גשר אמת המים הרומית הגדולה בסגוביה, ספרד

גשר אמת המים הרומית הגדולה בסגוביה, ספרד
סגוביה שוכנת צפונית מערבית למדריד בירת ספרד והיא ותיקה ממנה בהרבה מאות שנים. העיר שוכנת למרגלות רכס הרי גואדאראמה (Sierra Guadarrama) בין שני נהרות (ארסמה ו-קאלמורס) על הדרך הרומית העתיקה בין סרגוסה (Zaragoza) במזרח למרידה (Merida) במערב. האתר הבולט והעתיק בעיר הוא גשר אמת המים (האקוודוקט) שאורכה במרכז העיר 728 מטרים ויש בו 166 קשתות בגובה של עד 29 מטרים.

גשר אמת המים הרומית בסגוביה במבט מהעיר העתיקההאקוודוקט נבנה במטרה להוביל את מי נהר האסבדה (Acebeda) לחלק העליון של העיר העתיקה. בסך הכל אורך אמת המים הוא 15 ק"מ והיא אחת מאמות המים הגדולות שבנו הרומאים בתקופת שלטונו של טריאנוס, בסוף המאה הראשונה. ישנם ארכיאולוגים הטוענים כי בניית האמה הסתיימה רק בתחילת המאה השנייה לספירה. אמת המים הובילה את המים לעיר עד אמצע המאה ה-19 ולכן היא נחשבת לאמת המים המשומרת הגדולה ביותר עד היום. יש גם הטוענים שהאקוודוקט עומד עד היום על תילו גם בגלל חישוב מדויק של כוחות / לחצים הקיימים בו ועליו.

מקור המים של אמת המים אינו מעיין, אלא מים הזורמים כל העת בנהר קטן בהרי בהרי קבסה (Cabesa) בגובה 1225 מטרים. הרומאים נהגו לתפוס מי מעיינות כמקור מים לאמות המים שבנו, אלא שברכס הזה הבנוי בעיקר מגרניט וגנייס החלחול מועט ואין מעיינות גדולים. לכן בנו הרומאים סכר קטן והיטו את זרימת מי הנהר אל אמת המים.

הרומאים בנו את רוב אמות המים עם שיפוע קטן וקבוע כדי למנוע תאוצה של המים ו/או מצבי שינוי בשיפוע שיכולים לגרום להצטברויות מים ולהצפת האמה. אמת המים לסגוביה שונה מרוב אמות המים שבנו הרומאים. האמה עוברת מתחילתה ורוב הדרך בתעלה העשויה סלעי גרניט וקבורה בתוך ההר בגודל 60X60 ס"מ, חלקה הראשון הוא בשיפוע של 0.43%. לאחר מכן השיפוע של אמת המים גדל ל- 13.5% כאשר היא יורדת בגדה הצפונית אל העמק בו זורם אפיק בשם פונטיצילה דה טביליאחו (Fuentecilla de Tilviejo). מאחר ומקור המים בנחל זורם שינויי השיפוע אפשרו גם הקמת אתרי שיקוע לחומר המינרלי הצף במים. בהמשך, התעלה חוזרת לשיפוע נמוך ושומרת על קו הגובה של הגבעות באזור סגוביה. בהגיע האמה לעיר סגוביה, הרומאים נאלצו להתמודד עם הצורך לעבור עמק שגובהו קרוב ל-30 מטרים ולכן הם בנו גשר שהוא קיר תומך ובו קשתות. זהו הקטע המכונה האקוודוקט של סגוביה ובמציאות זה גשר האקוודוקט של סגוביה. יצוין כי האבנים בגשר האקוודוקט אינם מחוברים בחומר מילוט כל שהוא. בהגיע אמת המים לחומת העיר העתיקה היא נקברה מחדש ומאמינים שהיא המשיכה והגיעה עד האלקזאר (הארמון המוסלמי) שהוא נמוך במעט מהעיר העתיקה.

מבט אל גשר אמת המים בסגוביה מרחוב מרכזי בעירמאחר ואמת המים והגשר היו בשימוש לפני כמאה וחמישים שנה, אבניה לא סבלו מתהליך של שימוש חוזר באבנים לצורכי בנייה או הקמת ביצורים כפי שקרה למבנים רומיים רבים, אחרים. בכל זאת, הזמן עשה את שלו והבלייה בגשר אמת המים נתנה אותותיה ונמצאו חורים בחלק מהאבנים. בשנים 1970 ו-1990 נעשה מאמץ לשמר ולשחזר כל אלמנט באקוודוקט. במקביל, הוחלט להרחיק את כלי הרכב מהבסיס של הגשר כדי למנוע מצב בו זעזועים בקרקע ירעידו את המבנה האדיר. בכך גם נמנעה מהגשר פגיעה של חומרים מזהמים הנפלטים מכלי הרכב. התוצאה הייתה שגשר האקוודוקט של סגוביה הפך לסמל לרמת התחזוקה הגבוהה שלו.

פסל  הזאבה המאכילה את רומוס ורומולוס מייסדי רומא הסמוך לגשר אמת המים בסגוביהגשר אמת המים הבולט של סגוביה לווה עם השנים גם בשתי אגדות עם והן הגורם לכך שהמקומיים מכנים אותו בשם "גשר השטן".

האגדה הראשונה מספרת שהשטן עצמו בנה את הסכר בלילה אחד במטרה להשיג את נשמתה של צעירה אחת אלא שנכשל כי לא הספיק למקם את האבן האחרונה בטרם עלות השחר.

האגדה השנייה מספרת שהחורים באבני האקוודוקט הם טביעות האצבע של השטן.
ד
ד"ר יהושע רוטין - למד גיאוגרפיה, גיאולוגיה וקלימטולוגיה במסגרת מדעי הטבע וסיים תואר ראשון ושני בגיאוגרפיה פיסית באוניברסיטה העברית בירושלים בה גם הוכשר להוראת הגיאוגרפיה. את התואר השלישי במדעי כדור הארץ סיים באוניברסיטה העירונית של אמסטרדם (בהולנד גר מעל 3 שנים לצורך מחקר השטח שביצע). בשנת 2000 למד הדרכת טיולים בחו"ל ומאז עוסק בתיירות הן כחוקר, הן כמרצה בתחום הגיאוגרפיה של התיירות והן כמדריך ויועץ טיולים לחו"ל.