תצורות סלע מדהימות ברכס קואנקה בספרד

תצורות סלע מדהימות ברכס קואנקה בספרד
להכנס ל"לוע השטן" ולהנות! במרחק כ- 28 ק"מ, בשמורת טבע שברכס קואנקה, (Serranía de Cuenca Nature Reserve) צפון מזרחית לעיר קואנקה בספרד, קיים אתר גיאולוגי של תצורות סלע מדהימות ושמו באנגלית: The Enchanted City of Cuenca (בספרדית: La Ciudad Encantada). המקום מצוי בגובה של קרוב ל- 1500 מטרים מעל פני הים וצורתו דמוית קניון טבעי שאינו עמוק.

ההגעה לאתר מחייבת נסיעה בשטח הררי ובכביש מתפתל אך הנוף ההררי המיוער והאתר המקסים מפצים על טרחת הנסיעה.

הסיבה להיווצרות הצורות היא חוזק ועמידות משתנית של שכבות הסלע. בחלק העליון מצויה שכבת סלעי גירני עם מגנזיום שהיא עמידה וקשה יותר מזו שמתחתה. כך נוצר מצב שהחלק התחתון מתבלה מהר יותר ומשאיר את החלק העליון בולט מעליו.

מקור הסלעים הוא מלפני כ-90 מיליון שנה, עת אזור רכס קואנקה של היום, היה בקרקעית אוקיינוס המכונה "תטיס". באזור כולו הושקעו מלחים וכן גיר. עם התפתחות הקשת האלפינית, השטח התרומם, מי הים נסוגו ופני השטח הגירניים נחשפו לבלייה של מים (תהליך המסת הגיר על ידי הגשם שנקרא: קארסט), קרח/שלג ורוח שהתוצר שלהם הם פני שטחי שעברו סחיפה חזקה.

התוצר, שכבה עליונה הבולטת מעל סלע רך שהולך ונסוג והמכונה לוע השטן.

תצורות הסלע קבלו שמות אנושיים כמו: הפטריות, הצב, הכלב, מגפיים, הגשר הרומי, הגלישה, הקרב בין הקרוקודיל והפיל ועוד.

במקום הוכן, סומן ושולט מסלול הליכה טבעתי של כ-3 ק"מ העובר בין תצורת הסלע וכולל גם הסברים בשלטים בשפות ספרדית ואנגלית המתארים את יצירות הטבע. משך הטיול במסלול המעגלי עד שעה ומחצה. מומלץ להגיע עם נעלי הרים מאחר והשביל המוסדר אינו סלול.

בסמוך לאתר ומצידו האחר של הכביש הוכשר חניון גדול וחופשי ובו מתחיל גם שביל לכיוון מגדל תצפית בשם: Mirador de Uña שמטרתו מניעת שריפות יער. מחיר הכניסה למבוגר 5 אירו ולילד או לפנסיונר 4 אירו (נכון לתאריך פרסום פוסט זה, ייתכנו שינויים).

נוף טרשים קארסטי בקרבת האתר
נוף טרשים קארסטי בקרבת האתר
פטרייה גבוהה
פטרייה גבוהה
מעבר חצי מקורה כתוצאה מבליה בחלק התחתון
מעבר חצי מקורה כתוצאה מבליה בחלק התחתון
מעבר טבעי ומוגן בסלע הרך
מעבר טבעי ומוגן בסלע הרך
"גידולי פטריות" במרחב הסלעי
ד
ד"ר יהושע רוטין - למד גיאוגרפיה, גיאולוגיה וקלימטולוגיה במסגרת מדעי הטבע וסיים תואר ראשון ושני בגיאוגרפיה פיסית באוניברסיטה העברית בירושלים בה גם הוכשר להוראת הגיאוגרפיה. את התואר השלישי במדעי כדור הארץ סיים באוניברסיטה העירונית של אמסטרדם (בהולנד גר מעל 3 שנים לצורך מחקר השטח שביצע). בשנת 2000 למד הדרכת טיולים בחו"ל ומאז עוסק בתיירות הן כחוקר, הן כמרצה בתחום הגיאוגרפיה של התיירות והן כמדריך ויועץ טיולים לחו"ל.