קניון גילפן בגבול איטליה אוסטריה

קניון גילפן בגבול איטליה אוסטריה
קניון טבעי (מעוק) התפתח לאורך 2.5 ק"מ בהם התחתר נהר Racines / Ratschinger בסלע גירני הנראה כשיש לבן, במרחק של כ- 70 ק"מ מצפון לבולצאנו - Bolzano/Bozen בירת חבל אלטו אדיג'ה באיטליה, המכונה בפי רבים חבל הדולומיטים והוא צמוד לכביש 44SS. בחבל הדולומיטים שלטה אוסטריה שנים רבות ולכן כל שם אתר ייכתב בגרמנית ובאיטלקית כמקובל בשלטים ובמפות האזור.

שם הקניון בגרמנית הוא: Gilfenklamm או קניון גילפן. באיטלקית קרוי הקניון בשם: Cascate di Stanghe על שם היישוב Stanghe אליו זורם הנהר.

הקניון התגלה במאה ה-19, בשנת 1896 נפתח הקניון לביקורי אורחים תחת השם קניון פרנץ יוזף, הקיסר האוסטרי שבתקופתו התגלה הקניון. עם השנים השתנה שם הקניון ל- gilf שמשמעותו "קשתי" או "מתעקל" בגרמנית. בין שני קצותיו של הקניון הנהר Racines / Ratschinger מתחתר לעומק וכך נוצר הפרש גבהים של כ- 180 מטרים בין שני קצות הקניון.

את הביקור בקניון ניתן להתחיל באחד משני קצותיו. כאשר מתחילים את מסלול הטיול מהעיירה Stanghe עוברים בשלב ראשון דרך המשרד לרכישת כרטיסים ורק אז נכנסים לקניון עצמו. מנקודה זו, בהליכה, משך זמן הטיול במסלול של עלייה בקניון מול המפלים, יהיה כשעה. לחזרה יש לחשב עד כשלושת רבעי שעה הליכה בקניון עצמו מאחר וההליכה במורד קלה יותר. אם תרצו לצאת מהקניון ולצעוד ישירות בנוף ההררי של האזור לעמק בו שוכנת העיירה Stanghe אזי מומלץ להכנס לאתר - לחצו כאן. באתר זה תמצאו מפה המסבירה כיצד לעשות זאת.

למשתמשים באפליקציית הניווט ווייז הכותבים ביעד את השם Gilfenklamm הנווטן יביאכם ישירות לתחילת המסלול בחלק העילי של הקניון באתר בשם: Ponte Giovo. במקום יש מסעדה וחניון. החנייה חופשית וכל מה שצריך זה לחצות את הכביש ולרדת אל השביל המסומן לקניון. אגב, בכניסה זו לא הוקם משרד לגביית דמי כניסה לקניון ולכן על המטיילים המתחילים את מסלול הטיול מנקודה זו להגיע לנקודה הנמוכה בסמוך לעיירה Stanghe לשלם ולחזור.

מספר הערות חשובות למבקרים בקניון:
  • הקניון פתוח החל מחודש מאי ועד תחילת נובמבר מדי שנה בשעות 9 עד 17 ובחודשים יולי אוגוסט עד השעה 18.
  • דמי הכניסה לקניון 4 אירו למבוגר ו- 2 אירו לילד (נתון לשינוי).
  • מאחר וחלק מהשביל בקניון הוא על משטחי סלע גירני חלקים, בימים גשומים מומלץ שלא לעשות את המסלול כולו אלא רק חלק ממנו - החלק בו הצעידה היא על מרפסות וגשרי מתכת או עץ עקב היות השטח הסלעי חלקלק ומסוכן בהחלקה.
זרימה רגועה והתחתרות איטית בחלק העליון או תחילת המעוק
זרימה רגועה והתחתרות איטית בחלק העליון או תחילת המעוק
מפלים לאורך המעוק
מפלים לאורך המעוק
מדרגות ומעברים לנוחות המטיילים ולבטיחותם בקניון גילפן
מדרגות ומעברים לנוחות המטיילים ולבטיחותם בקניון גילפן
התחתרות עמוקה של הנהר בקניון גילפן ומעקה העץ של השביל המוסדר לאורך קיר הקניון המכונה גם מרפסת
התחתרות עמוקה של הנהר בקניון גילפן ומעקה העץ של השביל המוסדר לאורך קיר הקניון המכונה גם מרפסת
מרפסות תלויות וגשרים מעל המים
מרפסות תלויות וגשרים מעל המים
ד
ד"ר יהושע רוטין - למד גיאוגרפיה, גיאולוגיה וקלימטולוגיה במסגרת מדעי הטבע וסיים תואר ראשון ושני בגיאוגרפיה פיסית באוניברסיטה העברית בירושלים בה גם הוכשר להוראת הגיאוגרפיה. את התואר השלישי במדעי כדור הארץ סיים באוניברסיטה העירונית של אמסטרדם (בהולנד גר מעל 3 שנים לצורך מחקר השטח שביצע). בשנת 2000 למד הדרכת טיולים בחו"ל ומאז עוסק בתיירות הן כחוקר, הן כמרצה בתחום הגיאוגרפיה של התיירות והן כמדריך ויועץ טיולים לחו"ל.