלסו עיירת נופש, מרכז לספורט חורף

שטרבסקה פלסו עיירת נופש, מרכז לספורט חורף
שטרבסקה פלסו עיירת נופש, מרכז לספורט חורף ומוקד יציאה לטרקים בהרי הטטרה הגבוהים של סלובקיה. שטרבסקה פלסו – Štrbské Pleso – היא עיר בהרי הטטרה הגבוהים שבצפון סלובקיה השוכנת בגובה כ- 1300 מטרים מעל פני הים ובמרחק נסיעה של 335 ק"מ מהבירה ברטיסלבה. פרוש המילה "פלסו" הוא "אגם" והוא כלול בשם העיר כי בצמוד לה יש אגם קטן ששטחו כ-200 דונם. אגם זה נוצר עם הפשרת הקרחונים באזור והוא אלמנט נוף טבעי משמעותי בנוף בעיר.

שטרבסקה פלסו היא אחת משלוש ערים (שתי הערים האחרות הן:Stary Smokovec ו- Liptovsky Mikuláš) השוכנות בצפון סלובקיה והמהווים בסיס יציאה למטיילים בהרי הטטרה הגבוהים וגם נוחים לטיול בהרי הטטרה הנמוכים יותר (החלק הדרומי של הרכס), אזור המכונה "גן העדן הסלובקי. שטרסקה פלסו עצמה מהווה מרכז לספורט חורף כמו סקי וקפיצה במקפצות קרח גבוהות ולמוקד נופש ויציאה לטיולים רגליים בקיץ.

לאחר הפשרת השלגים בהרי הטטרה הופכת שטרבסקה פלסו לעיר נופש כי יש בה מקבץ של בתי מלון הפתוחים לאורך כל השנה. למבקרים מוצעת לאורך כל השנה גם אופציה לטבול במרחצאות חמים. בקיץ, אגם שטראבסקה שחלק מהמלונות שוכנים לצדו מאפשר למבקרים לשחות בצורה חופשית.

במקביל לכלל הפעילויות שתוארו לעיל, שטרבסקה פלסו היא גם מרכז ליציאה לטרקים ולמסלולי הליכה ברמות קושי שונות. המסלול הקל והקצר יחסית הוא הקפת האגם. מסלול הליכה זה משולט היטב והוא מאפשר את הקפת האגם ואין בו עליות ומורדות המקשות על הצועדים. אורך המסלול המעגלי הוא כ- 3 ק"מ. לאורך המסלול הוצבו שלטי הסבר על האגם ועל בעלי החיים בתוכו ובסביבתו. כדאי לדעת שמסלול זה מואר בלילות ולכן הוא יכול לשמש גם לטיול לילי רומנטי.

מסלול הליכה קשה יותר אך מקובל גם לטיולי משפחות, הוא מסלול ל-מפל סקוק – Vodopad Skok (בסלובקית) – והוא מסלול המתחיל בקרבת החניון הגדול במרכז העיר (אגב, בצמוד לחניון ישנם שירותים ציבוריים) והשילוט שלו הוא בגוון צהוב.

תיאור המסלול: ממרכז שטרסקה פלסו הולכים לאורך כביש / מדרכה לכיוון המקפצות הקרח שהם סמוכים למקום תחנת הרכבל ממנה יוצאים שני רכבלים האחד לראש מקפצות הקרח ששמו Lanovka Mostiky והרכבל השני ששמוVlek Interski מוליך לאתר הסקי. אגב, בסמוך קיים בית ספר לסקי וכן תחנת רכבל נוספת להעלאת גולשים למסלולי סקי נוספים.

מאתרי הסקי והאצטדיון הסמוך להם, ממשיכים על קטע קצר של אספלט המשולט בצהוב אל שולי העיר שם הופך השביל לדרך עפר עם אבנים/סלעים שחלקם גדולים. עם הזמן השטח הולך ומתכסה בעצים. כל הדרך היא בעלייה. בקטעים שמתחת העצים יש גם שורשים חשופים עליהם דורכים. במקומות בהם זורמים פלגי מים ויש לחצות את הזרם הוקמו גשרי עץ קטנים ובכך המסלול הפך לנוח. לאחר היציאה מהיער, הדרך ממשיכה לאורך עמק בשם עמק מליניצ'קה - Mlynická Valley - ובהמשכו מגיעים אל מול רכס הררי ממנו נשפכים מי המפל בשם סקוק. בתחתית המפל ימצאו המטיילים אגמון קטן וניתן לרחוץ בו.

