גשר האבן הטבעי בצ'כיה

גשר האבן הטבעי בצ'כיה
חוויה אמיתית, חוויה הקשורה לעלייה בהר ותצפית אל אחד מהתופעות הטבעיות היפות שראיתי בשנים האחרונות היא העלייה לגשר האבן הטבעי, בצפון מערב צ'כיה. כבכל התארגנות לטיול קראתי על האתר Pravčická Braná בו קיים גשר אבן טבעי שנוצר עם השנים בשכבת אבן חול בצפון מערב צ'כיה. לנקודת הכניסה לאתר המצוי ביער מחטני הגעתי מהכפר Mezni Louka (ממזרח) לכיוון העיירה Heřnsko השוכנת בקרבת נהר האלבה, הזורם מצ'כיה לכיוון גרמניה.

בהגיעי ליעד (תחילת השביל לעלייה לאתר) התברר לי כי חל איסור עצירה/חניה במקום ועל פי השילוט המזהיר את בעלי הרכב מקנסות של עד חמשת אלפי קרונות (כאלף שקלים) המשכתי לחניון הסמוך בעיירה Heřnsko עצמה, מרחק של עוד 1.6 ק"מ. החנייה במקום מסודרת ובעלות של 120 קרונות (כ- 24 שקלים) והיא גם מלווה בקבלת מפה קטנה המציגה את היעדים השונים בסביבה הקרובה ואת הדרכים להגיע אליהם. החניתי את הרכב ושאלתי את השומרים במקום מהו המרחק לגשר האבן. תשובתם הייתה 4 ק"מ לכל צד. זמן ההליכה המשוער על פי המפה הוא 45 דקות.

גשר האבןיצאתי רגלית חזרה לאורך הכביש עליו הגעתי אל נקודת הכניסה בה נפרץ שביל הליכה רחב לתוך היער. כל הדרך היא עלייה. בהמשך, השביל נעשה צר וגם תלול יותר ובמציאות על המבקר לעלות אל ראש ההר, שם מצוי הגשר. במהלך העלייה הדרך נעשית צרה יותר וגם מתחילה להתפתל. חלקה האחרון כולל עלייה במדרגות חלקן טבעיות בגלל סוגי המסלע המשתנים בשכבות וחלקן מעשה ידי האדם. העלייה בהר לא קלה ועל אף שהשביל ברור, קיימת בדרך הצטלבות ובה שילוט לכיוון שביל נוסף וארוך המתחיל בכפר Mezni Louka שגם ממנו ניתן להגיע למקום. בהצטלבות זו אין לפנות ימינה אלא להמשיך ולעלות.

תוך כדי עלייה בשביל התלול והצר, מתגלית ההפתעה הראשונה. במקום הוקם מבנה מגורים למטיילים באזור. המבנה יפה מאד וגם נמוך מראש ההר ובכך אינו גורע מהנוף הטבעי (התמונה מימין).

ואז מגיעה נקודה ה-!Wow: בין העצים מתגלה לעיני הצועד, בראש ההר, חלל ענק בקוטר של כעשרים מטרים ומעליו גשר אבן טבעי.

גשר האבן הוא כה גדול - עד שכדי לצלמו יש להמשיך ולעלות בעשרות רבות של מדרגות צרות שנבנו בצמוד למתלול על הרכס שממול לגשר עצמו. לאחר הביקור במקום יש לרדת באותו השביל בו עולים.

גשר האבן הטבעי בראש ההר מבט אחר מהמצוק אל הגשר הטבעי

לסיום, שתי הערות חשובות:
כניסה לאזור הגשר מחייבת תשלום של 75 קרונות (כ-15 שקלים). לצעירים ולפנסיונרים ניתנת הנחה ניכרת בדמי הכניסה. נקודת התשלום מצויה בצמוד לבית ההארחה למטיילים המצוד לגשר האבן.

לעניין המרחק והזמן. לדעתי, המרחק מנקודת החנייה ועד הגשר הוא יותר מחמישה ק"מ וזמן העלייה הוא כשעה לבעלי כושר גופני טוב הצועדים מהר גם בעלייה. לכן, הצעתי לאלה המתכננים עליה לאתר - תכננו זמן של כשעתיים וחצי עד שלוש שעות מעת עזיבת הרכב, לעלייה, לשהייה קצרה ולירידה חזרה לרכב.
ד
ד"ר יהושע רוטין - למד גיאוגרפיה, גיאולוגיה וקלימטולוגיה במסגרת מדעי הטבע וסיים תואר ראשון ושני בגיאוגרפיה פיסית באוניברסיטה העברית בירושלים בה גם הוכשר להוראת הגיאוגרפיה. את התואר השלישי במדעי כדור הארץ סיים באוניברסיטה העירונית של אמסטרדם (בהולנד גר מעל 3 שנים לצורך מחקר השטח שביצע). בשנת 2000 למד הדרכת טיולים בחו"ל ומאז עוסק בתיירות הן כחוקר, הן כמרצה בתחום הגיאוגרפיה של התיירות והן כמדריך ויועץ טיולים לחו"ל.