שער הברזל ברומניה

שער הברזל ברומניה
נהר הדנובה מתחיל את זרימתו במעיינות בשם: Donauquelle שבמרכז היער השחור בגרמניה. מגרמניה זורמת הדנובה דרך כל דרום אירופה, דרך צפון הבלקן ועד לרומניה בה היא נשפכת לים השחור. אורך הדנובה 2850 ק"מ והיא מנקזת שטחים נרחבים במרכז אירופה ובצפון הבלקן. בכניסתה של הדנובה לאזור הדרום מערבי של רומניה, הדנובה חוצה רכס הרים שחלקו הדרומי שייך לסרביה ואילו חלקו הצפוני שייך לרומניה. במקום זה הנהר נאלץ להתכווץ, רוחבו מוקטן ולכן המים בו זורמים מהר יותר מאשר בחלקיו האחרים. עובדת היות המים גועשים בין צוקים הקנתה לקטע זה בנהר את השם "שער הברזל".
 
החל משנת 1972, אחרי שנבנה בקצה המזרחי של שער הברזל והופעל סכר הידרואלקטרי שגובהו 74 מטרים ואורכו 441 מטרים בשיתוף בין רומניה ויוגוסלביה (טרם התפרקותה). העמק בו זרם הנהר התמלא במי הנהר ונוצר אגם באורך 120 ק"מ ועם תכולה של יותר משני מיליארד מטרים מעוקבים מים. הסכר מיועד לייצור חשמל ובצד הרומני פעילות בו 6 טורבינות שכל אחת מפיקת 194.5 מגהוואט. בסך הכל הסכר מספק כמחצית מכלל החשמל ההידרואלקטרי המופק ברומניה. בהמשך חוזרת הדנובה לזרימה באפיקים הטבעיים במרחבים של דרום רומניה.

הצפת העמק בו מצוי שער הברזל בגובה של כ-35 מטרים, לוותה בהחלטה להזיז 7 יישובים בצד הסרבי ועוד 10 יישובים בצד הרומני. אחד היישובים הידועים בהיבט זה היא אורשובה - Orsova – במקומה הנוכחי החדש. כמו כן היה צורך בפינוי כ-600 טורקים שהגיעו בעת שרומניה הייתה תחת כיבוש עותומאני ונשארו מבודדים על אי בשם Ada-Kaleh שהיה בתוך הנהר (אגב, 80% מהם הוחזרו לטורקיה והיתר הועברו לעיר קונסטנצה).

מצפון לאגם משתרעת בשטח רומניה שמורת טבע גדולה ששטחה 1150 קמ"ר והיא אזור מוגן במטרה לשמר את הצומח ואת אוכלוסיית בעלי החיים האופייניים לאזור. שם השמורה Parkul Natural Portile De Fier. בנוסף, כל אזור אגם הסכר הוכרז בשנת 2000 כפארק במטרה להגן על חיות הבר באזור וגם לשמר שונויות ביולוגיות ותרבותיות.

להלן כמה הצעות לאופן הטיול באזור שער הברזל והאתרים המיוחדים שבו:

הדרך הזולה, הקצרה מבחינת השקעת זמן וגם הקלה באופן יחסי היא נסיעה לכיוון צפון-מערב מהעיר Drobeta-Turnu Severin ואחרי 25 ק"מ לפנות לכביש 57 מערבה עליו ניתן לנסוע ברצף כחמישים ק"מ תוך עצירות לאורך חופיו הצפוניים של האגם שיצר הסכר. בדרך עוברים דרך אורשובה במיקומה החדש ועוד אתרים כמו החניון הקטן הקרוב לגשר הסמוך לפסל האבן המיוחד של Decebal, פסל שסיפורו יוצג בהמשך.

דרך נוספת להיכרות עם הקניון היפה בו שוכן האגם של שער הדנובה היא לשוט בו. שתי אפשרויות שייט מוצעות על ידי חברות שונות, וכולן יוצאות מאורשובה. אחת האפשרויות היא שייט בספינה יחסית גדולה אך גם איטית, וממנה עושים תצפיות על האגם ושוליו. בשייט כזה מוצעת גם אפשרות לבקר באחת או יותר משתי המערות שפתחיהן סמוכות למי האגם (אפשרות בעלות נוספת). אפשרות שנייה היא שייט בסירת מנוע קטנה עם 5-10 נוסעים. סירות אלה מהירות יותר ומאפשרות גישה והתקרבות ליותר אתרים מאשר הספינה הגדולה. משך השייט בספינה הקטנה הוא כמאה דקות והמחיר לאדם 50 ליי. יתרון הספינות הקטנות הוא גם בכך שהן מתמלאות ויוצאות ולאו דווקא בזמנים קבועים מראש כמו הספינה הגדולה יחסית.

אפשרות שייט שלישית היא להגיע מסרביה או ממדינה אירופאית אחרת בשייט באוניית נהר גדולה עד קרבת הסכר – מדובר בשייט תענוגות הכולל לינה וטיולים באזורים בו עוברת האונייה.

בנוסף, מומלץ לצאת לטרק לתצפית מפסגה בשם: Ciucaru Mic אל חלק האגם המצוי ב- Big Kazan Gorges. שביל זה מעלה את הצועדים בו מהכביש בחצי הדרך שבין Eslinta ו- Dubova (כמה דקות נסיעה מערבה מפסל האבן של דצבאל) ובנקודת היציאה לטרק (מצפון לכביש) יש שילוט עם הסברים על המסלול. אורך המסלול כשניים וחצי ק"מ לכל כיוון ובו עולים כ-300 מטר גובה. בהתחלה עולים קטע ארוך עם שיפוע יחסית חזק ולאחר מכן צועדים על קו הרכס עם שיפועים קלים בלבד. השביל נוח להליכה ואותו עושים הלוך וחזור בזמן של פחות משעה – אם לא מתעכבים זמן רב ביער לאורכו הולכים ו/או בנקודת התצפית.