מפל סקוק - Skok Waterfall (באנגלית) - עצמו משתנה ברוחבו ובכמות המים הזורמת בו כאשר עם הפשרת השלגים בסוף האביב ובתחילת הקיץ כמות המים גדולה והמפל רחב ושוצף ואילו בסתיו היקף הזרימה קטן והמפל עצמו צר יחסית.

הדרך חזרה היא באותו השביל.

לבעלי כושר גופני טוב מומלץ לאחר ההגעה לתחתית המפל לעלות על ההר באמצעות שביל הנמצא משמאל למפל ולהתרשם מהנוף באזור.

המסלול ממרכז העיר למפל הוא באורך של כחמישה ק"מ וניתן לעשותו בפחות משעתיים הליכה רציפה. הדרך חזרה מהירה מעט יותר. העלייה אל קו הרכס דורשת מאמץ של עוד כשלושת רבעי השעה.

רוצים לצאת לטרקים נוספים בסביבה הקרובה, כמו לדוגמה השביל המסומן באדום לאגם פופרדסקה – כנסו למרכז המידע הנמצא בקרבת החניון הגדול במרכז שטרבסקה פלסו ורכשו מפות שבילים של האזור (מפות מספר 2501 ו- 2502 של חברת Tatra Plan). מפות אלה מאפשרות תכנון של טרקים במסלולים שונים ואישיים על פי האפשרויות להתחיל ולסיים באתרים קבועים או משתנים.

באפשרות הלנים בעיר שטרבסקה פלסו היא לצאת גם לטרקים במרחבים של גן העדן הסלובקי – Slovensky Raj (בסלובקית) - דרומית לעיר שם גובה ההרים של הרי הטטרה הנמוכים מקל על חציית קווי רכס והתלילות לרוב אינה כה בוטה כמו בהרי הטטרה הגבוהים. מפת השבילים המומלצת לאזור זה היא מספר 2504 של חברת Tatra Plan.
אגם שטרבסקה ואחד מבתי המלון שנבנו סביבו
אגם שטרבסקה ואחד מבתי המלון שנבנו סביבו
שלטי הכוונה למסלול הכחול בשטרבסקה פלסו
שלטי הכוונה למסלול הכחול בשטרבסקה פלסו
אגם שטרבסקה ומצפונו הרי הטטרה הגבוהים
אגם שטרבסקה ומצפונו הרי הטטרה הגבוהים
מקפצות הקרח והסקי בשטרבסקה פלסו
מקפצות הקרח והסקי בשטרבסקה פלסו
מפל סקוק בתקופת הסתיו
מפל סקוק בתקופת הסתיו
אחד מגשרי העץ המאולתרים על פלג מים בעמק מליניצ'קה
אחד מגשרי העץ המאולתרים על פלג מים בעמק מליניצ'קה
חלק משביל ההליכה לכיוון מפל סקוק
חלק משביל ההליכה לכיוון מפל סקוק
עצי אשוח גבוהים והשביל למפל סקוק
עצי אשוח גבוהים והשביל למפל סקוק
פלג מים זורמים בעמק מליניצ'קה
פלג מים זורמים בעמק מליניצ'קה
פסל דב, אחד מעשרות פסלי עץ מפוסלים הפזורים בשטרבסקה פלסו
פסל דב, אחד מעשרות פסלי עץ מפוסלים הפזורים בשטרבסקה פלסו
נסיעה בכרכרות עתיקות על רקע שוק מזכרות לתיירים, ממאפייני שטרבסקה פלסו כעיר תיירות
נסיעה בכרכרות עתיקות על רקע שוק מזכרות לתיירים, ממאפייני שטרבסקה פלסו כעיר תיירות
ד
ד"ר יהושע רוטין - למד גיאוגרפיה, גיאולוגיה וקלימטולוגיה במסגרת מדעי הטבע וסיים תואר ראשון ושני בגיאוגרפיה פיסית באוניברסיטה העברית בירושלים בה גם הוכשר להוראת הגיאוגרפיה. את התואר השלישי במדעי כדור הארץ סיים באוניברסיטה העירונית של אמסטרדם (בהולנד גר מעל 3 שנים לצורך מחקר השטח שביצע). בשנת 2000 למד הדרכת טיולים בחו"ל ומאז עוסק בתיירות הן כחוקר, הן כמרצה בתחום הגיאוגרפיה של התיירות והן כמדריך ויועץ טיולים לחו"ל.