קיימת תצפית נוספת נמוכה יותר בשם: Ciucaru Mare על חלק בקניון הנקרא Small Kazan.

פסל האבן של דצבאל - The rock sculpture of Decebalus - הוא פסל מרשים שגובהו 42.9 מטרים ורוחבו כ- 32 מטרים. דצבאל עצמו היה המלך האחרון בשושלת המלכים של "דקיה", השם הקודם של רומניה. הפסל הוקם במימון איש עסקים רומני בשם: Iosif Constantin Drăgan חדור בהכרה היסטורית ואילו הפסל היה איטלקי בשם: Mario Galeotti. העבודה על הפסל התחילה בשנת 1992. ששת השנים הראשונות הושקעו בעיקר בעיצוב הדמות בסלע עצמו. העבודה הופסקה בשנת 2004 ובכל זאת הפסל עצמו אינו גמור כי השפם וסביבת האף טרם עברו עידון ועיצוב. מתחת פניו של דצבאל נחרטה בשחור ההודעה בלטינית "DECEBALUS REX—DRAGAN FECIT" שמשמעותה: "המלך דצבאל – נוצר על ידי דראגאן". אגב, פסל של המלך דצבאל מוצב גם בעיר Drobeta-Turnu Severin.

לדעת כותב הדברים, חובה לציין שגם בשטח סרביה, לאורך החלק הדרומי של שער הברזל, הכרזה שמורה טבע לאומית וכי באזור זה שהאגם הסכר גרם להצפה של כמה יישובים עתיקים הוקמו יישובים חדשים וגם באזור זה פעילות תיירותית.

בעת השייט ניתן לבקר בשתי מערות. המערות קרויות Veterani ו- Ponicova ופתחיהן נחשפו תוך כדי תהליך ההצפה. המערות נמצאות בטווח הגעה מהמים. המערה בשם Veterani נגישה היום רק ישירות מהמים אך בעבר הייתה מוכרת למקומיים והשתמשו בה כמסתור לחיילים מקומיים בזמן מלחמות בעבר. במערה השנייה, מערת Ponicova, ניתן לבקר מהמים וגם מהיבשה במסלול רגלי קל למעבר בין החודשים מאי עד אוקטובר.

במהלך השייט בכל מקרה, מופנית תשומת לב הנוסעים לעוד כמה שרידים ארכיאולוגיים יבשים בשולי האגם.

הביקור באזור שער הברזל חווייתי ביותר כאשר משלבים בו גם את השייט וגם את הנסיעה לאורך חופי האגם וכמובן עלייה לתצפיות מיוחדות מהרכס אל אגם נהר הדנובה.

שער הברזל של הדנובה באזור שהוצף בעקבות הקמת הסכר
שער הברזל של הדנובה באזור שהוצף בעקבות הקמת הסכר
אוניית טיולים גדולה על רקע ההרים המיוערים והמצוקים בצד הצפוני של אגם הסכר על הדנובה באזור שער ברזל
אוניית טיולים גדולה על רקע ההרים המיוערים והמצוקים בצד הצפוני של אגם הסכר על הדנובה באזור שער ברזל
הדנובה באזור שער הברזל
הדנובה באזור שער הברזל
הקניון הגדול - Big Kazan Gorges שהוא חלק מאגם הסכר ובו סירה מתצפית מהפסגה בשם Ciucaru Mic
הקניון הגדול - Big Kazan Gorges שהוא חלק מאגם הסכר ובו סירה מתצפית מהפסגה בשם Ciucaru Mic
הכניסה למערה הקארסטית בשם Veterani שהכניסה אליה אפשרית בהגעה בסירה בלבד
הכניסה למערה הקארסטית בשם Veterani שהכניסה אליה אפשרית בהגעה בסירה בלבד
השביל המסומן לתצפית Ciucaru Mic
השביל המסומן לתצפית Ciucaru Mic
חללים בסלע (דמויי מערות) שנחשפו עם העלאת פני המים בעקבות הקמת הסכר
חללים בסלע (דמויי מערות) שנחשפו עם העלאת פני המים בעקבות הקמת הסכר
פסל האבן של דצבאל - Decebal - חקוק בסלע הגירני הצופה לאגם הסכר בסביבתו הטבעית
פסל האבן של דצבאל - Decebal - חקוק בסלע הגירני הצופה לאגם הסכר בסביבתו הטבעית
הסכר ההידרו-אלקטרי על הדנובה בצידו הרומני
הסכר ההידרו-אלקטרי על הדנובה בצידו הרומני
פסל האבן של דצבאל מלך דקיה מוצב במרכז העיר Drobeta-Turnu Severin
פסל האבן של דצבאל מלך דקיה מוצב במרכז העיר Drobeta-Turnu Severin
ד
ד"ר יהושע רוטין - למד גיאוגרפיה, גיאולוגיה וקלימטולוגיה במסגרת מדעי הטבע וסיים תואר ראשון ושני בגיאוגרפיה פיסית באוניברסיטה העברית בירושלים בה גם הוכשר להוראת הגיאוגרפיה. את התואר השלישי במדעי כדור הארץ סיים באוניברסיטה העירונית של אמסטרדם (בהולנד גר מעל 3 שנים לצורך מחקר השטח שביצע). בשנת 2000 למד הדרכת טיולים בחו"ל ומאז עוסק בתיירות הן כחוקר, הן כמרצה בתחום הגיאוגרפיה של התיירות והן כמדריך ויועץ טיולים לחו"ל.